Eksluzivno: Otkrivamo kako se Čehok, Čačić i naš konzul iz Švicarske ‘bore’ za građane

0
6510

Ovaj zanimljivi tekst 7dnevno se nije usudilo objaviti.

Rezultati lokalnih izbora 2017. g. za područje Varaždinske županije mnoge su šokirali. Radimir Čačić, jedan od suosnivača HNS-a novi je župan, dok se bivši gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok u velikom stilu vratio na staru funkciju. Radimir Čačić, Ivan Čehok, Slobodan Mikac slove za jedne od bogatijih političara i to ne samo Varaždinske županije već i šire, što je očiti dokaz da se od politike može dobro živjeti. Bivši Čehokov zamjenik, varaždinski dogradonačelnik (2009-2011), direktor Slobodne zone Varaždin (2001-2005), ravnatelj Agencije za poticanje izvoza i ulaganja (2006-2009), bivši pomoćnik ministra gospodarstva rada i poduzetništva (2005-2006), poduzetnik (2013-) mr.sc. Slobodan Mikac svoju uspješnu poslovnu karijeru nastavio je od 1. prosinca 2015. godine u diplomaciji, na mjestu generalnog konzula Republike Hrvatske u Švicarskoj Konfederaciji sa sjedištem u Zürichu.
Pusić nije uspjela doći na željeno mjesto tajnice UN-a, ali je Mikac uspio uz njezinu potporu dobiti mjesto generalnog konzula
I prije nego li ga je Vesna Pusić „progurala“, a bivša suradnica iz Sanaderove Vlada, sadašnja predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović, uz prethodni supotpis premijera Zorana Milanovića, (uz punu potporu bivšeg predsjednika Stjepana Mesića) imenovala ga za generalnog konzula RH u Švicarskoj, Slobodan Mikac nalazio se na listi najmoćnijih Hrvata. U imovinskoj kartici predanoj prilikom stupanja na funkciju zamjenika gradonačelnika stoji popis pozamašne imovine. Uz tadašnju plaću na mjestu zamjenika gradonačelnika od 15.667 kuna, štednju u visini 55 tisuća eura, 60 tisuća kuna i 5 tisuća dolara Mikac je već tada bio vlasnik nekretnina u visini od gotovo milijun eura, a na više od polovice tog iznosa procijenjena je njegova kuća u Varaždinu.

PATAFTA u svom novom jetu s predstavnikom Cessne i šefom Agencije za promicanje ulaganja Slobodanom Mikcem-2

Uz to, Mikac je i suvlasnik kuće u Selcu, vikendice u Sv. Iliji, dva dućana u Koprivnici i Varaždinu, šume u Novom Marofu, te oranice na Braču površine 1500 kvadratnih metara. Bivši ravnatelj APIU prijavio je i vlasništvo nad udjelima ili dionicama u trinaest tvrtki i fondova, među kojima su i dionice HT, JANAF, INGRA te Sunčani Hvar, te udjeli u PBZ-ovim investicijskim fondovima nominalne vrijednosti 547 tisuća kuna.

SLOBODAN MIKAC DIREKTOR TVRTKE MBS GRADNJA - AKTIVNO, POSLJEDNJE PROMJENE U OŽUJKU 2017
Ono što nije navedeno u imovinskoj kartici je da je Slobodan Mikac i osnivač i direktor nekoliko privatnih poduzeća. U veljači ove godine kada smo uputili upit Ministarstvu gospodarstva u svezi poslovanja ugašene Agencije za promicanje izvoza i ulaganja u kojoj je Slobodan Mikac bio ravnatelj u periodu od 2006.-2009. godine, bio je vlasnik i direktor trgovačkog društva Vis mentis d.o.o., CLEAN PARK j.d.o.o., te trgovačkog društva MBS GRADNJA d.o.o. Tek u ožujku 2017. godine nastale su promjene u Sudskom registru te je vidljivo pripajanje trgovačkog društva CLEAN PARK j.d.o.o. (koje je registrirano 2015. godine) i Vis mentis d.o.o. trgovačkom društvu MBS GRADNJA d.o.o. što znači da je Mikac svih tih godina obnašao funkciju direktora u privatnim poduzećima, i to paralelno sa obnašanjem funkcije generalnog konzula.
Preciznije, Slobodan Mikac svih prethodnih godina ali i danas, iako je na platnoj listi Republike Hrvatske, obnaša i funkciju direktora vlastitog poduzeća MBS GRADNJA d.o.o. kojima su u ožujku 2017. godine pripojena i druga njegova poduzeća koja su aktivna od 2006. godine do danas.
Prema dostupnim podacima mr.sc. Slobodan Mikac nije se baš iskazao na mjestu ravnatelja Agencije za promicanje izvoza i ulaganja, ali mu zato privatne tvrtke koje je paralelno vodio posluju sasvim solidno.

