Zahtjev za azilom u EU je zatražilo 760.979, u listopadu još 250 000 bez dokumenata, 2014 godine ‘samo’ 220 000

0
1019

Što Hrvatska i Europa trebaju učiniti nakon pokolja u Parizu

pero 3Kad govorimo o tzv. migrantskoj krizi, stavimo empatiju na stranu i govorimo činjenicama. Nisu li Angela Merkel i britanski premijer David Cameron prije nekoliko godina činjenično ustvrdili da je „multikulturalizam mrtav“. Činjenice govore da izbjeglice ne bi smjeli primati u Europu zbog niza ogromnih problema koji se time otvaraju. Treba im pomoći i omogućiti smještaj u neposrednoj blizini njihovih domova. Pomoći ekonomski i da se prevladaju razlozi njihova egzodusa.

Pokazalo se da se migranti ne mogu i da se ne žele integrirati i da vremenom jača njihov radikalizam s tendencijom rušenja sustava koji ih je primio i omogućio normalan život. Što kasnije ovo shvatimo imat ćemo više problema, a završiti će se radikaliziranjem domicilnoga europskog stanovništva i krvoprolićem s nesagledivim posljedicama po našu kulturu i civilizaciju. Činjenica da su svi kao jedan krenuli prije pola godine na Europu, a već nekoliko godina više milijuna izbjeglica nije se kretalo govori o velikoj zavjeri s ciljem demontiranja Europe i njenih civilizacijskih vrijednosti.

Što nam govore brojke?

Prema podacima Međunarodne organizacije za migraciju (IOM) u državama članicama Europske unije tijekom 2015-e godine zahtjev za azilom podnijelo je 760.979 osoba, dok je samo u listopadu europske granice ilegalno prošlo zahtjev za azilom podnijelo je 760.979 osoba koji bi potvrđivao njihov identitet, a kako se navodi u službenom izvješću Agencije za izbjeglice Ujedinjenih Naroda (UNHCR), dok je samo u listopadu europske granice ilegalno prošlo 218.394 osobe, od kojih više od 80% u toj prigodi nije raspolagalo ili je odbilo dati na uvid bilo kakav dokument koji bi potvrđivao njihov identitet, a kako se navodi u službenom izvješću Agencije za izbjeglice Ujedinjenih Naroda (UNHCR).

Brojevi su alarmantni, pogotovo kada se usporede sa prošlogodišnjim brojem pristiglih migranata u države članice EU, kada je tijekom cijele 2014-e službeno evidentirano 219.476 novopridošlih tražitelja azila. U kontekstu navedenih brojeva pojavljuje se nužnost sagledavanja ne samo ekonomskih, političkih i humanitarnih aspekata krize nego također i stanja kolektivne europske psihe kako bi se shvatilo što se događa u svijesti naših građana i sunarodnjaka dok nastoje spoznati kakva budućnost čeka njih, njihove potomke i države koje su izgradili i do razine blagostanja doveli njihovi preci, i to ne da bi korist od tog blagostanja uživali potpuni stranci, nego oni sami i njihova djeca.

Sve je više ozbiljnih naznaka koje sugeriraju kako je George Soroš, američki poslovni magnat mađarskog podrijetla, odlučio usmjeriti svoj politički utjecaj i značajnu financijsku moć prema uništenju ideje nacionalne suverenosti na europskom kontinentu, koju je procijenio kao glavnu prepreku ostvarenju vlastitog ideološkog programa „Otvorenih granica“.

 

Terorizam u Parizu

Pokolj u Parizu nije slučajan. Pomno je i profesionalno planiran. Islamski teroristi nisu Pariz i Francusku slučajno odabrani. Više je razloga zašto su isil-ovci odabrali Francusku i Pariz. Francuske sigurnosne službe već dulje vrijeme pokazuju neučinkovitost u funkcioniranju. Imaju velikih problema. Puca im u operativi, analitici, u obradi, praćenju i sprečavanju terorističkih napada. U Francuskoj djeluje veći broj radikalnih islamskih zajednica, a proces integracije useljenika je najneuspješniji u Europi. Velika Britanija odnosno njezine sigurnosne službe su daleko učinkovitije i izvukle su pouke iz događanja i terorističkih napada u Londonu 2005. Mogući su i realni novi teroristički napadi i to prije svega u Francuskoj, Velikoj Britaniji i Njemačkoj, ali niti jedna članica Europske unije, članica Nato saveza nije sigurna.

Naime, veliki broj isil-ovaca je prema ruskim obavještajnim izvorima nakon početka njihove intervencije pobjegao iz Sirije, jedan broj se prošvercao među izbjeglicama, jedan broj je već od ranije u Europi.

Od početka migrantske i izbjegličke krize sam upozoravao,kao i predsjednica Republike, da nije riječ samo o humanitarnom već prije svega sigurnosnom i ekonomskom pitanju. Migranti i izbjeglice su u Hrvatsku ulazile kao u samoposlugu. Tvrdio sam da je među izbjeglicama svakako određen broj isil-ovaca. Pitao sam vlast:znamo li mi uopće tko nam je sve ušao u zemlju?Na što je Vesna Pusić odgovorila da teroristi putuju zrakoplovima. Također sam nastojao ukazati na činjenicu da izbjeglički egzodus nije samo humanitarno pitanje,a da SAD,Velika Britanija i Francuska bježe od rješavanja ovog pitanja. Upravo su ove države odgovorne za izbjeglički egzodus kao posljedice “arapskog proljeća”. Ukazivao sam na  nesposobnost Europske unije koje nije niti zna odnosno može riješiti bilo kakva problem. Od početka migrantske i izbjegličke krize sam upozoravao,kao i predsjednica Republike, da nije riječ samo o humanitarnom već prije svega sigurnosnom i ekonomskom pitanju. Migranti i izbjeglice su u Hrvatsku ulazile kao u samoposlugu. Tvrdio sam da je među izbjeglicama svakako određen broj isil-ovaca. Pitao sam vlast:znamo li mi uopće tko nam je sve ušao u zemlju?

