Sjećate se? IDS-ovac Jakovčić glasao protiv interesa ribara u Istri i ostatku Jadrana i tako zabio još jedan nož izbornoj bazi IDS-a

0
3142

2018. godine je na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu usvojena Uredba o tehničkim mjerama, a u sklopu nje i amandman Ruže Tomašić kojim se briše članak Mediteranske uredbe koji onemogućuje korištenje okružujućih mreža plivarica na dubinama manjima od 70 posto njihove visine, priopćeno je iz ureda hrvatske eurozastupnice.

Takva je odredba bila krajnje nepovoljna za hrvatske ribare koje ovo pitanje muči od ulaska Hrvatske u EU, kažu u uredu Ruže Tomašić, pa ovom odlukom možemo biti vrlo zadovoljni.

Naime, ribolov okružujućim mrežama plivaricama odvija se u priobalnom području gdje dubine značajno variraju zbog utjecaja morskih struja i promjenjive konfiguracije dna.

Izmjenom Mediteranske uredbe uvažile bi se specifičnosti Jadrana, a hrvatskim ribarima, koji 89 posto ulova ostvaruju ovim mrežama, bio bi znatno olakšan posao.Tomašić se također uspjela izboriti i za definiciju tradicionalnog ribolova, odnosno za definiciju nekomercijalnih ribarskih aktivnosti kojima se živi morski resursi ograničeno iskorištavaju na lokalnoj razini, isključivo za osobne potrebe i isključivo uz korištenje tradicijskih ribolovnih alata i tehnika.

“Trenutni standardi su nepraktični, kompleksni i rigidni, i zbog toga postoji potreba za njegovim izmjenama. Svi se slažu da trebamo pojednostavljivanje. Ne trebamo ponovno izmišljati pravila, no radije učiniti ih jasnijima i praktičnijima za implementaciju za ribare i ostale”, naglasio je izvjestitelj za ovu rezoluciju, Španjolac Gabriel Mato.

Dubravka Šuica potvrdu ovog amandmana proglasila je velikim uspjehom za hrvatsko ribarstvo.

„Veseli me što smo današnjim glasovanjem o amandmanu 174 konačno riješili važne probleme u ribarstvu s kojima se hrvatski ribari suočavaju od ulaska u Europsku uniju, omogućavanjem brisanja ograničenja za mreže plivarice.

“Ovo je važan korak u ostvarivanju interesa naših ribara, ali i u očuvanju ekosustava Jadrana, našeg najvećeg blaga”istaknula je Šuica.

Zastupnica Marijana Petir u raspravi je čestitala kolegi Gabrielu Mati na izvješću te izrazila zadovoljstvo jer je Odbor za ribarstvo prihvatio amandmane koji pomažu ribarima na Jadranu.

 

No, nisu svi hrvatski zastupnici u EU paralamertu sretni ovakvim glasovanjem. Troje hrvatskih zastupnika u EU parlamentu glasovalo je protiv interesa hrvatskih ribara.

To su IDS- ov Ivan Jakovčič, HNS-ov Jozo Radoš i nezavisni Davor Škrlec, zastupnik koji je u EU parlament ušao kao zamjena Mireli Holy.

Kad smo primili informaciju da njih trojica nisu glasovali za hrvatske interese, bili smo u nevjerici pa smo pažljivo pregledali pojedinačno glasovanja na stranicama EU parlamenta.

uljanik 2uljanik

Na prvom dokumentu su zastupnici koji su glasovali u korist hrvatskih ribara: To su Ruža Tomašić, Marijana Petir, Biljana Borozan, Tonino Picula, Ivana Maletić, Dubravka Šuica, Željana Zovko i Ivica Tolić.

 

Protiv interesa hrvatskih ribara glasovali su Ivan Jakovčič, Jozo Radoš i Davor Škrlec.

Ivan Birkić, predsjednik ceha ribara pri HGK, zahvalio se Ruži Tomašić koja je najviše pridonijela usvajanju amandmana, a kaže da mu nije jasno zašto trojica zastupnika nisu glasovala za tako važnu odredbu.

– To nije neki privatni interes, nego hrvatski gospodarski interes. S postojećim odredbama teško je uopće raditi na pola Jadrana i direktno je ugroženo do 2000 radnih mjesta, a indirektno još od 18 do 20 tisuća. Napravili smo važan prvi korak – kaže Birkić.

Ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić priopćio je da mu je drago što su plivarice dopuštene i da mu je žao što tri zastupnika nisu shvatila koliko je to važno ribarima.

Marko Marković/ Maxportal
Nakon svega IDS je uvjerio birače da vlada ne želi pomoći Uljaniku, a oni ne brinu o interesima naših ribara?!
Screenshot_20200127-000305_Chrome
HOP