DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE
GENERATOR I MULTIPLIKATOR
NIŠTAVNOG PROSTORNOG REGISTRA NEKRETNINA
Na prostoru REPUBLIKE HRVATSKE definirane su tri državne institucije s prenesenim ovlastima iz domene GEODETSKE STRUKE , i to :
- DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE
prof. dr. sc. Željko Bačić, dipl. ing.
U kolovozu 1999. godine imenovan zamjenikom, a u srpnju 2000. godine ravnateljem Državne geodetske uprave. Ovu dužnost obnašao je do veljače 2012. godine
- sc. Danko Markovinović
Imenovan je ravnateljem Državne geodetske uprave REPUBLIKE HRVATSKE u veljače 2012. godine , reizbor mu je potvrđen na zatvorenom dijelu 6. sjednice Vlade Republike Hrvatske od 04. ožujka 2016. godine
dr.sc. Damir Šantek
Na zatvorenom dijelu 13. sjednice, Vlada Republike Hrvatske 22. prosinca 2016. godine imenovan je ravnateljem Državne geodetske uprave REPUBLIKE HRVATSKE
- HRVATSKI GEODETSKI INSTITUT
Imenuje se prof. dr. sc. NEVIO ROŽIĆ
privremenim ravnateljem Hrvatskog geodetskog instituta.
Klasa: 080-02/00-01/246
Urbroj: 50304/2-00-01
Zagreb, 14. rujna 2000
Prof. dr. sc. Tomislav Bašić
od 2006.-2010. ravnatelj Hrvatskog geodetskog instituta
Na temelju odredbe članka 1. Ustavnog zakona o privremenoj spriječenosti Predsjednika Republike Hrvatske za obavljanje svojih dužnosti PRIVREMENO ZAMJENJUJE PREDSJEDNIKA REPUBLIKE HRVATSKE PREDSJEDNIK HRVATSKOGA DRŽAVNOG SABORA akademik Vlatko Pavletić, v. r. pri tome proglašava Zakon o državnoj izmjeri i katastru nekretnina, koji je donio Zastupnički dom Hrvatskoga državnog sabora na sjednici 5. studenoga 1999. godine Klasa: 930-01/99-01/01
ZAKON O DRŽAVNOJ IZMJERI I KATASTRU NEKRETNINA
Prema članu 1. definira se :
- OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se Zakonom uređuje državna izmjera, katastar nekretnina, registar prostornih jedinica, katastar vodova, geodetski radovi za posebne potrebe, nadležnost i obavljanje poslova državne izmjere i katastra nekretnina, te ustrojstvo Državne geodetske uprave i osniva javna ustanova za obavljanje poslova državne izmjere i katastra nekretnina – »Hrvatski geodetski institut«.
HRVATSKI GEODETSKI INSTITUT
Najmlađa geodetska institucija koja je imala slijedeće ovlasti po osnovi zakona :
Članak 44.
(1) Institut u okviru svoje djelatnosti obavlja sljedeće poslove:
- vodi osnovne geodetske radove,
- ustrojava topografske, kartografske i katastarske baze,
- vodi topografsku izmjeru,
- ustrojava i vodi evidenciju zemljopisnih imena,
- vodi izmjeru i označavanje državne granice,
- vodi razvojno-istraživačke projekte,
- radi na standardizaciji i normiranju geodetskih radova i postupaka.
(2) Institut obavlja poslove iz stavka 1. ovoga članka u skladu s godišnjim programima iz članka 6. ovoga Zakona. O izvedenim radovima tijekom godine Institut izvještava Državnu geodetsku upravu i Vladu Republike Hrvatske.
Bitni osnivački akti HRVATSKOG GEODETSKOG INSTITUTA :
HRVATSKI GEODETSKI INSTITUT (likvidiran : Vlada Republike Hrvatske je na svojoj sjednici 23. srpnja 2010. god. temeljem Plana aktivnosti programa gospodarskog oporavka, usvojila odluku o pripajanju Hrvatskog geodetskog instituta (HGI) Državnoj geodetskoj upravi (DGU) kao jednu od mjera kojima će se ostvariti uštede u sustavu javne uprave. )
Adresa : Savska cesta 41/XVI ; ZAGREB
Djelatnost 7219 , Ostalo istraživanje i eksperimentalni razvoj u prirodnim i tehnološkim znanostima
OIB : 52623751314 MB : 01547941
U Zagrebu je 21. veljače 2001. godine, upisom u sudski registar ustanova Trgovačkog suda, osnovana nova javna ustanova za obavljanje geodetske djelatnosti pod nazivom Hrvatski geodetski institut ili skraćeno HGI. Tako je u Republici Hrvatskoj, a nakon relativno kratkog razdoblja njene samostalnosti, po prvi puta osnovana posebna, samostalna i specijalizirana znanstvenostručna ustanova za trajno obavljanje geodetskih poslova sukladno suvremenim znanstvenim postignućima i pravilima geodetske struke.
Navedeni osnivački akt nedvojbeno definira odgovornost HRVATSKOG GEODETSKOG INSTITUTA za netočnost geodetske osnove na prostoru REPUBLIKE HRVATSKE
- Nezavisno znanstveno tijelo GEOCETSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U
Odgovorne osobe dekani Geodetskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu u periodu od 2000 godine do 2016. godine
Navedene državne institucije trebaju odgovoriti gdje je nestalo pet milijardi eura koji su trebali biti implementirani u usklađenje zemljišno-knjižnog operata i katastarskog operata sa stvarnim stanjem u fizičkom prostoru!
U čijim džepovima je završilo
pet milijardi eura.
5.000.000.000,00EUR-a ?
CIRKULACIJA NOVCA :
HRVATSKI GEODETSKI INSTITUT prema zakonskim ovlaštenjima bavio se je inženjerskom geodezijom odnosno određivao je koordinate nulte geodetske osnove , određivao je koordinate trigonometrijskih točaka i točaka popunjavajućeg reda kao i koordinate REFERENTNIH TOČAKA GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE .
Nezavisno znanstveno tijelo GEODETSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU izdavao je „FRIZIRANE – NAMJEŠTENE“ certifikate o valjanosti izvedenih geodetskih radova od strane HRVATSKOG GEODETSKOG INSTITUTA.
DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE je plaćala kako HRVATSKI GEODETSKI INSTITUT tako i nezavisno znanstveno tijelo GEODETSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU za obavljeni posao.
Ništa neuobičajeno da odrađeni poslovi valjaju .
Danas je problem što izvedeni geodetski poslovi od strane HRVATSKOG GEODETSKOG INSTITUTA i nezavisno znanstveno tijelo GEODETSKOG FAKULTETA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU nisu tehnički valjani , odnosno su neupotrebljivi.
DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE vrlo teško može dati opravdanje zašto ovjerava geodetske elaborate za provedbu kroz zemljišno-knjižni operat i katastarski operat kada su svi geodetski elaborati od reda krivotvorine jer geodetski izvođač je obavezan izraditi geodetski elaborat u osnovnoj i zakonitoj HTRS96/TM – kartografskoj projekciji a ZEMLJIŠNA KNJIGA u većem dijelu-broju izrađena je po osnovi „grafičke geodetske izmjere“ i u jednom manjem dijelu-broju izrađena u „Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona“ .
ZEMLJIŠNA KNJIGA je „TEHNIČKO – PRAVNA JAVNA ISPRAVA“ koja se ne može transformirati po osnovi matematičkog modela iz prostornog registra nekretnina u većem dijelu-broju izrađeni je po osnovi „grafičke geodetske izmjere“ i u jednom manjem dijelu-broju izrađeni u „Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona“ u prostorni registar nekretnina izrađen u osnovnoj i zakonitoj HTRS96/TM kartografskoj projekciji jer kartografske projekcije nisu KOMPATIBILNE.
Ravnatelj DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE Prof. Dr. sc ŽELJKO BAČIĆ je predložio VLADI REPUBLIKE HRVATSKE na temelju „ZNANSTVENE EKSPERTIZE“ nezavisnog znanstvenog tijela GEODETSKOG FAKULTETA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU koju su sačinili Prof. Dr. sc. TOMISLAV BAŠIĆ , Prof. Dr. sc. LADISLAV FAIL i Prof. Dr. sc. MILJENKO LAPAINE uvođenje novog kartografskog prikaza HTRS96/TM – KARTOGRAFSKA PROJEKCIJA za REPUBLIKU HRVATSKU.
80% ZEMLJIŠNO-KNJIŽNOG OPERATA izrađeno je po osnovi „grafičke geodetske izmjere“
koja je stavljena VAN SNAGE UPORABE 17.11. 1924. godine.
20% ZEMLJIŠNO-KNJIŽNOG OPERATA izrađeno je u „Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona“
koja je stavljena VAN SNAGE UPORABE 01. 01. 2010. godine.