SLOBODAN MIKAC - MBS GRADNJA - DIREKTOR I OSNIVAČ - AKTIVNA
APIU – promašeni projekt koji je Državi gomilao rashode dok su upravitelji državnih agencija poprilično imućni?
Agencija za promicanje izvoza i ulaganja osovana je Uredbom Vlade Republike Hrvatske o osnivanju agencije za promicanje izvoza i ulaganja od 29. kolovoza 2002. sa svrhom da donosi i usmjerava kapital u razvoj Hrvatske. Možda je ta namjera malo preusmjerena u privatne džepove? Glavna djelatnost Agencije je pružanje potpore hrvatskim izvoznicima prilikom njihova izlaska na strana tržišta radi povećanja izvoza roba i usluga i pružanje pomoći domaćim i stranim pravnim i fizičkim osobama kod ulaganja u hrvatsko gospodarstvo. Osnovna zadaća Agencije trebala je biti pružanje različitih usluga investitorima pri realizaciji ulagačkih projekata, predlaganje mjera za unaprjeđenje ulagačkog okruženja te prezentacija Hrvatske u inozemstvu kao poželjne ulagačke lokacije. U svrhu promicanje Hrvatske u svijetu i privlačenje investitora Agencija je 2006. godine osnovala i svoj Savjetodavni odbor koji broji 16 članova, a koji je okupljao stručnjake iz područja gospodarstva i znanosti. Cilj osnivanja Odbora je bio stručna i savjetodavna potpora u radu i djelovanju Agencije. Za predsjednika toga Odbora imenovan je Mladen Vedriš, dok su Darko Marinac i Uwe Gregorius imenovani zamjenicima predsjednika. Uwe Gregorius danas ima tvrtku za nekretnine u Zagrebu s bivšim šefom Hypo banke Markusom Ferstlom, koji trenutno vodi srbijansku podružnicu ruske VTB banke.
Upravitelji državnih institucija i poduzeća na državnoj sisi a novac na njihovim stranim računima

