HOP

Specijalni rat: HEP opljačkan, struja se naručuje od srpskog tajkuna i pljačka građane skupom energijom!

17.07 u 14,25h Hrvatska je uvozila 1277 MW struje, a potrošnja je bila  2401 MW I opet je više od polovice potrošnje uvoz. Nažalost gotovo 400 MW od naše potrošnje odnosi se na skupu proizvodnju vjetroelektrana i treba se zapitati koliko je toga “naše” u njihovoj preskupoj energiji. Inače Hrvatska ima oko 4.600 MW instaliranih proizvodnih jedinica a trenutno nije u produktivnom stanju više od ¾ proizvodnih kapaciteta. A što bi tek bilo da je potrošnja 3000 MW koliko se inače preko ljeta za vrućih dana trošilo?

PROIZVODNJA-HRV-17-7

O kome brine HEP? Građanima? Ili o srpskom dobavljaču struje Vuku Hamoviću, koji nabavlja jeftinu struju s Rumunjskog tržišta i onda nama prodaje skupu struju!

Što direktor  trgovine HEP-a A. Čurić kupuje i kada; pita li se to itko u HEP-u i zašto su uništeni kapaciteti vlastite proizvodnje? Nije li to ugroza nacionalne sigurnosti? Razumije li to netko u našim službama? Zbog čega su građani taoci srpskog vuka koji nas proždire kao ovce kraj naših izdajnika?

Zbog ovrha za struju ljudima su ovrhama opljačkane nekretnine, a direktori svjesno upropaštavaju HEP. Čista izdaja državnih interesa.

 

Iz HEP-ovih godišnjih izvješća 2010-2016g citirano :
2010. HEP-Proizvodnja
Razvoj – odrednice, projekti u tijeku i planirani
U Zaključku Vlade RH, najavljena je realizacija sljedećih proizvodnih objekata:
– kombi-kogeneracijski blok na prirodni plin u TE Sisak (230 MWe, 50 MWt);
– zamjenski blok od 500 MW na ugljen u TE Plomin;
– višenamjenski hidroenergetski objekti na Savi (120 MW, očekivanja godišnja proizvodnja 600 GWh);
– hidroelektrana Ombla (68 MW, očekivanja godišnja proizvodnja 223 GWh);
– hidroenergetski sustav Like i Gacke (akumulacija Kosinj, HE Kosinj, HE Senj 2 – dodatnih 400 MW i 450 GWh);
– dvije protočne hidroelektrane od po 50 MW na Dravi (Molve 1 i Molve 2).
Među investicijskim projektima od interesa za Republiku Hrvatsku, nalaze se još i HE Dubrovnik II, te projekti obnovljivih izvora energije.
Za financiranje izgradnje HE Ombla HEP namjerava osigurati sredstva od međunarodne financijske institucije, dok je za zamjenski blok u TE Plomin u tijeku (drugo tromjesečje 2011.) ishođenje lokacijske dozvole i priprema izbora partnera za realizaciju projekta.
U 2010. godini dovršena je izgradnja HE Lešće (42 MW), te je nastavljena izgradnja novog bloka u TE Sisak.
Na području obnovljivih izvora električne energije, HEP razvija projekt vjetroelektrane Krš Pađene (100 MW), čije se puštanje u rad planira 2013. godine, te priprema projekt elektrane na biomasu Velika Gorica snage 20 Mwe i 35 MWt (također na popisu investicijskih projektata od interesa za Republiku Hrvatsku).
Osim izgradnje novih proizvodnih postrojenja, kontinuirano se obavlja zamjena opreme, rekonstrukcije te revitalizacija postojećih postrojenja, od kojih je najopsežnija revitalizacija HE Zakučac.