HTRS96/TM KARTOGRAFSKA PROJEKCIJA
REPUBLIKE HRVATSKE
Prof. dr. sc. Miljenko Lapaine uposlenik je Zavoda za kartografiju i fotogrametriju na Geodetskom fakultetu sveučilišta u Zagrebu , drži „Katedru za geoinformacije – šef Miljenko Lapaine“
Doc. Dr. sc. Dražen Tutić dipl. ing. , matična ustanova mu je Geodetski fakultet , uposlenik je Zavoda za kartografiju i fotogrametriju , voditelj Laboratorija za slobodne softvere i geoinformacije – OSGL
Miljenko Lapaine (2000) u studiji „Prijedlog službene kartografske projekcije Republike Hrvatske“ daje pregled povijesnih istraživanja kartografskih projekcija u svijetu i u Hrvatskoj. Poseban pregled se bavi projekcijama koje se upotrebljavaju u zrakoplovstvu, pomorstvu, vojsci, državnoj izmjeri u Hrvatskoj, ali i drugim europskim zemljama.
Miljenko Lapaine (2006), i u skraćenom obliku (Miljenko Lapaine i Dražen Tutić 2007), daju formule za računanja u novoj kartografskoj projekciji za Hrvatsku, odnosno novoj Gauss-Krügerovoj projekciji. Sve formule izvedene su uz zahtjev da je osigurana točnost rezultata na 15 značajnih znamenki iza zareza. Daju se i primjeri upotrebe nove projekcije u katastru kao i formule i izračuni geografskih koordinata ( „λ°“ i „φ°“ ) i ravninskih koordinata („E“ i „N“).
POGREŠAN KARTOGRAFSKI SUSTAV REPUBLIKE HRVATSKE
„Biblija“ „TEHNIČKA SPECIFIKACIJA ZA POSTUPKE RAČUNANJA I PODJELE NA LISTOVE SLUŽBENIH KARATA I DETALJNE LISTOVE KATASTARSKOG PLANA U KARTOGRAFSKOJ PROJEKCIJI REPUBLIKE HRVATSKE – HTRS96/TM“ (verzija 1.0 od 2009. godine izdana od DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE), osnovne i zakonite kartografske projekcije REPUBLIKE HRVATSKE sa prikazom matematičkog modela kako se provodi izračun u osnovnoj i zakonitoj HTRS96/TM kartografskoj projekciji je
P O G R E Š N A J E !
Na stranici 41. i 42. „TEHNIČKA SPECIFIKACIJA ZA POSTUPKE RAČUNANJA I PODJELE NA LISTOVE SLUŽBENIH KARATA I DETALJNE LISTOVE KATASTARSKOG PLANA U KARTOGRAFSKOJ PROJEKCIJI REPUBLIKE HRVATSKE – HTRS96/TM“ uvedene su sistematske pogreške kako bi se NAMJERNO pri korištenju klasičnih geodetskih metoda : ortogonala i tahimetrije , tahimetrije s elektrooptičkim daljinomjerima dobili pogrešni izračunate koordinate detaljnih točaka.
U ovisnosti da li prilazite predmetnom detalju sa zapada ili istoka imate preklapanje odnosno diletaciju (razmak) detalja .
Predmetne sistematske pogreške su uvedene „NAMJERNO“ od strane DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE kako bi se moglo „preferirati“ odnosno uvjetovati geodetska metoda GPS – SATELITSKA TRILATERACIJA za izradu „NAVODNO“ točnih geodetskih elaborata odnosno da bi se mogla izvoditi „točna“ geodetska izmjera katastarskih općina.
Koliko košta izrada matematičkog modela HTRS96/TM ?
Nigdje nije objavljeno koliko je plaćeno GEODETSKOM FAKULTETU SVEUČILIŠTA U ZAGREBU , autoru odnosno autorima matematičkog modela HTRS96/TM kartografske projekcije ?
Nigdje nije objavljeno kolike su „tantijeme“ na intelektualno vlasništvo autora matematičkog modela HTRS96/TM kartografske projekcije gospodina Prof. dr. sc. Miljenko Lapaine i Doc. Dr. sc. Dražen Tutić dipl. ing.?
Izrada i osmišljavanje matematičkog modela HTRS96/TM kartografske projekcije ima svoju cijenu . Kolika je ta cijena ?
Zašto je HTRS96/TM – kartografska projekcija REPUBLIKE HRVATSKE
POGREŠAN IZBOR
akademika geodetske struke i stručnih timova DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE ?
Svjetski kartografski prikaz je definiran UTM – kartografskom projekcijom koja je definirana po osnovi bazičnog matematičkog modela koji uvažava „geocentrične koordinate“ : geocentrična dužina (λ) i geocentrična širina (φ). Osmišljena je za provedbu direktnog mjerenja i izračuna po osnovi GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE.
Svi satelitski sustavi : GPS – Global Positioning System , GLONASS – Globalnaya navigatsionnaya sputnikovaya sistema , GALILEO je Europski Globalni Satelitski Navigacijski Sistem i drugi sustavi Kineski , Indijski ; Japanski itd. su sustavi koji koriste geocentrični koordinatni sustav za jedinstveni kartografski prikaz .
REPUBLIKA HRVATSKA po osnovi „Nezavisne znanstvene studije“ akademika geodetske struke Geodetskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predvođeni autorima matematičkog modela HTRS96/TM kartografske projekcije , Prof. dr. sc. Miljenkom Lapainom i Doc. Dr. sc. Draženom Tutićem dipl. ing kao stručnim timovima DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE za osnovni matematički model odabiru geografske koordinate ( geografska dužina (λ°) i geografska širina (φ°) ) za bazne – polazne formule HTRS96/TM kartografske projekcije.
UTM – kartografska projekcija definirana je po osnovi geocentričnih koordinata , a HTRS96/TM – kartografska projekcija definirana po osnovi geografskih koordinata .
Razlike su nepomirljive geocentrične koordinate se znatno razlikuju od geografskih koordinata .
Koliko košta odabir POGREŠNOG HTRS96/TM kartografskog sustava ?
Koliko košta postavljanje bazne mreže REFERENTNIH TOČAKA za primjenu geodetske metode GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE na prostoru REPUBLIKE HRVATSKE?
REPUBLIKA HRVATSKA raspolaže „ZEMALJSKIM MJERNIM SUSTAVOM GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE“ a to znači : baznim referentnim točkama , navodno sinkroniziranim atomskim satom sa GPS – atomskim satovima i markerima kojima geodetski izvršitelji po osnovi tastera markiraju – označavaju – registriraju točku u fizičkom prostoru. Navedeni sustav DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE naziva „CROPOS“ – sustav.
EUREF-SLOCRO-1994
Prva GPS kampanja za uspostavu osnovne GPS mreže RH, održana je istovremeno u Republici Hrvatskoj i Republici Sloveniji 1994. godine pod nazivom EUREF-SLOCRO-1994. Cilj održavanja kampanje, bio je uključivanje mreža Republike Hrvatske i Republike Slovenije u jedinstveni europski koordinatni sustav EUREF.
GPS kampanja je održana u periodu od 30. svibnja do 3. lipnja 1994. godine. Kampanjom je obuhvaćeno ukupno 26 točke, od toga 11 u Sloveniji i 10 u Hrvatskoj, te 3 referentne IGS (International GPS Service) točke i 2 kontrolne IGS točke. Na svakoj točki mjereno je 4 sesije u trajanju po 24 sata. (iz navedenih podataka nije razvidna točnost mjerenja vremena „ t“ , točnost sinkronizatora s obzirom da je 1994/95/96. godine bila na snazi Selective Availability (selektivne dostupnosti) od strane vlasnika „USA“ GPS-SATELITSKOG SUSTAVA modulirana frekventna pogreška je iznosila :
±340ns
za civilnu uporabu GPS-SATELITSKOG SUSTAVA ). U RH su opažane slijedeće točke: Brusnik, Velika Kopanica, Donji Miholjac, Gradište, Novo-selsko Brdo, Ilin Vrh, Sveti Ivan, Pula, Žirje i Hvar. Izjednačenje mreže GPS točaka obuhvaćenih kampanjom obavljeno je u sustavu ITRF92 (International Terrestrial Reference Frame) u epohi mjerenja 1994.4. Mreža je oslonjena na tri referentne IGS točke (Graz, Matera i Zimmerwald). Srednja pogreška određivanja koordinata točaka je: B=+-9.3 mm, L=+-2.2 mm, h=+-7.9 mm.
Nije obrazloženo od strane DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE i nezavisnog znanstvenog tijela GEODETSKOG FAKULTETA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU kako je iz mjernog podatka GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE otklonjena Selective Availability (selektivna dostupnost) u iznosu od ±340ns da bi se mogla ostvariti položajna točnost B=±9,3mm ; L=±2,2mm ; h=±7,9mm.
