PREDSJEDNIK SUDA EU IZRAVNO STAO NA STRANU CHF DUŽNIKA:
“BANKE NE SMIJU NAPLAĆIVATI NERAZUMNU RAZLIKU TEČAJA-
Na pitanje predsjedniku Suda EU, sude li o ljudskim pravima, predsjednik Suda EU odgovorio je u intervjuu za slovenski Dnevnik:
“Naš sud nije sud za ljudska prava. Pogledajmo primjer, koji je za Sloveniju relevantan. Važan je za cijelu EU, od Španjolske preko Belgije do Mađarske. Radi se o hipotekarnim kreditima. Kreditima koji su bili vezani za stranu valutu kao što je švicarski franak. Potrošači nisu bili dovoljno informirani o učincima koje će takvi ugovori imati na njihovu platežnu sposobnost sljedećih 20 ili 30 godina. Upitani smo, je li takav ugovor u skladu s direktivom o zaštiti potrošača.
Potrošač s bankom ugovori kredit. Ugovor je prethodno banka već napisala i o njemu se nije pregovaralo, bilo je ponuđeno samo na potpis. Milijuni ljudi diljem EU su potpisali takve hipotekarne ugovore, za kupovinu obiteljskih kuća. Ako ne mogu plaćati, gube dom i nađu se na cesti. Tu nedvojbeno imamo pitanje prava na dom.
U tome primjeru smo direktivu EU tumačili tako da potrošači nisu obavezani klauzulom koja ih dovodi do toga da moraju otplaćivati anuitete više od razumnih. Banke nemaju pravo zahtijevati naplatu razlika tečaja. Pa onda potrošači mogu tražiti sve što su preplatili u prošlosti. U prosincu 2016. bila je ključna presuda koju je zahtijevao španjolski sud, koja vrijedi za cijelu EU. Tako djelujemo. Ako nacionalni sud zatraži od nas mišljenje, presuđujemo, i takva presuda onda vrijedi za cijelu EU.”
Za naš portal ove odluke i izjave komentirao je Davor Banović sudski vještak i veliki zagovornik ove situacije, odnosno promjene prema korisnicima kredita;
-Promjene tečaja CHF proglašene su nerazumnim, što je svakako utemeljeno na činjenici da nikada u prošlosti nije došlo do tako naglog skoka jedne inače stabilne valute.-kaže Banović.
Što to konkretno za nas znači?
-Smisao valutne klauzule je očuvanje vrijednosti glavnice kredita, a ne zarada na tečajnoj razlici.