2011. HEP-Proizvodnja
Razvoj – odrednice, projekti u tijeku i planirani
Proizvodni objekti u svim fazama razvoja moraju zadovoljiti uvjete sigurnosti opskrbe, konkurentnosti te održivosti. HEP istražuje, priprema i razvija više projekata izgradnje hidroenergetskih i termoenergetskih objekata.
• U izgradnji je kombi-kogeneracijski blok na prirodni plin u TE SISAK – BLOK C (230 MWe, 50 MWt)
čije se puštanje u pogon očekuje 2013. godine.
• U sklopu programa izgradnje novih proizvodnih objekata, pred realizacijom su TE Plomin C i HE
Ombla. Projekt zamjenskog bloka od 500 MW (3,5 TWh/god.) na ugljen u TE PLOMIN (TEP C) u
fazi je ocjene prihvatljivosti Studije utjecaja na okoliš, što je korak u ishođenju lokacijske dozvole.
Početak radova na pripremi lokacije očekuje se krajem 2012. godine. Izgradnja HE OMBLA (68
MW, 223 GWh) fi nancirat će se većim dijelom iz kredita EBRD-a i prema planu pripremni će radovi
početi u drugoj polovici 2012. godine.
• Prema razini pripremljenosti, slijede projekti: HE Dubrovnik II (300 MW, 318 GWh), HES Senj II/
Kosinj (412 MW, 450 GWh) i EL-TO Zagreb (120 MW). Tijekom daljnje razrade projekata preciznije
će se definirati tehničko-ekonomski parametri i dinamika realizacije projekata.
• Projekt HE NA SAVI (120 MW, 600 GWh) višenamjenski je projekt u kojem je energetski udjel 20
do 25 posto, ali, s obzirom da je HEP do sada osigurao velik dio projektne i ostale dokumentacije,
preuzeo je vodeću ulogu u pripremi realizacije.
Projekti TE Rijeka, TE-TO Osijek, TE uz LNG u Omišlju, VHS Osijek, HE Molve 1 i 2, RHE Korita, RHE Mosor, RHE Vinodol, u fazi su istraživanja, te će se temeljem studije izvodljivosti i kriterijima rangiranja odrediti daljnje aktivnosti na razvoju tih projekata. U razmatranju je još nekoliko potencijalnih lokacija za izgradnju termo i hidroelektrana.

U razdoblju do 2016. godine obavit će se revitalizacije hidroelektrana Zakučac, Dubrovnik, Varaždin,Senj, Ozalj, Rijeka, Gojak, Orlovac i HE na Krki, kojima će se snaga tih hidroelektrana ukupno povećati za 157 MW.

2012. HEP-Proizvodnja
Razvoj – odrednice, projekti u tijeku i planirani
HEP istražuje, priprema i razvija više projekata izgradnje hidroenergetskih i termoenergetskih objekata.
• U izgradnji je kombi-kogeneracijski blok na prirodni plin u TE Sisak – Blok C (230 MWe, 50 MWt)
čiji se dovršetak očekuje sredinom 2014. godine.
• Za projekt zamjenskog bloka od 500 MW (3,6 TWh/god.) na ugljen u TE Plomin (TEP C) tijekom
2012. godine ishođeno je rješenje o objedinjenim uvjetima zaštite okoliša i lokacijska dozvola,
te je pripremljen postupak odabira strateškog partnera s kojim će HEP financirati projekt te izgraditi,
opremiti, održavati i upravljati elektranom. Tijekom 2013. nastavljaju se postupak izbora
strateškog partnera i aktivnosti na pripremi lokacije za izgradnju.
• Za HE Ombla (68 MW, 223 GWh) proveden je postupak informiranja javnosti o planu upravljanja
bioraznolikošću područja Ombla koji je izrađen tijekom 2012. godine. Provode se i planiraju ostale
aktivnosti na pripremi izgradnje.
• Prema razini pripremljenosti slijede ostali kapitalni investicijski projekti, od kojih izdvajamo drugu
fazu HE Dubrovnik (300 MW, 318 GWh) i drugu fazu izgradnje HES Senj (412 MW, 450 GWh) koja
obuhvaća izgradnju HES Kosinj i HE Senj 2, za koje HEP priprema dokumentaciju i provodi postupke
procjene utjecaja na okoliš, te priprema ostalu tehničku dokumentaciju potrebnu za ishođenje
lokacijskih dozvola i pripremu investicije.
Ostali projekti, poput modernizacije termoelektrana, izgradnje novih hidroelektrana, protočnih i reverzibilnih, u fazi su razvoja te će se na temelju studije izvodljivosti i kriterija rangiranja odrediti daljnje aktivnosti na realizaciji tih projekata. U fazi početnih razmatranja još je nekoliko potencijalnih lokacija za izgradnju termoelektrana i hidroelektrana.
Kontinuirano se provode revitalizacije hidroelektrana sa svrhom produljenja životnog vijeka postrojenja, podizanja pogonske spremnosti te postizanja boljih proizvodnih karakteristika.
Planira se izgradnja postrojenja za proizvodnju električne (i toplinske) energije iz obnovljivih izvora energije u svim komercijalno raspoloživim tehnologijama: male hidroelektrane (do 10 MW), vjetroelektrane, bioelektrane, fotonaponske elektrane i kolektori. Pripremit će se i izgraditi fotonaponski i solarni toplinski sustavi na objektima HEP-a.