Koliko je koštala HRVATSKE POREZNIKE tehnička radnja opažanja i izračunavanja koordinata nultih točaka HTRS96/TM kartografske projekcije?
„CROPOS „ HRVATSKI POZICIJSKI SUSTAV
Članak 1.
CROPOS (Hrvatski pozicijski sustav) je državna mreža referentnih GNSS stanica Republike Hrvatske. Svrha sustava CROPOS je omogućiti određivanje položaja u realnom vremenu s točnošću od 2 cm u horizontalnom smislu te 4 cm u vertikalnom smislu na čitavom području države.
Testiranje CROPOS_VRS_HDKS usluge uspješno je obavljeno u suradnji sa Područnim uredima za katastar u razdoblju od 1. travnja do 30. lipnja 2011. godine na 1035 kontrolnih točaka. Testiranje je obavljeno koristeći sve tri CROPOS HDKS usluge ovisno o području mjerenja:
– CROPOS_VRS_HDKS (Istra, Dalmacija i Središnja Hrvatska),
– CROPOS_VRS_HDKS_NW (Sjeverno-zapadna Hrvatska) i
– CROPOS_VRS_HDKS_NE (Istočna Hrvatska).
Kontrola novih usluga obavljena je usporedbom „on-line“ rezultata i rezultata dobivenih aplikacijom T7D. Postignuta je točnost ( standardno odstupanje ) za položajne koordinate σ(y i x) = ± 1.6 cm i za visine σ(H) = ± 0.9 cm.
Navedena točnost je IZMIŠLJOTINA kako bi se opravdao rad geodetskih djelatnika HRVATSKOG GEODETSKOG INSTITUTA , DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE i nezavisnog znanstvenog tijela GEODETSKOG FAKULTETA SVEUČILIŠTA U ZAGREBU u „CROPOS“ – SUSTAVU .
Uložena sredstva u „CROPOS“ – sustav su promašena „INVESTICIJA“ koja šteti geodetskoj struci kao i svim korisnicima prostornih podataka za bilo koju tehničku ili pravnu radnju pri zahvatu u fizičkom prostoru zbog svoje NETOČNOSTI.
Koliko stoji održavanje NETOČNOG „CROPOS“ – SUSTAVA HRVATSKE POREZNIKE , dnevno , tjedno , mjesečno i godišnje ?
Kako se mjerenja pri GPS – SATELITSKOJ TRILATERACIJI odvijaju u geocentričnim koordinatama : geocentrične dužine (λ) i geocentrične širine (φ) potrebno je geocentrične koordinate transformirati u geografske koordinate za potrebe izračuna u osnovnoj i zakonitoj HTRS96/TM – kartografskoj projekciji.
Nezavisno znanstveno tijelo GEODETSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU i tehnički timovi DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE osmislili su i usvojili su matematički model „T7D“ „7P“ – sedam parametarsku transformaciju za potrebe transfera geocentričnih koordinata u geografske koordinate.
Jedini problem matematičkog modela „T7D“ je taj što nije točan već približan matematički model , jer ne može točno i jednoznačno numeričke podatke iz UTM – kartografske projekcije prenijeti odnosno iz transformirati u HTRS96/TM kartografsku projekciju.
Transformacijski matematički model „T7D“ je približni matematički model. Različitim odabirom „REFERENTNIH TOČAKA“ , točaka po osnovi kojih se provodi transformacija podataka iz jednog u drugi kartografski prostor iz UTM kartografske projekcije u HTRS96/TM kartografskoj projekciji , dobiva se uvijek novo određenje položaja numeričkih podataka u HTRS96/TM kartografskoj projekciji.
Koliko je koštao pogrešan transformacijski matematički model „T7D“ HRVATSKE POREZNIKE ?
Koliko se plaćaju „tantijeme“ autoru „T7D“ matematičkog modela ?
Točan transformacijski matematički model definiran je 9P – devet parametarskom transformacijom ili 10P – deset parametarskom transformacijom.
Ono što je bitno geodetski izvođači ili ovlaštenici geodetske struke su „manekeni“ koji šetaju „marker“ (karbonski štap) i pritišću taster na uređaju kako bi se registriralo vrijeme „t“ i geocentrični podatci: geocentrična dužina i geocentrična širina i „Z“ koordinate markirane točke.
Sav izračun GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE iz UTM – kartografske projekcije u HTRS96/TM kartografsku projekciju , provodi DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE koja za taj postupak izračuna i korištenja „CROPOS“ – SUSTAVA i „T7D“ matematičkog modela naplaćuje geodetskim ovlaštenicima određene iznose definirane pravilnikom .
Pri tome Područni uredi za katastar DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE pri tehničkom pregledu daju rješenje iz upravnog postupka o tehničkoj valjanosti izrade i izračuna geodetskog elaborata na ime geodetskog izvršitelja što eksplicitno znači da Područni uredi za katastar DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE sam svoj izračun provjerava i ovjerava pravnom i tehničkom valjanošću , što je nedopustivo jer sami sebe kontroliraju.
Kome je u interesu imati NETOČNE PROSTORNE PODATKE ?
Prema iznesenim podatcima očito je u interesu DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE da su prostorni podatci NETOČNI i NEUPOTREBLJIVI.
Napomenuo sam da DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE isključivo raspolaže „ZEMALJSKIM MJERNIM SUSTAVOM“ pri GPS – SATELITSKOJ TRILATERACIJI , što eksplicitno znači da je DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE korisnik javnog dobra „USA“ u općem dopuštenom civilnom pristupu .
Opći dopušteni civilni pristup GPS-a odnosi se na C/A – kod (civilni mjerni kod) što znači da je ograničen pristup TOČNOM MJERNOM PODATKU GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE.
„C/A – kod“ ima točnost koju definira vlasnik sustava u iznosu periode od λ=293,1m što znači na „osciloskopu“ možete očitati vrijednost jedne mjerne staze vremena u točnosti (od 0,1 do 0,2) * 293,1m = od ±29,31m do ±58,62m. Kako je za položaj točke potrebno minimalno četiri (4) mjerne staze vremena , a maksimalno je moguće ostvariti dvanaest (12) mjernih staza vremena , eksplicitno znači da „C/A –kod“ ostvaruje točnost položaja točke u rasponu od ±59m < mP < ±203m. Akademici geodetske struke „optimisti“ definiraju točnost položaja točke po osnovi „C/A – koda“ u intervalu od ±9m < mP < ±15m.
Za potrebe geodetske izmjere bliskih točaka pri izradi katastarskih planova potrebno je ostvariti točnost po jednoj koordinati „ y“ ; „x“ ; „z“ = ±1,2cm. Razvidno je da je GPS – SATELITSKA TRILATERACIJA netočna i neupotrebljiva za geodetsku izmjeru bliskih točaka.
Zanimljivo je da DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE nije dala tehničko obrazloženje zašto vlasnik GPS – SATELITSKOG SUSTAVA , „USA“ razvija „P(Y) – kod“ i „m – kod“ .
„P(Y) – kod“ prema deklariranoj točnosti vlasnika GPS – SATELITSKOG SUSTAVA , „USA“ ima mjernu periodu λ=29,31m što znači na „osciloskopu“ možete očitati vrijednost jedne mjerne staze vremena u točnosti (od 0,1 do 0,2) * 29,31m = od ±2,93m do ±5,86m.
Uz kombinatoriku „P(Y) – koda“ i „m – koda“ vlasnik GPS – SATELITSKOG SUSTAVA , „USA“ ostvaruje impresivnu točnost po jednoj mjernoj stazi vremena od ±63cm. Navedena točnost jedne mjerne staze vremena od ±63cm osigurava točnost položajno određenje točke u intervalu od ±1,26m < mP < ±2,18m.
Navedena točnost ostaje na snazi do 2030. godine do kada su GPS – SATELITI postavljeni 2014. godine i 2015. godine u orbitu oko Planeta Zemlje nalaze aktivnim .
DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE treba objasniti kako sa netočnim ulaznim podatkom u matematički model dobiven po osnovi mjernog „C/A –koda“ ostvaruje točan izlazni podatak za „y“ i „x“ = ±2cm (σ=±1,6cm) i z = ±4cm (σ=±0,9cm) .
Zašto bi vlasnik GPS SATELITSKOG SUSTAVA „USA“ ulagao bilijarde dolara u već i onako točan sustav.
GPS – SATELITSKI SUSTAV je osmišljen za vojne potrebe (krstareći rakete) koje nose bojevu glavu od 250kg ili 500kg ili 1000kg gdje pogreška pogotka cilja u rasponu od ±1,26m < mP < ±2,18m je apsolutno točan pogodak.
Zašto DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE forsira primjenu GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE kada je ona netočna i neupotrebljiva za provedbu geodetske izmjere bliskih točaka pri izradi katastarskih planova ?