Mikac, Cacic - konzul
Za one koji manje prate politička zbivanja švicarske vlasti su u kolovozu 2002. godine objavili da je bivši predsjednik Uprave koprivničke Podravke Darko Marinac otvorio u švicarskoj banci Credit Suisse, Švicarska na koji je tvrtka Kreis-Industriehandel AG iz Basela u dva navrata ukupno uplatila oko 400.000 eur-a. U svrhu otvorenog računa stajalo je „Upravljanje novcem iz štednje klijenata višeg rukovodstva velikog trgovačkog društva za proizvodnju prehrambenih proizvoda u Hrvatskoj“ no nitko iz rukovodstva Podravke nije uplaćivao novce na taj račun. Uplate su samo „sjedale“ iz spomenute tvrtke.
I dokument od 5. srpnja 2011. kojeg su iz Raiffeisen Grupe u Austriji uputili austrijskoj Agenciji za nadzor financijskog tržišta (FMA) na njihovo izričito traženje, otkriva koje su još neke fizičke osobe iz Hrvatske na štednim računima kod RBA Grupe, sa danom 30. lipnja 2011. godine, imale iznose veće od milijun eura. Na listi su se, uz još 178 drugih Hrvata našla i imena članova obitelji Ive Josipovića, Stjepana Mesića, Vesne Pusić, Milana Bandića, Nadana Vidoševića, ali isu kao vlasnici računa imenovani i Vesna Čačić sa iznosom od 1.480.030,00 eura, Ivan Čehok sa iznosom od 5.631.500,00 eura i Slobodan Mikac sa iznosom od 1.623.700,00 €. Sporni dokument o kojem se u javnosti nije puno pisalo, a još se manje o njemu pričalo nije potvrđen ali nije ni osporen od službenih tijela, iako je od DORH-a zatražena istraga još 2016. godine. Zbunjujuće je što neke austrijske udruge (KOV) koje su pratile tijekove novca iz Hrvatske u Austriju raspolažu gotovo jednakim popisom imena Hrvatskih javnih ličnosti i političara kao što je ovaj koji je za potrebe FMA načinila RBA Grupa kojem pojedinci osporavaju vjerodostojnost.
Nalaz Državne revizije o poslovanju Agencije za promicanje izvoza i ulaganja i Fonda za razvoj i zapošljavanje – ogromni troškovi, neevidentirane kamate, ne vraćeni dugovi
Tragom informacije krenuli smo u istraživanje poslovanja Agencije za promicanje izvoza i ulaganja i Fonda za razvoj i zapošljavanje koji su svojevremeno poslužili kao slavina za izvlačenje novca. Od Državnog ureda za reviziju zatražili smo na uvid Reviziju poslovanja Agencije za promicanje izvoza i ulaganja međutim potpunu informaciju o poslovanju Agencije (APIU) nije moguće dobiti ozbirom da od trenutka njezinog osnivanja pa sve do gašenja kontrola financijskog poslovanja nije provedena. Financijska izvješća nisu niti javno objavljena jer Agencija kao državna insitucija nije bila u obvezi dostavljati financijska izvješća na javnu objavu. Točnije, o poslovanju Agencije osim nekoliko šturih članaka na internetu, a koji su objavljivani prema izjavama čelnika i njihovim priopćenjima, nije moguće dobiti kvalitetne informacije, kao da je sve namjerno prekriveno velom tajne. Iz revizije koja je obavljena 2011. godine nad poslovanjem Ministarstva gospodarstva vidljivi su određeni podaci i o Agenciji i Fondu koje donosimo u nastavku teksta.
Uspjeh u privatnom poduzetništvu, propast državne agencije kojom je upravljao
2009. godine Slobodan Mikac dao je iznenadnu ostavku na mjesto ravnatelja Agencije te se kandidirao za mjesto zamjenika gradonačelnika Varaždina Ivana Čehoka koju funkciju je obnašao do 2011. godine nakon čega se od 2013. godine nastavio baviti privatnim poduzetništvom kao direktor prodaje u Solvis d.o.o., i u vlastitoj tvrtki MBS GRADNJA d.o.o. kojemu su pripojena društva Vis mentis d.o.o. i CLEAN PARK d.o.o. u kojoj je do tada funkciju direktora obavljao Ivan Sebastijan Mikac (čije su tvrtke pak brisane u stečaju ili u likvidaciji). Zanimljive su djelatnosti za koje su registrirana poduzeća koja su egzistirala i za vrijeme obnašanja funkcije zamjenika gradonačelnika, ali i sada kada obnavlja funkciju generalnog konzula, a to su između ostalih: ekonomsko projektiranje, izrada i ocjena investicijskih, sanacijskih, razvojnih elaborata, ispitivanje poduzetničkog potencijala, izrada studije razvoja županija, gradova i općina, izrada svih programa poticanja i razvitka obrtništva, malog Ekonomsko projektiranje, izrada i ocjena investicijskih, sanacijskih, razvojnih