2013. HEP-Proizvodnja
Razvoj – ciljevi, projekti u tijeku i planirani
Proizvodnja električne energije
Ulaganja u postojeće proizvodne kapacitete imaju za cilj povećanje vrijednosti ključnih, strateških proizvodnih postrojenja dok se investicijskim ulaganjima u nove proizvodne kapacitete i tehnologije nastoji diversifikacijom energenata osigurati dugoročna pouzdanost i raspoloživost proizvodnog portfelja Grupe, koji u cjelini, u sadašnjem i budućem razdoblju treba zadovoljiti uvjete sigurnosti opskrbe, konkurentnosti te održivosti. Pritom su ulaganja u obnovljive izvore energije jedan od fokusa dugoročnog cilja razvoja utemeljenog na konceptu održivog razvoja.
U završnoj je fazi izgradnja novog kombikogeneracijskog bloka C u TE Sisak.
Za realizaciju projekta TE Plomin C (energent – kameni ugljen, snaga 500 MW) ključna je provedba natječaja za odabir strateškog partnera koji je započeo s pretkvalifikacijom kao prvom fazom natječaja 2012. godine. Natječajni je postupak nastavljen 2013. zahtjevom za ponude od triju kvalificiranih ponuditelja te zaprimanjem ponuda krajem travnja 2014. Očekuje se da se s preferentnim ponuditeljem pregovori završe do kraja 2014. godine i zaključi transakcija sa strateškim partnerom. Očekivani početak izgradnje postrojenja u tom slučaju predviđa se za 2015. godinu.
Za projekt TE–TO Osijek – Zamjena postojećeg Bloka A novim CCCGT postrojenjem dovršena je studija izvodljivosti kao i elaborat Studije utjecaja na okoliš. Tijekom 2014. godine očekuje se ishođenje lokacijske dozvole za kombi-kogeneracijsko postrojenje snage do 500 MW.
Za projekt EL–TO Zagreb – Zamjena postojećeg Bloka A novim CCCGT postrojenjem također su dovršeni studija izvodljivosti i elaborat Studije utjecaja na okoliš. U tijeku je izrada idejnog projekta, a tijekom 2014. godine očekuje se ishođenje objedinjenih uvjeta zaštite okoliša, te izrada dokumentacije za ishođenje lokacijske dozvole.
Za projekt 2. faze HE Dubrovnik završena je izrada Studije utjecaja na okoliš, provode se istražni radovi izvedbom bušotina i geofizičkih ispitivanja na trasi odvodnog tunela, a u tijeku je izrada studije mogućih poslovnih modela za realizaciju projekta.
Za projekt HES Kosinj/Senj provodi se složeni postupak usklađivanja Studije utjecaja na okoliš s novim zahtjevima koji proizlaze iz proglašenja ekološke mreže Natura 2000.
Slijedom procjene da je za uspješan i prihvatljiv nastavak realizacije projekta izgradnje HE Ombla potrebno provesti usklađivanje projektnih dokumenata u području zaštite okoliša provedbom ocjene utjecaja na prirodu, u svibnju 2013. obustavljena je do daljnjega suradnja s EBRD-om na osiguranju izvora financiranja.
Za dva BE-TO projekta (u Osijeku i Sisku) krajem 2013. godine sklopljeni su ugovori o dugoročnoj dobavi drvne mase za rad postrojenja, te su početkom 2014. objavljeni natječaji za izgradnju.
Od ostalih obnovljivih izvora energije, u studenome 2013. počeli su radovi na izgradnji male hidroelektrane (MHE) Prančevići. MHE Peruča trebala bi dobiti status obnovljivog izvora energije u sustavu poticaja, a s istim je ciljem nastavljena izrada dokumentacije za rekonstrukciju malih hidroelektrana CHE Fužine i HE Zeleni vir. Također je tijekom 2013. pripremljen te je u ožujku 2014. završena izvedba projekta postavljanja devet fotonaponskih elektrana (FNE) na HEP-ovim poslovnim zgradama u više gradova širom Hrvatske.
Razmatraju se i ostali potencijalni projekti, primjerice reverzibilne hidroelektrane koje imaju potencijal ukupnog povećanja vrijednosti HEP-ovog proizvodnog portfelja. Ti su projekti u fazi razvoja te će se temeljem studije izvodljivosti odrediti daljnje aktivnosti.
Također su u fazi istraživanja mogućnosti implementacije novije koncepcije projekta hidroelektrana na Savi, razvijene 2012. i 2013. godine i njenog vrednovanja u usporedbi s ranijim koncepcijama.