Koliko koštaju geodetske izmjere katastarskih općina koje su provedene i ostavljene u ladici zbog toga što nisu točne , odnosno su tehnički neupotrebljive ?
DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE je dužna provesti izmjeru teritorija REPUBLIKE HRVATSKE s najtočnijom metodom današnje EPOHE .
Najtočnija geodetska metoda registracije detalja u fizičkom prostoru je „tahimetrija“ u kojoj se koriste Elektro-optički daljinomjeri s deklariranom točnosti opažanja kutnog pravaca „±1”“ (± jedna sekunda) i točnost mjerenja dužine ±(1mm + 1ppm) što znači (startna mjerna pogreška dužine je ±1mm , na svaki kilometar dodaje se pogreška od 1mm).
Elektro-optički daljinomjeri mogu mjeriti dužine do 5km što znači da je granica opažanja definirana optičkom vidljivosti koja iznosi cca 2km. U tekstu sam naveo da je potrebno osigurati točnost koordinate „y“ ; „x“ ; „z“ = ±1,2cm , navedena i opisana geodetska metoda „tahimetrija sa Elektro-optičkim daljinomjerima“ osigurava znatno veću točnost od potrebne točnosti i ona iznosi na 2km u apsolutnoj vrijednosti od 4mm što znači da geodetska metoda „tahimetrija s Elektro – optičkim daljinomjerima“ osigurava tri puta veću točnost od potrebne.
U tekstu sam naveo da je na strani 41. i 42. „TEHNIČKE SPECIFIKACIJE ZA POSTUPKE RAČUNANJA I PODJELE NA LISTOVE SLUŽBENIH KARATA I DETALJNE LISTOVE KATASTARSKOG PLANA U KARTOGRAFSKOJ PROJEKCIJI REPUBLIKE HRVATSKE – HTRS96/TM“ (verzija 1.0 od 2009. godine izdana od DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE), namjerno uvedena „sistematska pogreška“ kako bi se izbjeglo primjenjivati točnu geodetsku metodu pri provedbi registracije detalja u fizičkom prostoru REPUBLIKE HRVATSKE.
DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE je upoznata s predmetnom činjenicom , pri tome joj je ponuđen TOČAN SOFTVER (točan matematički model) s kojim bi se mogla provesti izmjera REPUBLIKE HRVATSKE , ali nadležno državno tijelo REPUBLIKE HRVATSKE s prenesenim ovlastima DRŽAVNU GEODETSKU UPRAVU REPUBLIKE HRVATSKE , „NE ZANIMA“ ispravno i točno rješenje.
Koliko je koštala DIGITALIZACI , VEKTORIZACIJA i HOMOGENIZACIJA katastarskih planova izrađenih u mjerilu 1:2880 ; 1:2904 ; 1:1440 ; 1:720 ; 1:2500 ; 1:1125 i 1:625 ?
80% ZEMLJIŠNO-KNJIŽNOG OPERATA izrađeno je po osnovi „grafičke geodetske izmjere“
koja je stavljena VAN SNAGE UPORABE 17.11. 1924. godine.
Kako je područje Republike Hrvatske bilo administrativno dijelom pod upravom Austrije , a dijelom pod upravom Ugarske , izmjerom su jasno definirana ta dva područja. Izmjera je izvršena grafičkom metodom bez projekcije , usvajanjem više koordinatnih sustava :
- Toranj crkve KLOŠTAR IVANIĆ
- Brdo „KRIM“ južno od Ljubljane
- Toranj crkve „Sv. Stjepan“ u Beču
- „GELLERTHEGY“ u blizini Budimpešte – trigonometrijska točka I. reda
Izmjera je uglavnom izvedena tzv. grafičkom metodom geodetskim stolom. Planovi su rađeni neposredno na terenu, u mjerilu 1:1440 za intravilan (naseljeni prostor), a u mjerilu 1:2880 za ekstravilan (seoski – neizgrađeni prostor) . Ta mjerila proizlaze iz hvatnog sustava mjernih jedinica koji se primjenjivao u ono doba (od 1835 godine do 1880 godine). Jedinica za duljinu je bila bečki hvat koji iznosi 1,896484 m. Iz te mjerne jedinice proizlazi mjerilo određeno iz odnosa: 1 palac : (40×72) palca = 1 : 2880 jer je 1hv = 72 palca. Dimenzije korisnog prostora tih planova iznosile su 25 palca × 20 palca, odnosno 65,85 cm × 52,68 cm.
Mjerna jedinica za postupak „DIGITALIZACIJE“ katastarskog plana je „jedna točka“ . Svaki katastarski plan ima različit broj točaka koje definiraju figuru katastarske čestice na katastarskom planu iz tog razloga potrebno je prikazati „numerički“ koliko DIGITALIZIRANIH točaka svaki pojedini katastarski plan ima .
Koliko košta „DIGITALIZACIJA“ svakog pojedinog katastarskog plan izrađenog po osnovi grafičke geodetske izmjere HRVATSKE POREZNIKE?
Što znači DIGITALIZACIJA katastarskog plana ?
DIGITALIZACIJA katastarskog plana znači pridružiti svakoj lomnoj točci numeričku vrijednost u lokalnom ili globalnom koordinatnom prostoru što znači iznimno opsežan posao koji ima svoju vrlo visoku novčanu vrijednost.
Što znači VEKTORIZACIJA digitaliziranih podataka pojedinog katastarskog plana ?
VEKTORIZACIJA digitaliziranih podataka pojedinog katastarskog plana znači poravnavanje pogrešaka unutar jednog katastarskog plana što znači mijenja se odnos detaljnih točaka u odnosu na geodetsku osnovu EPOHE izrade katastarskog plana.
Iznimno težak matematički zahvat bez obzira što se koriste moćna računala s velikom memorijom jer svakoj pojedinoj točci pridruženi su numerički podatci koji se moraju korigirati za neki iznos.
Koliko košta VEKTORIZACIJA digitaliziranih podataka pojedinog katastarskog plana izrađenog po osnovi grafičke geodetske izmjere ?
Što znači HOMOGENIZACIJA katastarskog plana ?
HOMOGENIZACIJA vektoriziranih podataka pojedinog katastarskog plana znači objedinjavanje većeg broja katastarskih planova i poravnanje pogrešaka iste grupe katastarskih planova što dovodi do daljnje nestabilnosti tehničkih podataka odnosno uvode se nove pogreške i u većoj mjeri se položaj detaljnih točaka mijenja u odnosu na geodetsku osnovu EPOHE izrade katastarskih planova.
Koliko košta HOMOGENIZACIJA vektoriziranih podataka grupe katastarskih planova izrađenih po osnovi grafičke geodetske izmjere ?
U ovom trenutku treba napomenuti da katastarski planovi izrađeni po osnovi grafičke geodetske izmjere po osnovi zakonodavca AUSTRO-UGARSKE MONARHIJE nisu predviđeni za digitalni prikaz stoga bilo kakav prikaz katastarskih planova izrađenih u grafičkoj geodetskoj metodi je KRIVOTVORINA JAVNE ISPRAVE jer su odnosi detaljnih točaka i geodetske osnove promijenjeni.
20% ZEMLJIŠNO-KNJIŽNOG OPERATA izrađeno je u „Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona“
koja je stavljena VAN SNAGE UPORABE 01. 01. 2010. godine.
Katastarski planovi mjerila 1:2000 ; 1:1000 i 1:500 izrađenu u „Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona“ , a prostorni podatci prikupljeni su geodetskom metodom ortogonal ili tahimetrija . Geodetske metode su se oslanjale na numeričku geodetsku osnovu : trigonometrijsku mrežu i poligonsku mrežu .
Terenski podatci (zapisnici) osiguravali su izradu digitalnih podataka ali su digitalni podatci morali biti izračunati iz originalnih terenskih – mjernih podataka.
Katastarski planovi izrađeni u „Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona“ su grafo – analitički podatci prikazani na katastarskim planovima korisne površine 750mm * 500mm.
Što znači grafo-analitička metoda ?
Grafo – analitička metoda znači da su se je geodetska osnova (trigonometrijske točke , poligonske točke i linijske točke) nanosile na katastarski plan po koordinatama dok se je detalj nanosio na katastarski plan geodetskim priborom : „malim koordinatografom“ i „polarnim transporterom“ .
DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE nije izračunala digitalne podatke iz originalnih terenskih – mjernih podataka za katastarske planove izrađene u „Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona“ već je provela DIGITALIZACIJU grafičkih podataka katastarskih planova sa svim svojim pogreškama. Ono što je rečeno za VEKTORIZACIJU i HOMOGENIZACIJU katastarskih planova izrađenih po osnovi grafičke geodetske izmjere vrijedi i za katastarske planove izrađene u „Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona“ .
