Australska vlada odlučila je 2012. da će izručiti kapetana Dragana, ali njegovi su odvjetnici uspjeli prolongirati izručenje pravnim sredstvima od kojih je posljednje bilo žalba Vrhovnom sudu. Oni su tvrdili da su u njegovom procesu počinjene proceduralne pogreške i prekršeni neki dijelovi Ženevskih konvencija.
Kako prenose mediji, bila je to posljednja sudska instanca koja je bila preostala Vasiljkoviću, a jedina stvar koja bi sada mogla spriječiti njegovo izručenje je eventualna odluka australskog ministra pravosuđa Michaela Keenana.
Vasiljković, koji je uhićen u Perthu 2006., nalazi se u zatvoru od te godine, osim razdoblja koje je proveo na slobodi 2009. i početkom 2010. nakon kojeg je temeljem odluke Vrhovnog suda ponovno uhićen.
Australska vlada tek je u studenome 2012. donijela odluku da će kapetana Dragana izručiti Hrvatskoj, nakon višegodišnjeg pravnog natezanja i Vasiljkovićevih pokušaja da ospori hrvatski zahtjev za izručenjem podnesen 2005.
Vasiljković je 2013. uspio prolongirati svoje izručenje Hrvatskoj nakon što je sutkinja australskog suda prihvatila njegovu žalbu kojom je tvrdio kako je u Australiji imao nepravedan proces zbog proceduralnih pogrešaka koje su suprotne Ženevskoj konvenciji. I tu je odluku poništio savezni sud.
Kapetana Dragana Hrvatska traži u vezi optužbi za ratne zločine počinjene kada je bio paravojni zapovjednik u tzv. Krajini 1991. i 1992. Po optužnici koju je objavilo tužiteljstvo Šibensko-kninske županije, Vasiljković je mučio ratne zarobljenike, naredio da ih se ubija i zapovijedao napadom na Glinu u kojem je bilo civilnih žrtava.
Vasiljković, koji je rođen u Beogradu i ima australsko državljanstvo, niječe sve te optužbe.
izvor direktno