Kontinuirano se izvode revitalizacije hidroelektrana od kojih se očekuje znatno produljenje životnog vijeka postrojenja, podizanje pouzdanosti rada i pogonske spremnosti, smanjeni troškovi održavanja te bolje proizvodne karakteristike. Najvažniji su projekti revitalizacije tijekom 2013. bili HE Zakučac gdje je završena 1. etapa rekonstrukcije puštanjem u pogon zamjenskog agregata povećane snage, te je započeta 2. etapa.
U HE Dubrovnik završena je obnova prvog agregata i priprema obnove drugog agregata koja je u dogovoru s Elektroprivredom Republike Srpske odgođena za 2014. godinu zbog izrazito povoljnih hidroloških okolnosti na rijeci Trebišnjici, odnosno raspoloživosti vodnog resursa u akumulaciji Bileća.
2014. HEP-Proizvodnja
Pregled investicija u proizvodnju električne energije
• Izgradnja novog kombikogeneracijskog bloka C u TE Sisak u završnoj je fazi te se u drugoj polovici
2015. godine očekuje puštanje u probni pogon.
• Projekt TE Plomin C (energent – uvozni kameni ugljen, snaga 500 MW), u skladu sa Zakonom o
strateškim investicijskim projektima RH, Odlukom Vlade od 15. svibnja 2014. proglašen je strateškim
projektom za RH. Provedbom natječaja za odabir strateškog partnera, za preferiranog
ponuditelja odabrana je japanska tvrtka Marubeni, s kojim su pregovori započeti u rujnu 2014. te
je u veljači 2015. sklopljen Sporazum o ekskluzivnosti prema kojem se završna faza pregovora vodi
samo s jednim ponuditeljem s ciljem sklapanja ugovora. Početak izgradnje postrojenja planira se
u 2016. godini nakon zatvaranja financijske konstrukcije.
• Za projekt TE–TO Osijek – Zamjena Bloka A novim CCCGT postrojenjem (snage do 500 MWe/160
MWt) dovršena je studija izvodljivosti, proveden je upravni postupak s prihvaćanjem Studije utjecaja
na okoliš te je ishođena lokacijska dozvola. Raspisan je tender za izgradnju bloka A snage do
500 MWe/160 MWt kao dvostupanjsko natjecanje, gdje su ponuditelji u prvom stupnju iskazali
zahtjev za sudjelovanje dokazujući sposobnost, a u drugom se stupnju sposobnim ponuditeljima
upućuje poziv za dostavljanje inicijalne ponude koja je temelj za pregovarački postupak s najpovoljnijim ponuditeljem.
• Za projekt EL–TO Zagreb – Zamjena Bloka A novim CCCGT postrojenjem (snage do 150 MWe/130
MWt) dovršena je studija izvodljivosti, proveden je upravni postupak s prihvaćanjem Studije utjecaja
na okoliš te je ishođena lokacijska dozvola. U idućem se koraku realizacije projekta predviđa
izrada tendera za izgradnju CCCGT bloka te ostale aktivnosti projektiranja i inženjeringa na lokaciji.
• Za projekt HE Kosinj/Senj 2 provodi se postupak usklađivanja Studije utjecaja na okoliš sa zahtjevima ekološke mreže Natura 2000, te se obnavljaju druge bitne projektne podloge, nakon čega
je previđena priprema projekta za ishođenje lokacijske dozvole.
• Za projekt 2. faze HE Dubrovnik završena je izrada Studije utjecaja na okoliš u dijelu projekta
koji se odnosi na Republiku Hrvatsku. Pokretanje upravnog postupka uslijedit će nakon postizanja
dogovora o poslovnom modelu realizacije s Elektroprivredom Republike Srpske. Završeni su
istražni radovi na lokaciji Plat.
• Slijedom procjene da je za uspješan i prihvatljiv nastavak realizacije projekta izgradnje HE Ombla
potrebno provesti usklađivanje projektnih dokumenata u području zaštite okoliša, ugovorena su
dodatna istraživanja bioraznolikosti na širem području zahvata. U veljači 2015. otvoren je postupak
Glavne ocjene prihvatljivosti HE Ombla za ekološku mrežu.
• Za dva projekta bioelektrana-toplana na šumsku biomasu (na lokacijama postojećih termoelektrana
u Osijeku i Sisku) u rujnu 2014. raspisan je međunarodni natječaj te su u travnju 2015.
potpisani ugovori za isporuku i izgradnju. Početak pogona planiran je 2017. godine. Projekti se
financiraju kreditom Kf W banke, a opskrba biomasom u vidu drvne sječke osigurana je dugoročnim
ugovorima.
• U studenome 2013. počeli su radovi na izgradnji male hidroelektrane (mHE) Prančevići te se
očekuje puštanje u pogon u drugoj polovici 2015. godine. Počela je i izgradnja mHE Varaždin
(agregat biološkog minimuma), dok je HE Peruča sa statusom obnovljivog izvora energije u