Koliko košta „DIGITALIZACIJA“ svakog pojedinog katastarskog plan izrađenog po osnovi „Gauss-Krügerovoe projekcije meridijanskih zona“ HRVATSKE POREZNIKE ?
Koliko košta VEKTORIZACIJA digitaliziranih podataka pojedinog katastarskog plana izrađenog po osnovi „Gauss-Krügerovoe projekcije meridijanskih zona“ HRVATSKE POREZNIKE?
Koliko košta HOMOGENIZACIJA vektoriziranih podataka grupe katastarskih planova izrađenih po osnovi „Gauss-Krügerovoe projekcije meridijanskih zona“ HRVATSKE POREZNIKE ?
DIGITALIZACIJA točaka , VEKTORIZACIJA točaka na pojedinom katastarskom planu i HOMOGENIZACIJA točaka na više katastarskih planova zajedno dovodi do promjene odnosa točaka detalja i geodetske osnove što za posljedicu ima izradu NEUPOTREBLJIVIH TEHNIČKIH PODATAKA odnosno izradu DIGITALNIH KRIVOTVORINA PROSTORNIH PODATAKA JAVNOG REGISTRA NEKRETNINA , a danas su prikazani i javno dostupni u „e-katastru“?
S obzirom da se radi o velikom broju katastarskih planova red veličine iznosa „novca“ je ogroman !
Navedena činjenica definira da je „e-katastar“ tehnička krivotvorina izrađena od državnog tijela REPUBLIKE HRVATSKE s prenesenim ovlastima DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE.
Posjedovni listovi katastarskog oprata izrađenog po osnovi grafičke geodetske izmjere i „Gauss-Krügerovoe projekcije meridijanskih zona“ su „SKENIRANI“ i predočeni na javni uvid u „e-katastru“ .
Koliko je koštalo SKENIRANJE , ništavnih posjedovnih listova iz svih katastarskih operata na prostoru REPUBLIKE HRVATSKE , HRVATSKE POREZNIKE ?
Osigurani javni pristup tehnički netočnom i pravnom ništavnom podatku putem „e-katastra“, permanentno se čini kazneno djelo „IZRADE KRIVOTVORINE JAVNE ISPRAVE , IZRADA KRIVOTVORINE VRIJEDNOSNICE REPUBLIKE HRVATSKE – rang kaznenog djela krivotvorine novca , NEOSNOVANO STJECANJE MATERIJALNE/NOVČANE DOBITI odnosno PLJAČKA GRAĐANA REPUBLIKE HRVATSKE I ZLOUPORABA POLOŽAJA I OVLASTI“ od strane državnih službenika i namještenika uposleni u državnom tijelu s prenesenim ovlastima DRŽAVNOJ GEODETSKOJ UPRAVI REPUBLIKE HRVATSKE.
„e – ZEMLJIŠNA KNJIGA“
ZEMLJIŠNE KNJIGE izrađene po osnovi grafičke geodetske izmjere i geodetske izmjere izrađene u „Gauss-Krügerovoj projekciji meridijanskih zona“ su NIŠTAVNE i TEHNIČKI NEUPOTREBLJIVE jer su sve od reda VAN SNAGE UPORABE.
Koliko je koštalo SKENIRANJE , ništavnih ZEMLJIŠNIH KNJIGA odnosno svakog pojedinog „zemljišno – knjižnog uloška“ iz svih katastarskih općina na prostoru REPUBLIKE HRVATSKE , HRVATSKE POREZNIKE?
Koliko koštaju državni službenici i namještenici djelatnici državnog tijela REPUBLIKE HRVATSKE s prenesenim ovlastim DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE , Središnjeg ureda kao i Područnih ureda za katastar na prostoru REPUBLIKE HRVATSKE s obzirom da održavaju HLADNI POGON?
Djelatnici ne obavljaju osnovnu zadaću definiranu ZAKONOM O DRŽAVNOJ IZMJERI I KATASTRU NEKRETNINA Klasa: 930-01/06-01/01 ; Zagreb, 26. siječnja 2007. godine , ne provode „IZMJERU REPUBLIKE HRVATSKE“ već permanentno čine kaznena djela „IZRADE KRIVOTVORINE JAVNE ISPRAVE , IZRADE KRIVOTVORINE VRIJEDNOSNICE REPUBLIKE HRVATSKE – rang kaznenog djela krivotvorine novca , NEOSNOVANO STJECANJE MATERIJALNE/NOVČANE DOBITI odnosno PLJAČKA GRAĐANA REPUBLIKE HRVATSKE I ZLOUPORABA POLOŽAJA I OVLASTI“ i to od 25. 06. 1991. godine (dana osamostaljenja REPUBLIKE HRVATSKE) i 01. 01. 2010. godine (datum uvođenja u službenu primjenu osnovne i zakonite HTRS96/TM kartografske projekcije) pa do danas jer su javne isprave KATASTARSKOG OPERATA na cijelom prostoru REPUBLIKE HRVATSKE VAN SNAGE UPORABE.
Koliko koštaju državni službenici i namještenici djelatnici državnog tijela REPUBLIKE HRVATSKE s prenesenim ovlastim ZEMLJIŠNO – KNJIŽNOG ODJELA nadležnih Općinskih sudova u REPUBLICI HRVATSKOJ s obzirom da održavaju HLADNI POGON NIŠTAVNIH dokumenata ?
Djelatnici Zemljišno – knjižnog odjela nadležnog Općinskog suda permanentno čine kaznena djela „IZRADE KRIVOTVORINE JAVNE ISPRAVE , IZRADE KRIVOTVORINE VRIJEDNOSNICE REPUBLIKE HRVATSKE – rang kaznenog djela krivotvorine novca , NEOSNOVANO STJECANJE MATERIJALNE/NOVČANE DOBITI odnosno PLJAČKA GRAĐANA REPUBLIKE HRVATSKE I ZLOUPORABA POLOŽAJA I OVLASTI“ i to od 25. 06. 1991. godine (dana osamostaljenja REPUBLIKE HRVATSKE) i 01. 01. 2010. godine (datum uvođenja u službenu primjenu osnovne i zakonite HTRS96/TM kartografske projekcije) pa do danas s obzirom da su ZEMLJIŠNE KNJIGE REPUBLIKE HRVATSKE VAN SNAGE UPORABE.
Koliko je Ministar pravosuđa gospodin ANTE ŠPRLJE potpisao ukaza o puštanju novo izrađenih ZEMLJIŠNIH KNJIGA katastarskih općina u pravnu uporabu poslije datuma 04. 08. 2004. godine ?
Aero – fotogrametrija REPUBLIKE HRVATSKE
Koliko je koštalo HRVATSKE POREZNE OBVEZNIKE aero – fotogrametrijsko snimanje teritorija REPUBLIKE HRVATSKE u vremenskom periodu od 2001 godine pa do 2005 godine za izradu DOF5?
Koliko je koštalo HRVATSKE POREZNE OBVEZNIKE aero – fotogrametrijsko snimanje teritorija REPUBLIKE HRVATSKE koje su proveli GEODETSKI ZAVOD d. d. Osijek i Geofoto d. o. o. za potrebe DOF11-a ?
Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić i ministrica graditeljstva Anka Mrak Taritaš slavodobitno su objavile da su vojne snimke, tražene još od 90-tih godina, konačno stigle u Hrvatsku.
Ministarstvo je navelo da je iz Beograda stiglo 1,3 terabajta podataka, odnosno 8.800 snimaka Hrvatske iz zraka napravljenih prije 1968. godine.
Podsjetimo, u srpnju 2013. iz Beograda je stiglo 1,3 terabajta podataka, odnosno 8.800 snimaka Hrvatske iz zraka napravljenih prije 1968. godine. Radi se skeniranim aero-fotogrametrijskim snimkama koje je iz zraka fotografirala jugoslavenska vojska. Dokumentacija se nalazila u Vojno-geografskom institutu u Beogradu.
Aero – fotogrametrijski snimci Vojno Geografskog Instituta iz Beograda su VAN SNAGE UPORABE od 1993 godine kada su proglašeni „POVJESNIM DOKUMENTIMA“ i skinuta oznaka „VOJNA TAJNA“. ( K O M E N T A R : REPUBLIKA HRVATSKA je jedina država u svijetu koja kontrolira svoj građane sa špijunskim snimkama druge strane države s kojom je vodila rat. „Vojno Geografski Institut“ iz Beograda u svom opisu rada izrađivao je KARTE mjerila 1:200000 ; 1:100000 ; 1:50000 i 1:25000 i bavio se je državnom triangulacijom) nikad se nije bavio osnovnom katastarskom izmjerom za potrebe izrade katastarskog operata i zemljišno-knjižnog operata. Aero-fotogrametrijski snimci s kojim raspolaže VGI iz Beograda 1993 godine proglašeni su arhivskim / povijesnim podatcima tako da nemaju dokaznu snagu već se mogu izučavati koristiti kao povijesni dokument. Aero-fotogrametrijski snimci su crno bijele fotografije dimenzije korisnog prostora 230mm x 230mm približnog mjerila 1:15000 do 1:10000 u ovisnosti o visini leta aviona što definira ne prepoznatljivost detalja pri uvećanju u mjerilo prikaza 1:2000)
Koliko je koštalo HRVATSKE POREZNE OBVEZNIKE „KUPNJA“ aero – fotogrametrijsko snimanje od VOJNO GEOGRAFSKOG INSTITUTA U BEOGRADU ?