 

Kao što sam rekao, velik broj isil-ovaca je prema ruskim obavještajnim izvorima nakon početka njihove intervencije pobjegao iz Sirije, jedan broj se prošvercao među izbjeglicama, jedan broj je već od ranije u Europi. Javnost je nažalost povjerovala pričama Vesne Pusić i Zorana Milanovića da teroristi ne putuju brodicama, a činjenice govore upravo suprotno: na taj način lakše ulaze jer se ne rade provjere kao na aerodromima, ulaze čak s tuđim ženama i djecom, bez isprava ili s lažnim ispravama.
Od početka izbijanja izbjegličke i migrantske kriza naglašavao sam da kriza nije samo humanitarno već sigurnosno i ekonomsko pitanje. Među prvim sam upozorio da uopće nemamo Plana djelovanja i postupanja u migrantskoj krizi.

Tim Planom, koji nije sačinjen, trebalo je utvrditi zadatke, ustrojstvo, snage, sredstva, mjere i postupke za postupanje i djelovanje u migrantskoj krizi, predvidjeti postupanje i djelovanje u slučajevima:

  • Načina ulaska izbjeglica i migranata u zemlju sa naglaskom na kontrolu;
  • Načina obavljanja kontrole ulaska;
  • Kad Mađarska zatvori granice;
  • Kad Slovenija i Austrija zatvore granice ili ograniči dnevni broj ulazaka migranata iz Hrvatske;
  • Kad Njemačka zatvori granice;
  • Sprečavanja nastajanja humanitarne katastrofe da migranti ulaze u Hrvatsku i ostaju u Hrvatskoj.

Vlada je neodgovorno i bez sustava naprosto poduzimala ad hoc mjere i improvizirala. Improvizacije mogu početno polučiti dobre efekte,ali ne upravljanjem krizom dolazimo u tešku situaciju. Povedeni medijskom empatijom novinara kukurikavci su tretirali migrantsku krizu kao spin za dobivanje izbora.

Sve te improvizacije sad nam dolaze na naplatu. Zašto to kažem?Ta nam je obveza nametnuta odnosno proistječe sa jučerašnjeg sastanku u Bruxellesu. Uvjerite se i sami.

Naime, na sastanku u Bruxellesu gdje su se na poziv predsjednika Europske komisije Jean-Claude Junckera okupili čelnici osam zemalja članica EU-a i triju nečlanica, pod budnim okom Angele Merkel, dogovoren je plan u 17 točaka. Obratit pozornost na slijedeći zaključak:

Zemlje koje su pogođene dolaskom velikog broja izbjeglica zapadnobalkanskom rutom dogovorile su se da će povećati kapacitete za prihvat migranata, od čega 50 tisuća u Grčkoj, a isto toliko na zapadnom Balkanu, objavio je predsjednik Europske komisije.

Jasno mi je da Angela Merkel i Jean-Claude Juncker spašavaju svoj obraz. Jednako mi je tako jasno da oni pod pod zemljama zapadnog Balkana misle na Hrvatsku, Srbiju i Makedoniju.

Zaključak je jasan i nedvojben,ako ne promijenimo  suludu politiku Zorana Milanovića i njegove vlade , nalaže izglednu obvezu Hrvatske da će morati na trajnije razdoblje smjestiti i udomiti najmanje 15-20 tisuća izbjeglica i migranata na neodređeno razdoblje.

Kako bi se Hrvatska i Europa trebale postaviti u aktualnoj migrantskoj krizi?

 

Islamska država  je  preuzela odgovornost za pokolj u Parizu. Evo što je, po mojem mišljenju, nužno žurno činiti Hrvatskoj i Europi u borbi protiv Islamske države i terorizma ISIL-ovaca u Europi kako se pokolju Parizu ne bi ponovio:

  • SAD, Velika Britanija i Francuska, uz Njemačku, su države odgovorne za izbjeglički egzodus kao posljedice “arapskog proljeća”  i  “izvoza” zapadne demokracije i suodgovorni za rast terorizma i nastanak Islamske države.
  • ne smijemo poistovjećivati pripadnike islamske vjeroipovijesti s teroristima, ali oni moraju biti svjesni da su dužni pružiti pomoć u borbi protiv ISIL-ovaca i islamske države ;
  • Europa i Amerika se trebaju pridružiti Rusima u slamanju i uništavanju tzv. islamske države:
  • Hrvatska i Europska unija trebaju privremeno ograničiti primanje izbjeglica i migranata,
  • ne primati ekonomske migrante;
  • žene, djecu, starce i nemoćne izbjeglice treba nastaviti primati
  • vojno sposobne izbjeglice ne primati bez potpune provjere identiteta

Riječ je o nužnim mjerama za stabilizaciju stanja u Europi i preveniranja novih terorističkih djelovanja tzv. islamske države u Europi i sprečavanja vrlo izglednih osvetničkih pohoda europskih ekstremista prema izbjeglicama u Europi kao odgovor na pokolj u Parizu.

 

 

Pero Kovačević