sustavu poticaja u fazi pripreme za izgradnju. Izrađuje se dokumentacija za rekonstrukciju malih
hidroelektrana CHE Fužine i HE Zeleni vir.
• U ožujku 2014. završena je izvedba projekta postavljanja devet fotonaponskih elektrana (FNE) na
HEP-ovim poslovnim zgradama u više gradova širom Hrvatske.
• U siječnju 2015. objavljen je javni poziv za iskaz interesa nositelja projekata obnovljivih izvora
energije u fazi razvoja i pripreme izgradnje. Za potencijalnu akviziciju od strane HEP-a prijavljena
su 104 projekta. Pored toga, HEP razmatra i nekoliko akvizicija iz portfelja već izgrađenih proizvodnih
postrojenja obnovljivih izvora energije.
• Razmatraju se i ostali potencijalni projekti, primjerice reverzibilne hidroelektrane koje imaju
potencijal povećanja vrijednosti ukupnog HEP-ovog proizvodnog portfelja. Ti su projekti u fazi
razvoja te će se temeljem studije izvodljivosti odrediti daljnje aktivnosti.
• Kontinuirano se izvode revitalizacije hidroelektrana od kojih se očekuje znatno produljenje životnog
vijeka postrojenja, podizanje pouzdanosti rada i pogonske spremnosti, smanjeni troškovi
održavanja te bolje proizvodne karakteristike. Najvažniji je projekt tijekom 2014. bio revitalizacija
HE Zakučac gdje je sredinom godine završen probni pogon agregata B te je započeta rekonstrukcija
(zamjena) agregata C.
2015. HEP-Proizvodnja
Značajne investicije
• Izgradnja kombi-kogeneracijskog bloka C (230 MWe + 50 MWt) na prirodni plin u TE Sisak je
završena te je blok pušten u probni pogon.
• Potpisani su ugovori za izgradnju kogeneracijskih postrojenja na šumsku biomasu BE-TO Osijek
(3 MWe; 10 MWt) i BE-TO Sisak (3 MWe; 10 MWt) te je sklopljen ugovor o otkupu električne energije
s HROTE-om.
• Završena je treća etapa ugradnje zamjenskih agregata povećane snage u sklopu revitalizacije HE Zakučac, dok su u HE Dubrovnik obavljeni svi radovi na agregatu A koji je predan elektroenergetskom sustavu RH.
• Sklopljen je Sporazum o ekskluzivnosti s preferentnim ponuditeljem za strateškog partnera na projektu izgradnje TE Plomin C (500 MW) te je završena priprema izgradnje.
• Ugovoren je idejni projekt za lokacijsku dozvolu na pripremi projekta izgradnje HES Kosinj/Senj II.
• Završena je izrada studije utjecaja na okoliš za projekt HE Dubrovnik II s hrvatske strane, a odluka o pokretanju upravnog postupka ovisi o dogovoru o poslovnom modelu realizacije s Elektroprivredom Republike Srpske.
• Prema pravilima nabave EBRD-a, pripremljen je za objavu tender za izgradnju kombi-kogeneracijskog bloka u EL-TO Zagreb (90-150 MWe; do 120 MWt)
• Slijedom Zaključka Nadzornog odbora HEP-a d.d., s HOPS-om je potpisan aneks Predugovora o priključenju te je izrađena sveobuhvatna analiza uklapanja kombi kogeneracijske elektrane KKE Osijek 500 u hrvatski elektroenergetski sustav i na relevantna tržišta.
• U toplinskoj djelatnosti nastavljene su aktivnosti na spajanju zagrebačkog naselja Dubrava na centralni toplinski sustav, revitalizaciji vrelovodne i parovodne mreže grada Osijeka, uvođenju sustava daljinskog vođenja, a nastavljene su i revitalizacije toplovodne, vrelovodne i parovodne mreže grada Zagreba te je završena revitalizacija dionice toplovodne mreže u Velikoj Gorici.
• U distribuciji plina nastavljena je izgradnja plinske mreže u Osječko-baranjskoj županiji (naselja Bolman i Novi Bolman) i Virovitičko-podravskoj županiji (naselje Sopje).
• Kontinuirano se ulaže u razvoj informatičke i telekomunikacijske infrastrukture, kao i izgradnju telekomunikacijskih veza kojima se osigurava uključivanje važnih postrojenja i poslovne infrastrukture u HEP-ov telekomunikacijski sustav kao i stvaranje preduvjeta za implementaciju koncepta napredne mreže (Smart grids).
• Pokrenut je projekt nadogradnje EDM/ECM sustava temeljenog na SAP IS-U aplikativnom rješenju
• U sklopu projekta e-mobilnosti, nastavljene su aktivnosti na razvoju i izgradnji mreže javne infrastrukture za punjenje električnih vozila na području čitave Hrvatske.

