„Često ga sanjam kako diskutiramo o važnim pitanjima, ili pak samo o običnim stvarima. Moj sin je uvijek sa mnom, u mojim prvim mislima kada se ujutro budim i u zadnjim mislima navečer kada liježem na počinak.“
Gledati Lyliane kako govori u žaru, izraz njenog lica koji se neprekidno mijenja i odražava sve emocije, njezinu živu gestikulaciju, nevjerojatno je lijep prizor koji osvaja od prvog kontakta. Ona je lijepa žena, u smislu ljepote koja dolazi iznutra, koja nikada ne vene nego cvjeta u srcu i izlazi u svoj svojoj raskoši na lice, oči, usta, kroz smijeh i suze. Dok mi priča anegdote iz života svog sina, osjećam da s njim još uvijek komunicira, u snu i na javi, neprestano. Jean-Mi se nikada ne odvaja od nje…
„Na početku nisam razumijevala njegovu odluku, ali sam ga uvijek podržavala, imala sam povjerenja u njega uvijek. Danas kada sve shvaćam, kada hrvatsku povijest poznajem gotovo bolje nego francusku, podržavam ga jednako kao i na samom početku kada još nisam znala ništa.“
Kako ste se uopće mogli nositi s gubitkom svog sina u prvo vrijeme?
„Par godina nakon njegove smrti bio je spomenut u jednom govoru u europskom parlamentu. Oni koji su ga ubili i tako mislili zatrti svaki trag o njemu, prevarili su se u svojoj procjeni. Za ime mog sina koje je ubijen na Ovčari je sada znao čitav svijet. Tada sam radila u državnoj službi, u matičnom uredu u Vesoulu. Iznenada sam dobila hitan poziv da smjesta dođem u gradonačelnikov ured. Gradonačelnik mi je predbacio da se moj sin bio povezao sa ekstremnom desnicom u Hrvatskoj, te da je govoriti o njemu politički štetno. Potrudila sam se predočiti mu govor iz EU parlamenta i zapitala ga: gospodine, želite li reći da su i zastupnici europskog parlamenta ekstremni desničari ako govore o mom sinu?!“
Dok Lyliane govori, sve mi je jasnije od koga je Jean-Michel Nicolier naslijedio svoj nepogrešivi instinkt za pravdu, svoju borbenost, svoju ljubav prema istini. Od ove krasne žene, svoje hrabre majke. Priznanje koje je primila od tadašnjeg predsjednika Josipovića, primila je sa zahvalnošću, damski, ponosno. Ne nedostaje ovoj velikoj dami ni duha, a ni humora:
„Tom prilikom sam htjela zapitati francuskog veleposlanika u Hrvatskoj, zašto je službena francuska politika toliko dugo zanemarivala tragičnu sudbinu mog sina. Moji hrvatski prijatelji su me zamolili da to ne činim, jer bi to izazvalo skandal u međunarodnim odnosima koji su sada jako dobri. Naravno, poslušala sam njihov savjet. Ipak, jedna golubica je ostavila svoj trag kao znak na veleposlanikovoj glavi – to mi je bilo dovoljno. Nasmiješila sam se u sebi; radilo se izgleda ipak o – vukovarskoj golubici…“
Vaš sin je imao rijetko čisto i iskreno lice, takav osmijeh se rijetko vidi. Dobrota mu upravo zrači iz pogleda na zadnjoj snimci iz vukovarske bolnice.
„On je jednostavno bio takav. Na toj zadnjoj snimci nestala je nevinost iz njegovog pogleda, nije više bio dječački, postao je zreo, muževan. Previše stradanja i patnje je doživio i vidio, ali je do kraja vjerovao u pravdu, zbog toga je i ostao u neprijateljskom okruženju sa svojim ranjenim suborcima do samog kraja. Kao što je i sam rekao: u dobru i zlu…
Lyliane Fournier nije žena koju godine ili fizičke tegobe mogu zaustaviti. Nju vodi ljubav prema mrtvom sinu, kao i prema svojim živim sinovima Paulu i Pierreu, prema unučadi, prema čitavoj svojoj obitelji. U njezinom velikom i hrabrom majčinskom srcu našla je mjesta i za izabranicu svog sina – Hrvatsku, koju je prigrlila i zavoljela u potpunom suglasju sa svojim sinom, čiju borbu za pravdom i istinom je postojano i nepokolebljivo i sama nastavila.
Ingrid Runtić
HOP portal