Istodobno ministrica Pusić traži da se srbijanska vlada ogradi od izjava notornog ratnog zločinca Vojislava Šešelja.
Izjave su to koje su na tragu dosadašnjih izjava mistrice Pusić o karakteru Domovinskog rata, izjednačavanja krivnje, agresiji na susjednu Bosnu i Hercegovinu i slično.
Osnovno je političko pitanja zbog čega se politički dogovara ovakvo ograđivanje od izjava oporbenih političara? Što se želi time postići? Kakve će biti posljedice po Hrvatsku, a kakve po Srbiju? Tko će bolje proći?
Ovakvom politikom dogovora o podjeli odgovornosti može pobijediti samo projugoslavenska politika koja se u Hrvatskoj uporno gura kroz dnevnu politiku. Cilj je takve politike izjednačavanje odgovornosti za Domovinski rat kako bi se potom stvarali uvjeti za poboljšanje odnosa, a potom za zajedničku državu. Ne smije se podcijeniti politika stvaranja nove Jugoslavije. Ona je živa, svakodnevnu ju prepoznajemo. Podržavaju ju one političke snage koje su ostale zatečene, nesretne zbog oslobađajuće presude Međunarodnog suda za ratne zločine u Haagu.
Omalovažavanje vlastih državljana i vlastite države je stalna praksa spomenute ministrice koja se u odnosima s Republiko Srbijom najčešće ponaša kao da je ministrica u vladi SFRJ, a ne Vladi Republike Hrvatske.
Hrvatska stranka prava smatra da je temeljno pitanje koje treba postaviti predsjedniku Vlade Republike Hrvatske Zoranu Milanoviću slijedeće:
“Ograđujete li se Vi od ove izjave ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić i svih njenih dosadašnjih spornih izjava?“
„Do kada ćete u vladi Republike Hrvatske trpiti osobu koja u inozemstvu ne zastupa nacionalne interese Republike Hrvatske?“ „Do kada će nas spomenuta ministrica sramotiti i omalovažavati u inozemstvu i ocrnjivati naše državljane?“
“Kada će i hoće li ministrica Pusić početi raditi posao za koji je plaćaju porezni oobveznici Republike Hrvatske?“
Po nama, to su temeljna pitanja za ministricu Pusić. Pitanja na koja i premijer mora i treba dati odgovore.
Daniel Srb, predsjednik