U HEP-ovom Godišnjem izvješću za 2010-2011g piše:

U Zaključku Vlade RH, najavljena je realizacija sljedećih proizvodnih objekata:

-HE Ombla 68 MW

-hidroenergetski objekti na Savi (120 MW)

-dvije protočne hidroelektrane od po 50 MW na Dravi (Molve 1 i Molve 2)

-HES Senj II/Kosinj (412 MW)

-zamjenski blok od 500 MW na ugljen u TE Plomin

-HEP razvija projekt vjetroelektrane Krš Pađene (100 MW), čije se puštanje u rad planira 2013. godine

 

U razdoblju do 2016. godine obavit će se revitalizacije hidroelektrana Zakučac, Dubrovnik, Varaždin,Senj, Ozalj, Rijeka, Gojak, Orlovac i HE na Krki, kojima će se snaga tih hidroelektrana ukupno povećati za 157 MW.

 

Postavljaju se  pitanja:

 

1)      HE ZAKUČAC

536 MW je planirana snaga HE Zakučac nakon završetka obnove sva 4 generatora?
486 MW bila je snaga prije obnove!

Prema planu iz 2010/2011g obnova je trebala završiti do kraja 2016g.

Kakvo je trenutno stanje?

Kolike su snage po pojedinim generatorima nakon obnove?

 

2)      HE DUBROVNIK

Kolike su snage po pojedinim generatorima nakon obnove u usporedbi sa snagom prije obnove?

 

Što je sa ostalim projektima? (otkud toliko lutanja?)

3)      HE Ombla 68 MW

4)      hidroenergetski objekti na Savi (120 MW)

5)      dvije protočne hidroelektrane od po 50 MW na Dravi (Molve 1 i Molve 2)

6)      HES Senj II/Kosinj (412 MW)

7)      zamjenski blok od 500 MW na ugljen u TE Plomin

8)      HEP razvija projekt vjetroelektrane Krš Pađene (100 MW), čije se puštanje u rad planira 2013. godine

9)      EL-TO Zagreb (120 MW)

10)   TE–TO Osijek 500 (500MW)

 

Gdje je NO i MINGO  koji trebaju u ime Vlade, Sabora, HR naroda kontrolirati planove i rezultate rada firmi u 100% vlasništvu.

Tko je odgovoran (nesposoban)? Uprava HEPa, NO, Vlada?

A sad malo o natječaju za glavnog čovjeka HEP-a …

Umjesto ministra energetike natječaj objavljuje sasvim drugo ministarstvo, a za njega nakon natječaja odgovara ministar energetike?! Tko je tu lud, a tko lovi u mutnom? Kakve veze ima  natječaj s Ministarstvom državne imovine? Želili se preko ovog ministarstva održati stanje kakvo jest u HEP-u?

Javni natječaj za odabir kandidata za predsjednika i člana Uprave trgovačkog društva HEP d.d.

Prijave na natječaj podnose se u roku 15 dana od dana objave natječaja u službenom listu Narodnim novinama.

KLASA: 943-06/17-05/168
URBROJ: 536-01/11-17-03

Na temelju članka 6. Uredbe o kriterijima za provedbu postupaka odabira i imenovanja kandidata za predsjednike i članove uprava trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku („Narodne novine“, br. 19/17),

Ministarstvo državne imovine, Ulica Ivana Dežmana 10, 10000 Zagreb,  objavljuje
JAVNI NATJEČAJ
za odabir kandidata za :

  • predsjednika Uprave trgovačkog društva HEP d.d. iz Zagreba – 1 (jedan) izvršitelj na razdoblje od 4 (četiri) godine; i
  • člana Uprave trgovačkog društva HEP d.d. iz Zagreba – 5 (pet) izvršitelja na razdoblje od 4 (četiri) godine.

