Osnovano Međunarodno vijeće za suočavanje s nasljeđem totalitarnih režima u Hrvatskoj

0
3698
U daljnjem tekstu se nalazi priopćenje Hrvatskog nacionalnog etičkog sudišta o osnivanju Međunarodnog vijeća za suočavanje s nasljeđem totalitarnih režima u Hrvatskoj.
 
Imajući u vidu veliki značaj ove građanske inicijative, objavili smo priopćenje koje se nalazi u privitku, a koje dao na uvid javnosti
Prof.dr.sc. Josip Jurčević
Predsjednik Međunarodnog vijeća za suočavanje s nasljeđem totalitarnih režima u Hrvatskoj

Hrvatsko nacionalno etičko sudište

Priopćenje za javnost

Utemeljeno Međunarodno vijeće za suočavanje

s nasljeđem totalitarnih režima u Hrvatskoj

U subotu 4. ožujka 2017. održana je sjednica proširenog predsjedništva Hrvatskog nacionalnog etičkog sudišta (HNES). Na sjednici se raspravljalo o posebno aktualnoj društvenoj temi u Hrvatskoj; osnivanju Vladinog “Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima”.

Predsjedništvo HNES-a načelno je pozdravilo potrebu osnivanja državnog Vijeća za suočavanje s posljedicama nedemokratskih režima. Istodobno su nazočni članovi HNES-a u opširnoj raspravi izrazili duboku zabrinutost i veliko nezadovoljstvo s načinom odabira i sastavom državnog vijeća.

Način odabira članova državnog Vijeća nije slijedio dosadašnja pozitivna europska i svjetska demokratska iskustva i standarde, nego se postupilo slično iskustvima iz hrvatske komunističke prošlosti, kada je totalitarni režim osnivao ideološki podobne komisije koje su imale zadaću ništa ne riješiti, ili su donosile odluke i zaključke prema diktatu komunističke partije. Tako se i u ovom državnom Vijeću većim dijelom nalaze strukovno nekompetentne osobe te osobe koje su u većoj ili manjoj mjeri istaknuti apologeti jugoslavenskog totalitarnog komunističkog režima.

Prema tome, logično je očekivati da ovako koncipirano i strukturirano državno Vijeće ne može pridonijeti suočavanju hrvatskoga društva s totalitarnom prošlošću na vrijednosni način koji je jasno i nedvosmisleno izražen u rezolucijama europskih integrativnih institucija, kao i u Deklaraciji Hrvatskoga sabora iz 2006. godine.

Stoga je prošireno Predsjedništvo HNES-a donijelo odluku o utemljenju Međunarodnog vijeća za suočavanje s nasljeđem totalitarnih režima u Hrvatskoj, u koje će biti uključeni strukovno kompetentni intelektualci iz Hrvatske i drugih zemalja. Za predsjednika Međunarodnog vijeća izabran je hrvatski povjesničar prof. dr. sc. Josip Jurčević, koji je sa svojim brojnim znanstvenim knjigama i radovima te dugogodišnjim djelovanjem u civilnom društvu dao veliki prinos suočavanju s totalitarnom prošlošću. U ime HNES-a su za članove Međunarodnog vijeća izabrani profesor emeritus Zvonimir Šeparović i prof. dr. sc. Zdravko Tomac, a za tajnika je izabran mr. sc. Antun Babić.

Uskoro će javnost biti obaviještena o izboru ostalih članova Međunarodnog vijeća iz Hrvatske i drugih zemalja.

Zadaća Međunarodnog vijeća je – sukladno pozitivnim iskustvima i europskim dokumentima – oblikovati cjeloviti program suočavanja Hrvatske s totalitarnim nasljeđem, koji će istovremeno sadržavati i model za izgradnju nove humanizirane kulture sjećanja.

Predsjednik HNES-a

profesor emeritus Zvonimir Šeparović