elaborata, ispitivanje poduzetničkog potencijala, izrada studije razvoja županija, gradova i općina, izrada svih programa poticanja i razvitka obrtništva, malog i srednjeg poduzetništva, tehnički i ekonomski (financijski, knjigovodstveni i računovodstveni) consulting, financijske analize, kontrola i porezno savjetovanje, poduzetnički inženjering, organiziranje ˝poduzetničkih inkubatora˝ i ˝tehnoloških i srednjeg poduzetništva, tehnički i ekonomski (financijski, knjigovodstveni i računovodstveni) consulting, financijske analize, kontrola i porezno savjetovanje, poduzetnički inženjering, organiziranje ˝poduzetničkih inkubatora˝ i ˝tehnoloških centara˝, te ˝trening centara˝ za malo poduzetništvo, obrazovanje (tečajevi, seminari) odraslih za potencijalne poduzetnike i poduzetnike u razvoju, poslovi procjena vještačenja centara˝, te ˝trening centara˝ za malo poduzetništvo, obrazovanje (tečajevi, seminari) odraslih za potencijalne poduzetnike i poduzetnike u razvoju, poslovi procjena vještačenja.
Točnije, ono što u Agenciji za promicanje investicija i ulaganja u RH nije uspijevalo tijekom niza godina, u privatnom poduzetništvu mu je očigledno, sudeći prema imovinskoj kartici išlo itekako uspješno.
Protiv gradonačelnika Ivana Čehoka kojem je Slobodan Mikac bio zamjenik podignuta je optužnica koja stoji još od 2011. godine. Za njima se vuče i afera baliranog smeća. Gradu Varaždinu je naime 2005. godine država darovala preko 800 tisuća kvadrata zemljišta za razvoj nove poslovne zone na ulazu u grad, ali gradonačelnik je odlučio da će se na tom zemljištu, vodozaštitnom području u Brezju odlagati smeće. Premještanje ili obrađivanje smeća nije uspio riješiti. Tako i 12 godina kasnije Varaždinci žive s tonama smrdljivog smeća u susjedstvu i bojazni da piju zatrovanu vodu. Bale su blokirale i planiranu izgradnju Biotehnološkog parka. Umjesto projekta vrijednog 50 milijuna eura. Grad je stranom investitoru platio 5,3 milijuna kuna odštete. Investitori se nisu ni malo pomamili za zemljište sa zagađenom vodom i pogledom na balirano smeće. Grad je primio zemljište na poklon pod uvjetom da do 2008. godine na njemu bude razvijena poslovna zona. To znači da država u bilo kojem trenutku može uzeti zemljište natrag, čime bi grad indirektno ili direktno pretrpio štetu od najmanje 200 milijuna kuna.
Agencija za promicanje izvoza i ulaganja prestala s radom zbog troškova koje Vlada RH nije mogla podnositi, ne zna se kako je trošen novac
Obzirom na neuspješnost poslovanja Agencije i na troškove koje je bilo teško podnositi Vlada RH je 22. listopada 2010. godine donijela Odluku o proglašenju Zakona o prestanku rada Agencije za promicanje izvoza i ulaganja koja je u studenom 2010. godine i službeno prestala sa radom. Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništa preuzelo je poslove, imovinu, opremu, pismohranu i drugu dokumentaciju, sredstva za rad, financijska sredstva te prava i obveze Agencije za promicanje izvoza i ulaganja.
Odluka Vlade donešena je radi racionalizacije agencija i fondova, obzirom da je u 14 institucija bilo zaposleno 962 ljudi čiji je godišnji trošak plaća iznosio 110 milijuna kuna dok su dodatnih 10 milijuna kuna plaćali zakup poslovnih prostorija.
Državna revizija nije provodila reviziju nad ugaslim agencijama i fondovima i nepoznato je gdje i kako je raspoređen novac, kakvi su im bili troškovi i što je plaćano, kao niti što je od imovine točno prenešeno u Ministarstvo gospodarstva 2010. godine. Vidljivo je samo da je Agencija (APIU) zapošljavala 31 djelatnika koje je preuzelo Ministarstvo gospodarstva te je Ministarstvo bilo dužno podmiriti njihove rashode za prosinac 2010. godine u iznosu od 12.288.857,00 kn.
Revizijom Ministarstva gospodarstva za 2010. godinu (godina pripajanja Agencije) su utvrđene nepravilnosti koje se odnose na planiranje i računovodstveno poslovanje, te na naplatu potraživanja koje ukazuju da sustav unutarnjih financijskih kontrola nije učinkovit.
Zanimljivo je da su Slobodan Mikac bivši ravnatelj Agencije za promicanje izvoza i ulaganja i Andrija Popović bivši ravnatelj Fonda za razvoj i zapošljavanje bili i članovi Nadzornog odbora u trgovačkom društvu SLOBODNA ZONA VARAŽDIN d.o.o., ZONA SJEVER d.o.o.
