Planovi za ažuriranje pravila o autorskim pravima EU-a za današnji online svijet i osiguranje poštene plaće za umjetnike i novinare poduprli su u Odboru za pravne poslove u srijedu.
Odbor je usvojio svoje stajalište glasovanjem s 14 glasova za, 9 protiv, 2 suzdržana, a usvojili su većinu odluku o pregovorima s Vijećem.
Nakon glasovanja, izvjestitelj Axel Voss (EPP, DE) je rekao:
“Ovo glasovanje označava prvi korak parlamentarne procedure za usvajanje zakona o autorskim pravima koji odgovaraju prijetnjama interneta. Posljednji zakoni koji se odnose na autorsko pravo u informacijskom društvu datiraju od prije 17 godina, a danas je internet u osnovi različit od onoga što je bio u 2001. godini.
Stvoritelji i izdavači vijesti moraju se prilagoditi novom svijetu interneta kako danas funkcionira. Postoje mogućnosti, ali postoje i važni nedostaci. Načelo poštene plaće za obavljeni posao treba primijeniti na svakoga, svugdje, bilo u fizičkom ili online svijetu.
Svatko tko koristi isječke novinarskog mrežnog sadržaja najprije mora dobiti licencu od izdavača. Ovo novo pravo za izdavače će se prijaviti 20 godina nakon objavljivanja.
Primjer:
automatske veze pregledavaju društvene mreže koje generiraju kada korisnici dijele veze (prikazujući naslov članka, minijaturu i kratak izvod) zahtijevaju licencu, kao i svatko tko analizira sadržaj vijesti na webu, poput skupova vijesti, usluga praćenja medija i provjeravanje činjenica. U prijevodu vrlo teško ćete dijeliti nečije članke bez licence na Facebooku.
Ograničavanje slobode izražavanja i pristupa informacijama: Ova odredba ograničit će ne samo tvrtke, već i pojedince koji objavljuju isječke vijesti, npr. Blogeri. Budući da ovo pravo, za razliku od autorskog prava, ne zahtijeva originalnost primjene na sadržaj, štiti i kratke i nekreativne isječke, kao što su čisto činjenični naslovi.
Magdalena Drenjančević
HOP