Prema cjeniku DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE:
NAKNADE ZA IZDAVANJE PODATAKA DRŽAVNE IZMJERE I KATASTRA NEKRETNINA SUKLADNO ČLANKU 144. ZAKONA O DRŽAVNOJ IZMJERI I KATASTRU NEKRETNINA
- AEROFOTOGRAMETRIJSKI MATERIJALI
Skenirani crno-bijeli aero-fotogrametrijski snimak (23×23 cm) u rezoluciji skeniranja 21, 28, 56, 112 ili 224 µm – jedan snimak – 100,00kn
Skenirani crno-bijeli aero-fotogrametrijski snimak (23×23 cm) u rezoluciji skeniranja od 7, 14 µm– jedan snimak – 150,00kn
Uvećanje aero-fotogrametrijskog „crno-bijelog“ snimka iz mjerila snimanja sa fotografije 230mm * 230mm u mjerilo 1:2000 dobiva se „crnac u tunelu“ neprepoznatljiva mrlja .
Što građanin REPUBLIKE HRVATSKE plaća pri dokazu da je objekt u fizičkom prostoru izrađen prije 15. 02. 1968. godine , jer „mrlja“ nije dokaz da je objekt izgrađen u fizičkom prostoru prije 1968. godine ?
KOME JE U INTERESU
NIŠTAVNOST PROSTORNOG REGISTRA NEKRETNINA IZ DOMENE
KATASTARSKOG OPERATA I ZEMLJIŠNO-KNJIŽNOG OPERATA ?
Izneseno izlaganje definira da je državnom tijelu s prenesenim ovlastima DRŽAVNOJ GEODETSKOJ UPRAVI REPUBLIKE HRVATSKE jedinoj u interesu NESREĐENI PROSTORNI REGISTRI NEKRETNINA i to iz razloga:
- Da se ne bi otkrila netočnost matematičkog modela HTRS96/TM kartografske projekcije jer je matematički model osmišljen po osnovi geografskih koordinata : geografske dužine ( λ° ) i geografske širine ( φ° )
- Da se ne bi otkrila netočnost geodetske metode GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE za potrebe registracije detalja u fizičkom
Za GPS – SATELITSKU TRILATERACIJU povezuje se jedna osobnost : ako se provede geodetsko snimanje detalja u fizičkom prostoru na primjer u devet (9) i ako se ponovi geodetsko snimanje istog prostornog detalja u osamnaest (18) u istom danu dobit će se različiti podatci između dva geodetska snimanja istog detalja po osnovi GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE. Znatna razlika se uočava kada je minimalna vremenska razlika između uzastopno provedene izmjere po osnovi GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE istog prostora veća od osam (8) sati.
Ako se provede geodetsko snimanje po osnovi GPS – SATELITSKE TRILATERACIJE nakon dvadeset četiri (24) sata ili nakon sedam (7) dana ili mjesec dana istog detalja u fizičkom prostoru uvijek će se dobiti drugi prikaz položaja unutar HTRS96/TM kartografske projekcije.
Razlozi zašto se ne može dobiti nepromijenjeni stabilni položaj detalja u HTRS96/TM KARTOGRAFSKOJ PROJEKCIJI je taj što geodetska struka ne zna računati u 5D – PROSTORU , što „C/A-kod“ nije dovoljno točan za geodetsku izmjeru bliskih točaka za potrebe izrade katastarskog operata , što je transformacijski matematički model „T7D“ netočan odnosno provodi transfer podataka po osnovi 7P – sedam parametarske transformacije.
Da bi se ostvario točan transfer podataka između dvije kartografske projekcije mora se koristiti 9P – devet parametarska transformacija ili 10P – deset parametarska transformacija
- Da se ne bi otkrila NESPOSOBNOST akademske zajednice geodetske struke okupljene na nezavisno znanstvenoj instituciji GEODETSKOM FAKULTETU SVEUČILIŠTA U ZAGREBU i tehničkih timova DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE pribjegava se povećanju dozvoljenog odstupanja pri određenju položaja međne točke , citiram :
PRAVILNIK
O KATASTARSKOJ IZMJERI I TEHNIČKOJ REAMBULACIJI
Članak 23.
Dopušteno maksimalno odstupanje izmjerenih položajnih koordinata lomnih točaka međa i drugih granica između dva neovisna mjerenja je 0,2 m na zemljištu u građevinskom području i građevinskom zemljištu izvan građevinskog područja, odnosno 0,4 m za ostalo zemljište.
Klasa: 023-05/07-01/14
Urbroj: 541-01/1-08-6
Zagreb, 27. studenoga 2008.
Eksplicitno međni kamen ima definiranu površinu „10cm *10cm“ prema navedenom pravilniku znači da unutar gradske izgrađenosti pri provedbi geodetske izmjere ne može se ostvariti bolja točnost od kruga s radijusom od R=20cm , a izvan gradskog prostora geodetska izmjera ne može ostvariti bolju točnost od kruga s radijusom od R=40cm . KATASTROFA ! Geodetska struka raspolaže s geodetskim priborom koji može ostvariti točnost određenja položaja međne točke u kružnici od radijusa R= 5mm na udaljenosti od 2km.
Prema :
TEHNIČKOJ SPECIFIKACIJI ZA ODREĐIVANJE KOORDINATA TOČAKA U KOORDINATNOM SUSTAVU REPUBLIKE HRVATSKE
Definirano je :
„Pomoćne točke koje se određuju u odnosu na referentne točke osnovne i dopunske (popunjavajuće) mreže GNSS točaka po načelima obostrano priključenog poligonskog vlaka određuje se tako da da ukupna duljina svih dužina tako postavljenog poligonskog vlaka ne smije biti veća od 5 kilometara , a dopuštena duljina poligonske strane u poligonskom vlaku ne smije biti veća od 300 metara.“
„Dopuštena duljina mjerene stranice između pomoćne i detaljne točke ne smije biti veća od 150 metara .“
Nameće se pitanje čemu služi geodetska oprema visoko sofisticirana „Elektro – optički“ daljinomjeri koji imaju točnost očitanja kutnog pravca „±1”“ (± jedna sekunda) i točnost mjerenja dužine ±(1mm + 1ppm) što znači (startna mjerna pogreška dužine je ±1mm , na svaki kilometar dodaje se pogreška od 1mm) a maksimalni domet do 5 kilometara , a Vi u svojstvu geodetskog izvođača ste uvjetovani maksimalnom dopuštenom dužinom u poligonometriji do 300 metara i maksimalno dopuštenoj dužini do detaljne točke u iznosu od 150 metara ?
Razlozi zašto su postavljeni ovako nakaradni uvjeti geodetskim izvođačima je upravo netočan matematički model HTRS96/TM kartografske projekcije , uvedene namjerne sistematske pogreške od strane DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE kako bi se mogla favorizirati netočna geodetska metoda GPS – SATELITSKA TRILATERACIJA.
- Da bi DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE mogla „manipulirati“ s prostornim registrom nekretnina . U katastarskim općinama gdje nemaju ZEMLJIŠNE KNJIGE , DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE mijenja posjednike i vlasnike nekretnina po osnovi dva svjedoka – da nije ozbiljno bilo bi smješno.
- DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE uz podršku sudova na primjer Općinski sud u Zadru provodi „OTIMAČINU VLASNIŠTVA“ uz iskaz dva svjedoka – mijenja se vlasništvo po osnovi posjedovnog stanja – APSURD .
- Općinsko Državno Odvjetništvo REPUBLIKE HRVATSKE uz „MANIPULATIVNU“ pomoć DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE prodaje privatno vlasništvo . Rubrika „vjerovali ili ne“ !
Država koja nema sigurno vlasništvo nad nekretninama ne može postojati i u takvu državu kao što je REPUBLIKA HRVATSKA zbog neuređenog vlasništva ne može pristizati strani kapital . Strani kapital u pravilu je vezan za nekretnine i sigurnost vlasništva .
REPUBLIKA HRVATSKE ne raspolaže valjanim dokazom vlasništva . Sve ZEMLJIŠNE KNJIGE REPUBLIKE HRVATSKE su VAN SNAGE UPORABE odnosno u statusu ZASTARE .