Andrija Popović upravljao je državnim novcem i imovinom koji je isplaćivan poduzetnicima na teret Fonda za razvoj i zapošljavanje. Državnom revizijom obavljenom 2011. godine, nakon što je Fond pripojen Ministarstvu gospodarstva uočeno da je u okviru danih zajmova, koji su koncem 2010. iskazani u iznosu 1.399.993.991,00 kn, vrijednosno najznačajnija ona u iznosu 1.359.926.220,00 kn koja se odnosi na potraživanja za kredite koje je dodijelio Fond. Navedeni iznos prenesen je iz poslovnih knjiga Fonda. Prema podacima poslovnih banaka, putem kojih su realizirani navedeni krediti, potraživanja koncem 2010. iznose 1.425.880.851,00 kn, što je za 65.954.631,00 kn više od iskazanih u poslovnim knjigama Fonda, odnosno Ministarstva. U poslovnim knjigama Fonda nisu bila evidentirana potraživanja za kamate na navedene kredite, te nisu evidentirana ni u poslovnim knjigama Ministarstva.
Upravljali državnim poduzećima kao da čuvaju ovce a ne novce, nisu knjižili imovinu ni kamate na dane zajmove
U poslovnim knjigama Fonda nije evidentirana ni imovina stečena u ovršnim i stečajnim postupcima, osim dionica u jednom trgovačkom društvu u iznosu 42.862.400,00 kn. Također, nisu ustrojene evidencije nekretnina koje su u fiducijarnom vlasništvu Fonda, te imovine na kojoj Fond ima založno pravo. S obzirom da kod preuzimanja dokumentacije Fonda, dokumentacija za navedenu imovinu nije predana Ministarstvu, imovina nije ni evidentirana u poslovnim knjigama Ministarstva.
Agencija za promicanje izvoza i ulaganja i Fond za razvoj i zapošljavanje ugašeni su paralelno sa odlukom guvernera HNB-a Ž. Rohatinskog o oslobađanju pričuva kojim su umanjeni iznosi rezervacija koje su banke obvezno morale izdvajati za plasirane rizične plasmane. Na taj način oslobođena su znatna financijska sredstva iz kojih su banke – financirale Državu, što je te 2010. godine djelomično „izvuklo Hrvatsku iz banane“ u kojoj je Hrvatsku ostavio bivši premijer Ivo Sanader u čijoj vladi je i Slobodan Mikac bio pomoćnik ministra gospodarstva.
Agencija ugašena, web stranica aktivna i privlači investitore u privatne svrhe?
Osim što bivši ravnatelj Agencije za promicanje izvoza i ulaganja Slobodan Mikac upravlja svojim privatnim tvrtkama sa funkcije generalnog konzula iz CH, koja u svojim djelatnostima sadrže privlačenje ulagača i promicanje izvoza, pretraživanjem internetske stranice wikipedia.org može se naći tekst o Agenciji za promicanje izvoza i ulaganja koji poveznicom vodi do još uvijek aktivnih web stranica pod imenom APIU – www.apiu.hr na kojoj stoji naziv APIU – Abeceda perspektivnog investicionog ulaganja, navodeći u opisu da je to nevladina web stranica čiji je glavni zadatak pružiti adekvatnu prezentaciju investitorima tijekom i nakon provedbe svojih investicijskih projekata, predložiti mjere za poboljšanje poslovnog okruženja i predstaviti Hrvatsku na međunarodnoj razini kao poželjno mjesto ulaganja.
„Cilj nam je uspostava kontakta s vlastima, kao i sa javnim i privatnim tvrtkama“ piše na stranici APIU, međutim nepoznato je tko to i danas uređuje stranicu koja nosi službeno ime Agencije i predstavlja ulaganja u Hrvatsku obzirom da ti podaci na stranici nigdje nisu nigdje istaknuti a Agencija je ugašena.
Međutim, aktivnosti bivšeg ravnatelja Agencije oko „privlačenja ulagača“ nisu prestale. U srpnju 2016. godine generalni konzul RH u Švicarskoj doveo je švicarsku tvrtku u Poslovnu zonu „Brezje“, javnosti poznatu po uskladištenim tonama smeća a koje je gradonačelnik Ivan Čehok obećao riješiti u novom mandatu. Je li Slobodan Mikac dovođenjem potencijalnih investitora u Poslovnu zonu „Brezje“ radio za svoje privatne tvrtke, za Republiku Hrvatsku ili za bivšeg kolegu – gradonačelnika Ivana Čehoka koji je i na ovim izborima izabran prestižnim brojem glasova, vidjeti će se uskoro.
A koliko je moralno, ili je u sukobu interesa obavljati istovremeno funkciju direktora privatnog poduzeća i generalnog konzula, trebali bi dati odgovor Ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija i predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović

Hop.