NAJSTARIJI OBLIK PISANJA NA SVIJETU DATIRA IZ 7500 GODINE P.K.
Dispilio ploča ( poznata kao Dispilio pismo ili Dispilio disk) drvena je ploča s gravurama (charagmata), otkrivena tijekom iskapanja Georgea Hourmouziadisa u Dispiliju u Grčkoj i datirana metodom ugljika-14 na oko 7300 BP (5260 pr. Kr.). ).
Otkriveno je 1993. godine u neolitskom naselju na obali jezera koje je zauzimalo umjetni otok[1] u blizini današnjeg sela Dispilio na jezeru Kastoria u prefekturi Kastoria, Grčka. Samo naselje na jezeru iskopano je 1992. godine. Čini se da je to mjesto bilo naseljeno od završnih faza srednjeg neolitika (5600.-5000. pr. Kr.) do gornjeg neolitika (3000. pr. Kr.).
Pronađeni su različiti predmeti, uključujući keramiku, drvene konstrukcijske elemente, sjemenke, kosti, figurice, osobne ukrase, svirale i ploču za pisanje. Otkriće ploče najavljeno je na simpoziju u veljači 1994. na Sveučilištu u Solunu. Paleookoliš lokaliteta, botanika, ribolovne tehnike, alati i keramika neformalno su objavljeni u izdanju grčkog arheološkog časopisa Επτάκυκλος iz lipnja 2000. i Hourmouziadisa 2002.
Sama ploča bila je djelomično oštećena izlaganjem vanjskom okruženju bogatom kisikom nakon što je izvučena iz vode i mulja gdje je dugo ležala, a sada se čuva.
Čini se da cjelovita znanstvena publikacija ploče čeka završetak cjelokupnog konzervatorskog rada.
Igor Drenjančević
HOP