Geodetska izmjera REPUBLIKE HRVATSKE provodi se od 1994 godine pa do danas ali nema učinka , nema rezultata. Za dvadeset i tri (23) godine REPUBLIKA HRVATSKA nema valjane provedene geodetske izmjere i definiranog vlasništva u osnovnoj i zakonitoj HTRS96/TM kartografskoj projekciji za bilo koji grad . KATASTROFA !
DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE je vreća bez dna , koliko god uložite u rad geodetske struke „novac se pojede“ ali nema učinka.
U DRŽAVNOJ GEODETSKOJ UPRAVI REPUBLIKE HRVATSKE se navodno nešto uvijek radi ali nema učinka. Učinak u geodetskoj struci je NOVI KATASTARSKI PLAN i NOVA ZEMLJIŠNA KNJIGA to su mjerljivi podatci , egzaktni podatci.
REPUBLIKA HRVATSKA ne raspolaže prostornim podatcima. Ni jedan grad u REPUBLICI HRVATSKOJ za dvadeset tri (23) godine nema provedenu geodetsku izmjeru i izrađenu ZEMLJIŠNU KNJIGU u osnovnoj i zakonitoj HTRS96/TM kartografskoj projekciji.
Nezavisno znanstveno tijelo GEODETSKI FAKULTET SVEUČILIŠTA U ZAGREBU školuje „SAKATE“ geodetske inženjere iz razloga što su prostorni podatci u 80% slučajeva izrađeni po osnovi grafičke geodetske izmjere , a obaveza održavanja katastarskog operata izrađenog po osnovi grafičke geodetske izmjere je po osnovi načina geodetske izmjere koja je provedena pri izradi katastarskih planova . Geodetski inženjeri nisu obučeni za rad sa „kipregelom“ geodetskim stolom , što eksplicitno znači da nema geodetskih izvođača koji će održavati katastarski i zemljišno knjižni operat izrađen po osnovi grafičke geodetske izmjere.
Ono što „valja“ uvijek će valjati , ali ono što ne valja nijednim softverom ne može se dovesti u status valjanosti jer nikad neće valjati.
Osobno , poznajem GEODEZIJU u svojstvu ZNANOSTI , primijenjene matematike , svaki prostorni podatak tada je bio matematički dokaziv. Danas je geodetska struka „ŠARLATANSTVO“ jer se prostorni podatci mijenjaju od trenutka do trenutka prema željama .
Osobno , poznavao sam „GEODEZIJU“ kao znanost koja po geodetskom izvršitelju uspostavlja „međnu točku“ činjenično i nedvosmisleno odnosno jednoznačno.
Da bih danas geodetski izvršitelj odradio geodetske poslove u fizičkom prostoru neke katastarske četice , vlasnik nekretnine mora pokazati lomne točke međne linije . Da nije ozbiljno bilo bi smješno !
Očito je da se je stručno tehničko i znanstveno rukovodstvo izgubilo u prostoru i vremenu !
Od strane DRŽAVNE GEODETSKE UPRAVE REPUBLIKE HRVATSKE vrijeme je potrošeno , novac je potrošen , a radni zadatci nisu obavljeni i dalje su javne isprave iz domene prostornog registra nekretnina VAN SNAGE UPORABE u statusu ZASTARE.
Slijedi nekoliko ugovora sa naznačenim novčanim iznosima koji su se trebali upotrijebiti za realizaciju geodetske izmjere REPUBLIKE HRVATSKE. Napominjem to su samo neki ugovori.
Program 1342 – Zemljišne knjige – Projekt sređivanja zemljišnih knjiga i katastra (IBRD 4674 HR, EU CARDS TF051781) Prijedlog financijskog plana Projekta izrađen je na temelju Zakona o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za Projekt sređivanja zemljišnih knjiga i katastra (Zajam IBRD – 4674 – HR), Pisma sporazuma za realizaciju darovnice EU CARDS 2002 – TF-051781, darovnice EU CARDS 2003 – TF-052657, darovnice EU CARDS 2004 – TF-055104 i Nacionalnog programa priprema za članstvo u EU. Ugovorom o Zajmu utvrđen je sadržajni okvir Projekta, kojemu je cilj razvoj zemljišnoknjižnog i katastarskog sustava u Republici Hrvatskoj, uključivo financiranje nabave radova, roba i usluga potrebnih za uređenje objekata, opremanje zemljišno-knjižnih i katastarskih ureda potrebnom opremom te potporu preustroja i izobrazbu djelatnika Ministarstva pravosuđa i Državne geodetske uprave. Za program Zemljišne knjige prijedlog plana sredstava za 2007. godinu iznosi 29.230.000 kn.
Na temelju članka 89. Ustava Republike Hrvatske, donosim
ODLUKU
O PROGLAŠENJU ZAKONA O POTVRĐIVANJU UGOVORA O ZAJMU IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ ZA PROJEKT IMPLEMENTACIJE INTEGRIRANOG SUSTAVA ZEMLJIŠNE ADMINISTRACIJE
Proglašavam Zakon o potvrđivanju Ugovora o zajmu između Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj za Projekt implementacije integriranog sustava zemljišne administracije, koji je Hrvatski sabor donio na sjednici 21. listopada 2011. godine.
Klasa: 011-01/11-01/206
Urbroj: 71-05-03/1-11-2
Zagreb, 26. listopada 2011.
ZAJAM BROJ 8086-HR
UGOVOR O ZAJMU (PROJEKT IMPLEMENTACIJE INTEGRIRANOG SUSTAVA ZEMLJIŠNE ADMINISTRACIJE) IZMEĐU REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ SKLOPLJEN NA DAN 17. KOLOVOZA 2011.
Članak 2.
ZAJAM
2.01. Banka je suglasna Zajmoprimcu pozajmiti, sukladno uvjetima koji su utvrđeni u ovom Ugovoru ili na koje se ovaj Ugovor poziva, iznos od šesnaest milijuna petsto tisuća eura (€16.500.000), koji povremeno može biti promijenjen valutnom konverzijom sukladno odredbama Odjeljka 2.07 ovog Ugovora (»Zajam«), kako bi se pomoglo u financiranju projekta opisanog u Prilogu 1. ovog Ugovora (»Projekt«).
2.02. Zajmoprimac može povlačiti sredstva Zajma u skladu s Odjeljkom 4. Priloga 2. ovog Ugovora.
2.03. Početna naknada za korištenje Zajma koju plaća Zajmoprimac jednaka je jednoj četvrtini postotka (0,25%) iznosa Zajma.
2.04. Iznos kamate koji plaća Zajmoprimac za svako kamatno razdoblje jednak je referentnoj stopi za valutu Zajma plus fiksna kamatna marža pod uvjetom da, nakon konverzije cjelokupnog ili djelomičnog iznosa glavnice Zajma, kamate, koje na ovakav iznos plaća Zajmoprimac tijekom razdoblja konverzije, budu utvrđene sukladno relevantnim odredbama članka 4. Općih uvjeta. Bez obzira na gore spomenuto, ukoliko bilo koji dio povučenog iznosa Zajma ostane neplaćen nakon roka dospijeća te se neplaćanje nastavi tijekom razdoblja od trideset dana, tada se kamata koju plaća Zajmoprimac izračunava kako je utvrđeno u Odjeljku 3.02 (e) Općih uvjeta.
2.05. Datumi isplata su 15. svibnja i 15. studenog svake godine.
2.06. Iznos glavnice Zajma otplaćuje se u skladu s odredbama Priloga 3. ovog Ugovora.
2.07. (a) Zajmoprimac može, u bilo kojem trenutku, zatražiti sljedeće promjene uvjeta Zajma kako bi se olakšalo mudro upravljanje dugom: promjenu osnovice kamatne stope, koja se primjenjuje na cjelokupan ili djelomičan iznos glavnice Zajma koji je povučen i nepodmiren, iz promjenjive kamatne stope u fiksnu kamatnu stopu, ili obrnuto, ili iz promjenjive kamatne stope koja je temeljena na promjenjivoj kamatnoj marži u promjenjivu kamatnu stopu koja je temeljena na fiksnoj kamatnoj marži.
(b) Svaka promjena zatražena sukladno stavku (a) ovog Odjeljka, koja je prihvatljiva za Banku, smatra se »konverzijom«, kako je to definirano Općim uvjetima, te će se obaviti sukladno odredbama članka 4. Općih uvjeta i Smjernicama u svezi s konverzijom.
VLADA REPUBLIKE HRVATSKE
30
Na temelju članka 30. stavka 1. Zakona o sklapanju i izvršavanju međunarodnih ugovora (»Narodne novine«, broj 28/96), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 12. ožujka 2004. godine donijela
UREDBU
O OBJAVI UGOVORA IZMEĐU VLADE REPUBLIKE HRVATSKE I MEĐUNARODNE BANKE ZA OBNOVU I RAZVOJ O DAROVNICI ZA PROJEKT SREĐIVANJA ZEMLJIŠNIH KNJIGA I KATASTRA (TF 051781)
Članak 1.