Kandidati za predsjednika i članove Uprave trgovačkog društva HEP d.d. iz Zagreba, osim uvjeta propisanih Zakonom o trgovačkim društvima („Narodne novine“,  br. 111/93, 34/99, 121/99, 52/00, 118/03, 107/07, 146/08, 137/09, 125/11, 152/11, 111/12, 68/13 i 110/15),  moraju ispunjavati sljedeće uvjete:

  • završen najmanje diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij tehničke, ekonomske ili pravne struke;
  • najmanje deset godina radnog iskustva na poslovima koji zahtijevaju stupanj obrazovanja iz točke 1. uvjeta ovog Javnog natječaja, od kojih je najmanje pet godina radnog iskustva na rukovodećim položajima;
  • radno iskustvo u organiziranju rada i vođenju poslova;
  • nepostojanje sukoba interesa sukladno odredbama Zakona o sprječavanju sukoba interesa („Narodne novine“, br. 26/11, 12/12, 124/12, 48/13. i 57/15), te Kodeksa korporativnog upravljanja trgovačkim društvima u kojima Republika Hrvatska ima dionice ili udjele („Narodne novine“, br. 112/10.);
  • znanje najmanje jednog svjetskog jezika;
  • nepostojanje okolnosti iz članka 239. stavka 2. Zakona o trgovačkim društvima:
– da kandidat nije kažnjen za kazneno djelo zlouporabe stečaja, zlouporabe u postupku stečaja, pogodovanja vjerovniku ili povrede obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga iz Kaznenog zakonika Republike Hrvatske i to za vrijeme od pet godina od pravomoćnosti presude kojom je osuđen, s time da se u to vrijeme ne računa vrijeme provedeno na izdržavanju kazne,
– da kandidatu nije izrečena mjera sigurnosti zabrane obavljanja zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja društva za vrijeme dok traje ta zabrana;
  • nepostojanje pravomoćnog rješenja nadležnog suda o provođenju istrage, nepostojanje potvrđene optužnice, presude o izdavanjukaznenog naloga, te nepostojanjenepravomoćne presude;
  • nepostojanje kazne za kazneno djelo zlouporabe stečaja, zlouporabe u postupku stečaja, pogodovanje vjerovnika ili povrede obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga iz Kaznenog zakonika Republike hrvatske i to za vrijeme od pet godina po pravomoćnosti presude kojom je osuđena, s time da se u to vrijeme ne računa vrijeme provedeno na izdržavanju kazne ili
  • nepostojanje mjere sigurnosti zabrane obavljanja zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja HEP-a d.d. za vrijeme dok traje ta zabrana. u skladu s člankom 23. Statuta HEP-a.

Uz  vlastoručno potpisanu prijavu za natječaj, u kojoj se navode osobni podaci podnositelja prijave (ime i prezime, adresa stanovanja, broj telefona, po mogućnosti e-adresa) kandidati za predsjednika ili člana Uprave trgovačkog društva HEP d.d. iz Zagreba dužni su priložiti:

