Turističko-hotelijerski komercijalist u srednjoj školi Topusko je široki obrazovni profil koji osim općih znanja uključuje proširena znanja iz tehnologije struke: konobara, kuhara i slastičara. Nastao je kao odgovor na uočene potrebe ugostiteljskog gospodarstva za kvalitetnijim, tehnološki obrazovanijim i organizacijski osposobljenijim djelatnicima.
Ovaj stručni profil osposobljen je za :
- organizaciju rada u industriji pripreme hrane i pića,
- organizacja rada u kuhinji i restoranu,
- rad na poslovima banket-menagera, sastavljanje dnevnog jelovnika, domjenka i svečanih ručkova,
- osmišljavanje i prezentaciju nacionalnih jela i njihove promidžbe,
- planiranje zaliha, nabave, kontrola skladištenja i konzerviranja živežnih namirnica,
- prezentaciju restorana i estetsko uređenje prostora i ugostiteljske ponude.
Zapošljavanje je moguće u ugostiteljskim poduzećima (hotelima, pansionima, kampovima) i osobito u obiteljskim ugostiteljskim objektima koji sve više obilježavaju turistički usmjerene zemlje.
Nakon završene škole moguć je nastavak obrazovanja na strukovno srodnim, a i drugim visokim učilištima.
U vrijeme korona krize škola je bila zatvorena, nastava je i danas na virtualnom nivou. Školarci su u vezi sa učiteljima preko interneta.
No ono što je uzbunilo učenike je slanje učenika na praksu slijedećih tjedana , a ne mogu u školu.
To je odredilo rukovodstvo škole.
Učenici na praksi u lokalnom hotelu peru tanjure, lonce, a u istoj zgradi borave policajci koji čuvaju granicu od migranata. Roditelji misle da je glupo slati djecu u hotel jer nikada ne znaju kada bi neki migrant mogao prenijeti virus policajcu, a to bi moglo zaraziti i djecu na praksi. Roditeljima nije jasno zbog čega je pranje lonaca prijekopotrebno u ovo doba korona krize.
Četvrti razred srednje trebao je imati predavanje iz menadžmenta , ali je i on poslan na pranje lonaca kako tvrdi naš izvor iz Topuskog.
HOP