HOP

Startup inkubator FER-a predstavlja prvu generaciju

 

 

ZAGREB, 1.6.2017. – Prije godinu dana pokrenut je prvi ciklus FER-ovog startup inkubatora SPOCK, namijenjenog studentima poduzetnicima, kako bi od svojih projekata stvorili i razvili vodeće startupe. Među brojnim kandidatima, izabrana su četiri obećavajuća tima: Angler, GuitarFriend, Juvo – Home Friend te SAN. Mladi i perspektivni ljudi prošli su kroz opsežan desetomjesečni program osmišljen da podrži i ubrza razvoj poslovne ideje i njenu realizaciju u proizvod ili uslugu spremnu za tržište.

 

„Fakultet elektrotehnike i računarstva je svjestan potencijala svojih studenata, kao i brojnih perspektivnih ideja koje čekaju svoju priliku za realizaciju, a ovaj program je dio ponude kojom želimo obogatiti njihovo studiranje. SPOCK osigurava poticaj i podršku mladim nadama u obliku mentorstva, uključivanja u zajednicu, osiguravanja radnog prostora i potrebne opreme. Uz to, osmišljen je godišnji plan učenja i usvajanja potrebnih vještina kroz predavanja i radionice.“, izjavila je Iva Gospodnetić iz Centra karijera FER-a, te nadodala: „Svi SPOCK timovi su se održali kroz dugu i zahtjevnu godinu, a trud se u konačnici isplatio. Možemo se pohvaliti kako sva četiri tima već imaju ostvarene početne ciljeve i perspektivu da razvijaju ideju u budućnosti.“

 

Uspjeh timova je prepoznat i izvan krugova Fakulteta. Juvo – Home Friend osvojio je i potporu programa „Pokreni nešto svoje“. Angler je lansirao svoju mobilnu aplikaciju na Google Play. GuitarFriend je unaprijedio svoj proizvod i planiraju uskoro izaći na tržište, dok SAN Team pregovara s potencijalnim kupcima.

 

Kako se prvi ciklus bliži kraju, FER je pripremio završno predstavljanje timova „SPOCK – The First Generation“, koje će se održati 6. lipnja 2017. u Sivoj vijećnici FER-a, s početkom u 15 sati. Četiri SPOCK tima prve generacije će predstaviti što su ostvarili kroz program, koje su im se prilike otvorile te gdje se vide u budućnosti. Biti će riječi i o samom programu, onome što nudi studentskoj populaciji, akademskoj zajednici i partnerima iz svijeta poduzetništva.

 

Svi zainteresirani za događaj mogu preuzeti besplatne ulaznice putem Entrio sustava, a novosti o događaju pratiti na Facebooku. Oni koji čekaju da njihova poduzetnička ideja dobije pravi poticaj će sigurno obradovati vijest da uskoro kreću prijave za drugi ciklus. Pratite spock.fer.hr i ulovite vjetar u leđa!

Projekti prve generacije

 

Angler je mobilna aplikacija koja pomaže s usvajanjem osnovnoškolskog gradiva iz područja matematike i geometrije. Omogućava brže rješavanje različitih tipova geometrijskih zadataka, kao i provjeru rješenja zadataka bez korištenja kutomjera. Koristi se na jednostavan i intuitivan način – kameru mobilnog telefona treba usmjeriti prema geometrijskom liku iz zadatka, nakon čega aplikacija pomoću računalnog vida i strojnog učenja računa površinu i opseg lika te objašnjava „korak po korak“ kako doći do rješenja.

 

Juvo – Home Friend je alarmi sustav za roditelje s vragolastim mališanima. Sastoji od pametnih senzora pokreta, plišane igračke i mobilne aplikacije. Senzore roditelj postavlja na strop ispred ulaza u manje sigurne dijelove doma poput kuhinje, kupaonice, balkona ili izlaza iz doma. Senzori prepoznaju dijete po visini te dojavljuju roditeljima putem mobilne aplikacije kamo je dijete krenulo. Istovremeno se aktivira plišana igračka koja snimljenim glasom roditelja pokušava zaokupiti djetetovu pažnju do pojave roditelja.

 

GuitarFriend je uređaj koji omogućuje sviranje gitare korištenjem samo jedne ruke. GuitarFriend svira ritam te putem korisničkog sučelja sugerira korisniku što činiti s drugom rukom kako bi odsvirao odgovarajuću melodiju. Prvobitna ideja uređaja je omogućavanje osobama s poteškoćama jedne ruke, bilo da se radi o privremenim ili trajnim, sviranje gitare. No, uređaj se može koristiti i u edukacijske svrhe kao pomoć pri samoučenju.

SAN projekt želi korisniku omogućiti nadzor raznovrsnih okolinskih uvjeta kroz mrežu senzora. Trenutni trendovi u tehnologijama povezanim s IoT (eng.Internet of Things) platformama i senzorskim (nadzornim) sustavima zahtijevaju rješenja koja nije jednostavno integrirati u postojeće sustave. SAN nudi upravu tu prilagodbu senzorskih sustava, pretvarajući „sirove“ podatke iz senzora u interpretabilne za „softveraše“.