  • životopis u kojem će se u skladu s dostavljenim dokazima obrazložiti ispunjavanje uvjeta iz javnog natječaja;
  • dokaz o odgovarajućem stupnju obrazovanja u skladu s točkom 1. uvjeta ovog natječaja – izvornik ili presliku diplome, a kandidat koji je odgovarajući stupanj obrazovanja stekao izvan Republike Hrvatske dužan je dostaviti izvornik diplome zajedno s prijevodom ovlaštenog sudskog tumača za predmetni jezik i potvrdu o priznatoj visokoškolskoj kvalifikaciji od nadležnog tijela ili agencije Republike Hrvatske;
  • potvrdu Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje iz koje je razvidno da kandidat ima deset godina radnog iskustva na poslovima u odgovarajućem stupnju stručne spreme;
  • kandidat koji je radno iskustvo stekao izvan Republike Hrvatskedužan je dostaviti potvrdu, zajedno sa prijevodom ovlaštenog sudskog tumača za predmetni strani jezik, iz koje je razvidno da ima najmanje deset godina radnog iskustva u odgovarajućoj stručnoj spremi;
  • uvjerenje nadležnog suda da protiv kandidata nije doneseno pravomoćno rješenje o provođenju istrage, da ne postoji potvrđena optužnica, da nije donesena presuda o izdavanju kaznenog naloga, te da nije donesena nepravomoćna presuda,ne starije od 15 dana od dana podnošenja prijave;
  • izjavu kandidata iz članka 5. točke 6. Uredbe o kriterijima za provedbu postupaka odabira i imenovanja kandidata za predsjednike i članove uprava trgovačkih društava i drugih pravnih osoba od strateškog i posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, ovjerenu kod javnog bilježnika, koja ne smije biti starija od 15 dana od dana podnošenja prijave na natječaj;
  • kandidat koji nije državljanin Republike Hrvatske dužan je dostaviti dokaz o znanju hrvatskog jezika;
  • potvrdu sveučilišne ustanove ili ovlaštene škole ili centra za strane jezike o poznavanju najmanje jednog svjetskog jezika;
  • potvrdu Porezne uprave iz koje je razvidno da kandidat nema nepodmirenih poreznih dugovanja prema Republici Hrvatskoj koja ne smije biti starija od 15 dana od dana podnošenja prijave na natječaj; i
  • potvrdu Porezne uprave iz koje je razvidno da trgovačko društvo u kojem je kandidat imatelj dionica ili vlasnik poslovnog udjela od najmanje 25% temeljnog kapitala nema nepodmirenih poreznih dugovanja prema Republici Hrvatskoj koja ne smije biti starija od 15 dana od dana podnošenja prijave na natječaj;
  • izjavu kandidata o nepostojanju kazne za kazneno djelo zlouporabe stečaja, zlouporabe u postupku stečaja, pogodovanje vjerovnika ili povrede obveze vođenja trgovačkih i poslovnih knjiga iz Kaznenog zakonika Republike hrvatske i to za vrijeme od pet godina po pravomoćnosti presude kojom je osuđena, s time da se u to vrijeme ne računa vrijeme provedeno na izdržavanju kazne ili nepostojanje mjere sigurnosti zabrane obavljanja zanimanja koje je u potpunosti ili djelomično obuhvaćeno predmetom poslovanja HEP-a d.d. za vrijeme dok traje ta zabrana, u skladu s člankom 23. Statuta HEP-a, ovjerenu kod javnog bilježnika, koja ne smije biti starija od 15 dana od dana podnošenja prijave na natječaj

Predsjednik i članovi Uprave trgovačkog društva HEP d.d. iz Zagreba imenuju se na mandatno razdoblje od 4 (četiri) godine.

Objava javnog natječaja za odabir kandidata za predsjednika i članove Uprave trgovačkog društva HEP d.d. iz Zagreba objavit će se u službenom listu Narodnim novinama, a obavijest o javnom natječaju objavit će se u Jutarnjem listu.

Javni natječaj objavit će se i  na službenim internetskim stranicama Ministarstva državne imovine, te na stranicama trgovačkog društva HEP d.d. iz Zagreba.

Prijave na natječaj podnose se u roku 15 dana od dana objave natječaja u službenom listu Narodnim novinama, osobno ili poštom preporučeno na adresu: Ministarstvo državne imovine, Ulica Ivana Dežmana 10, 10000 Zagreb, s naznakom:

  • „Prijava na natječaj – za predsjednika/člana Uprave trgovačkog društva HEP d.d. iz Zagreba – ne otvaraj“

Urednom prijavom smatra se prijava koja sadrži svu traženu dokumentaciju navedenu u ovom natječaju.

Ogledni primjerak Izjave kandidata o nepostojanju okolnosti iz točke 4. i 6. uvjeta javnog natječaja, koja se ovjerena prilaže uz prijavu, objavljena je na internetskim stranicama Ministarstva državne imovine, https://imovina.gov.hr/.

Osoba koja nije podnijela pravodobnu i urednu prijavu na natječaj neće se smatrati kandidatom prijavljenim na natječaj.

Svi kandidati koji ispunjavaju uvjete iz natječaja i čije su prijave pravodobne i potpune biti će pozvani na razgovor u Ministarstvo državne imovine, o čemu će biti pravovremeno obaviješteni. Kroz razgovore s kandidatima utvrdit će se i ocijeniti njihovo radno iskustvo, radno iskustvo u organiziranju i vođenju poslova, poznavanje korporativnog upravljanja, te  poznavanje financija i računovodstva.

Za kandidata koji ne pristupi razgovoru smatrat će se da je povukao prijavu na javni natječaj, te se u daljnjem postupku više neće smatrati kandidatom.

Kandidat koji pristupi razgovoru dužan je predočiti izvornike svih dokumenata za koje se u ovom natječaju nije tražila preslika ovjerena kod javnog bilježnika.

Po završetku javnog natječaja kandidati će biti obaviješteni o rezultatima.

(Riječi i pojmovi, korišteni u javnom natječaju,  koji imaju rodno značenje, odnose se jednako na muški i ženski rod, bez obzira jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu.)

Ministarstvo državne imovine
Igor Drenjančević

 

 

HOP