Objavljuje se Ugovor između Vlade Republike Hrvatske i Međunarodne banke za obnovu i razvoj o darovnici za Projekt sređivanja zemljišnih knjiga i katastra (TF051781) potpisan u Zagrebu 24. lipnja 2003. godine, u izvorniku na engleskom jeziku.
Članak 2.
Tekst Ugovora iz članka 1 ove Uredbe u prijevodu na hrvatski jezik i izvorniku na engleskom jeziku glasi:
Svjetska banka
Međunarodna banka za obnovu i razvoj
Međunarodna agencija za razvoj
- lipnja 2003.
Njegova ekscelencija
Mato Crkvenac
Ministar financija
Ministarstvo financija
Zagreb, Hrvatska
Predmet: EU CARDS darovnica za Projekt sređivanja zemljišnih knjiga i katastra u Republici Hrvatskoj, Darovnica br. TF051781
Poštovani Gospodine,
Pišem Vam u ime Međunarodne banke za obnovu i razvoj (Banka) kako bih Vas obavijestila o suglasnosti Banke, kao administratora darovnice koju je osigurala Europska unija da se odobri darovnica u iznosu od četiri milijuna i devetsto tisuća Eura (4.900.000 EUR) (Darovnica) Republici Hrvatskoj (Primatelju).
Darovnica se daje kao odgovor na zahtjev Primatelja za financijskom potporom te za namjene i pod uvjetima navedenima u Dodatku ovom Pismu sporazuma. Sporazumom od 18. rujna 2002. godine između Banke i Primatelja, Banka se suglasila odobriti Primatelju zajam u iznosu od dvadeset šest milijuna Eura za provedbu Projekta sređivanja zemljišnih knjiga i katastra na Primateljevom državnom području (Ugovor o zajmu HR-4674). Primatelj izjavljuje, potvrdom svoje suglasnosti u nastavku, da je ovlašten ugovoriti i povući Darovnicu za navedene namjene i pod navedenim uvjetima.
Molim Vas primite na znanje da je politika Banke da učini javnim ovo Pismo sporazuma i informacije vezane uz njega, nakon što ovo Pismo sporazuma stupi na snagu i Primatelj se s ovim složi. Primatelj, supotpisom ovog Pisma sporazuma potvrđuje svoju suglasnost.
Molim Vas da u ime Primatelja potvrdite Vašu suglasnost s naprijed navedenim, potpisom, nadnevkom i vraćanjem priložene preslike Pisma sporazuma. Nakon što Banka zaprimi presliku ovog Pisma sporazuma koje ste supotpisali, ovo Pismo sporazuma stupit će na snagu na datum Vašeg supotpisa.
S osobitim poštovanjem,
MEĐUNARODNA BANKA ZA OBNOVU I RAZVOJ
Potpis: —–––––––––––––––––————–
Indira Konjhodžić
Direktorica za Hrvatsku
Ured u Republici Hrvatskoj
Odjel za područje Europe i Srednje Azije
SUGLASAN:
REPUBLIKA HRVATSKA
Potpis: Damir Kuštrak
Ovlašteni predstavnik
Naslov: Zamjenik ministra financija
Datum: 24. lipnja 2003.
LOAN NUMBER 4674 HR
Loan Agreement
(Real Property Registration and Cadastre Project)
between
REPUBLIC OF CROATIA
and
INTERNATIONAL BANK FOR RECONSTRUCTION
AND DEVELOPMENT
Dated September 18, 2002
LOAN NUMBER 4674 HR
LOAN AGREEMENT
AGREEMENT, dated September 18, 2002, between REPUBLIC OF CROATIA (the Borrower) and INTERNATIONAL BANK FOR RECONSTRUCTION AND DEVELOPMENT (the Bank).
WHEREAS (A) the Borrower, having satisfied itself as to the feasibility and priority of the Project described in Schedule 2 to this Agreement, has requested the Bank to assist in the financing of the Project; and
(B) the Borrower intends to obtain from the European Union (the EU) a grant in an amount equivalent to Euro 5,000,000 to assist in carrying the Project on the terms and conditions set forth in the agreement to be entered into between the Borrower and the EU (the EU Grant Agreement); and
WHEREAS the Bank has agreed, on the basis, inter alia, of the foregoing, to extend the Loan to the Borrower upon the terms and conditions set forth in this Agreement;
NOW THEREFORE the parties hereto hereby agree as follows:
ARTICLE I
General Conditions; Definitions
Section 1.01. The “General Conditions Applicable to Loan and Guarantee Agreements for Single Currency Loans” of the Bank, dated May 30, 1995 (as amended through October 6, 1999) (the General Conditions) constitute an integral part of this Agreement.
Section 1.02. Unless the context otherwise requires, the several terms defined in the General Conditions and in the Preamble to this Agreement have the respective meanings therein set forth and the following additional terms have the following meanings:
(a) “Financial Monitoring Report” means each report prepared in accordance with Section 4.02 of this Agreement;
(b) “LRMU” means a Land Registration Management Unit established within the MOJ pursuant to the Decree No. 4/2002 on Amendments to the Decree on the Structure of the Ministry of Justice, Administration and Local Self-Governance;
(c) “MOJ” means the Borrower’s Ministry of Justice, Administration and Local Self-Governance, or any legal successor thereto;
(d) “PIU” means the Project Implementation Unit referred to in paragraph 1 (b) of Schedule 5 to this Agreement;
(e) “SGA” means the State Geodetic Administration under the Borrower’s Ministry of Environmental Protection and Physical Planning, or any legal successor thereto; and
(f) “Special Account” means the account referred to in Section 2.02(b) of this Agreement.
ARTICLE II
The Loan
Section 2.01. The Bank agrees to lend to the Borrower, on the terms and conditions set forth or referred to in the Loan Agreement an amount equal to twenty-six million Euro (EUR 26,000,000).
Ugovor :
Project implementation formally starte din January 2003. Tis initial project closing date was 30 September 2008. but it was extended until June 30. 2010. for selected disbursements to complete activities associated with the Joint Information System (JIS).
Total Project financial resources were as follows :
Project Costs :
Loan no. 4674 – HR EUR 26,00million
CARDS 2002 Grant EUR 5,20million
CARDS 2003 Grant EUR 1,96million
CARDS 2004 Grant EUR 4,41million
Government Counterpart EUR 10,80million
Total Project Funds EUR 48,19million
Implementing agencies State Geodetic Administration (SGA)
Municipal Courts under Ministry of Justice (MoJ)
UGOVOR :
Document of
The World Bank
Report No : ICR00001203
IMPLEMENTATION COMPLETION AND RESULTS REPORT
( IBAR – 46740 ; TF – 51781 ; TF – 52657 ; TF – 55104 )
ON A
LOAN
IN THE AMOUNT OF EURO 26,0 MILLION
(US$ 36,0 MILLION EQUIVALENT)
TO THE
REPUBLIC OF CROATIA
CURRENCY EQUIVALENTS
(Exchange Rate Effective September 31. 2010)
Currency Unit = EURO
EURO 1,00 =US$ 1,366
US$ 1,00 = EURO 0,73
FISCAL YEAR
January 1 to December 31
Project ID P067149 L/C/TF Number (s) IBRD -46740
TF – 51781
TF – 52657
TF – 55104
ICR Date 09/30/2010 ICR Type Core ICR
Lending Instrument SIL Borrower REPUBLIC OF
CROATIA
Orginal Total EURO 26,0 M Disbursed Amount EURO 26,0 M
(USD 25,7 M ) ( USD 34,1 M )
Revised Amount EURO 26,0 M
( USD 25,7 M )
DRŽAVNA GEODETSKA UPRAVA REPUBLIKE HRVATSKE
Državna geodetska uprava je u financijskom planu za razdoblje 2007. -2009. godinu prikazala i rashode za:
Ukupni specificirani rashodi Državne geodetske uprave za 2007. godinu iznose 287.731.791,00- kuna u potpunost su neophodni iako su u tom iznosu uključene dvije nove aktivnosti/projekti odobrene od ministarstva za:
- K 664031, Izgradnja i opremanje Područnog ureda za katastar u Virovitici i
- K 664032, Uknjižba nekretnina sa pravom vlasništva ili drugim stvarnim pravom RH – glava 18005
Navedeni su neki od brojnih UGOVORA po osnovu kojih je REPUBLIKA HRVATSKA trebala uskladiti zemljišno-knjižni operat i katastarski operat sa stvarnim stanjem u fizičkom prostoru.
BOŽIDAR VIDUKA magistar inženjer geodezije i geoinformatike