Vlada RH i ravnateljstvo DHMZ-a tijekom zadnje četiri godine sustavno krše zakon obrane od tuče

0
4944

Najavljen prosvjed: “Vratite obranu od tuče ili zatvaramo autocestu usred sezone”

Koji je motiv da se posljednjih preko više od 20 godina (od 2000. godine) postupno uništava obrana od tuče (OT) u RH u okviru Državnog hidrometeorološkog Zavoda (DHMZ)? Privatizacija, osiguranje, postavljanje mreža ili nešto drugo?

Prije svega bi naveo kao zanimljivost, prvi pisani dokaz o obrani od tuče u Hrvatskoj iznešen u dokumentu dr.sci. Skoke Dragutina o Andriji Mohorovičiću: „Na početku travnja 1893. u Hrvatskoj uredio je mrežu postaja za praćenje nevremena s grmljavinom. Osim službenih motritelja bilo je i dobrovoljnih, broj kojih je u razdoblju od 1897. do 1899. porastao na oko 500. U srpnju 1899. po nalogu Kraljevske zemaljske vlade osnovao je u kotaru Jaska prve postaje za obranu od tuče, odakle se pod nadzorom meteorologa pucalo u grmljavinske oblake Cumulonimbuse, kako bi se okolno područje zaštitilo od tuče.“
Kasnije prve rakete na području RH se ispaljuju 1959. godine na području Križevaca, a 1980. godine je branjeno područje između Drave i Save pokriveno radarski računalnom opremom koja se vremenom usavršava.
A sada idemo na sadašnjost i blisku prošlost.
Pravilnik o tehničkim uvjetima za djelovanje sustava OT između ostalog propisuje člankom 18. da za operativno djelovanje na pojedinoj lansirnoj postaji (LP) treba biti minimalno 6 raketa protiv tuče, a člankom 19. da za operativno djelovanje na pojedinoj GP treba biti minimalno 8 litara otopine reagensa.
Dakle, stanje raketa početkom 2023. godine na svim LP je nula (0), a otopine nema dovoljno samo za 300 generatora (zaliha 2250 litara).

Za 264 generatora nema otopine nikako, jer neće raditi. To je još jedno kršenje zakona preko podzakonskog akta.

Vlada RH i ravnateljstvo DHMZ-a tijekom zadnje četiri godine sustavno krši zakon OT.
Glavna je ravnateljica, ohrabrena podrškom Ministarstva poljoprivrede, u siječnju 2021. godine, inicirala prema Ministarstvu dokument kojim želi požuriti ukidanje zakona. No u međuvremenu još je trajalo e-savjetovanje o toj temi, pa i to iščitavamo kao još jedno nezakonito djelovanje od strane DHMZ-a. Ukidanje Zakona nije prošlo zbog više stvari, neću ih navoditi ovdje

PRAVNIČKA METEOROLOGIJA ILI KRŠENJE ZAKONA O OT

Zakonom o sustavu obrane od tuče (NN 53/2001) propisano je: Članak 3., stavak 2. (2) Poslovi istraživanja obrane od tuče su: 3. utvrđivanje učinkovitosti i isplativosti obrane od tuče provodit će se prema znanstvenostatističkim pokazateljima i pravilima struke, Članak 4. (1) Rezultati istraživanja djelovanja obrane od tuče i utjecaja na okoliš, te utvrđivanje učinkovitosti i isplativosti obrane od tuče utvrđuju se međunarodnom recenzijom po istaknutim stručnjacima i preporuci Svjetske meteorološke organizacije. (2) Odluku o prestanku operativnog djelovanja obrane od tuče donosi Hrvatski sabor. „Analiza sustava obrane od tuče – Izvješće i mišljenje o opravdanosti daljnjeg rada sustava obrane od tuče u Republici Hrvatskoj Državnog hidrometeorološkog zavoda Republike Hrvatske iz srpnja 2018. godine“ ne ispunjava uvjete iz članka 3. i članka 4. Zakona., niti pokazuje neučinkovitost OT.

Godine 2019. rakete uz otopinu koriste samo radarski centri (RC) Osijek, Gradište i dio Gorica, ostali koriste samo otopinu, što je protuzakonito, jer svi radarski centri trebaju imati i rakete i otopinu.Godine 2020. koristi se samo otopina na čitavom branjenom području (564 GP), što je ponovo protuzakonito, jer svi radarski centri trebaju imati i rakete i otopinu, a sezona OT počinje 8. lipnja.
Godine 2021. još uvijek postoji zakon, otopina nije naručena, a rakete pogoto vo, pa se teren s GP popunjava samo polovično, jer nema dovoljno otopine za sve, a radarski centri imaju duplo manje aktivnih GP, od 564 radi njih 300 i to tek od 15. lipnja, a dobivaju za početak samo jedan kanister od 20 l otopine.
Godine 2022. ista priča – još uvijek postoji zakon, otopina i rakete nisu naručene, pa se teren s GP popunjava samo polovično, jer nema dovoljno otopine za sve, a radarski centri imaju duplo manje aktivnih GP, od 564 radi njih 300 i to tek od 1. lipnja, a dobivaju za početak 40 l otopine.

Godine 2023. sve se ponavlja i sezona službeno počinje 15.lipnja, ali tog dana tek stiže otopina u glavno skladište, koju treba razvesti na teren od 300 GP, tako da se u stvari ne zna kada će čitav teren biti snabdjeven otopinom i opremom uz potpisivanje ugovora poslužitelja generatora.

Sreća da u prethodnom razdoblju do tada nije bilo jačih oluja. Šala, naravno, jer desila se jedna u Zagorju 21. lipnja 2023. a da ne spominjem datume u svibnju (7., 12., 13., 27., 29. i 30. svibnja, te u prvoj polovici lipnja 3., 6., 8., 9. i 11. lipnja). Vlada RH daje 15 miliona kuna za sve štete (ne samo od tuče) u prošloj 2022. godini. Smiješna brojka u odnosu na realne štete (mraz, suša, poplava, oborina, jaki vjetar, požari itd.). A npr. 2022. godine 25. svibnja kada i ovako devastirana OT još ne radi, jaka tuča je poharala sjeverozapadnu RH.

E-savjetovanje-link: (https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=15760)
je održano u drugoj polovici mjeseca siječnja 2021. godine, a 16.2.2021. godine na temelju odgovora Ureda za zakonodavstvo RH je „poništeno“ i vraćeno na doradu zbog više nedostataka (sve stoji u prvom članku, da se ne ponavljam), a drugo nije održano, tako da ne stoji u zapisniku Odbora za poljoprivredu da je prijedlog prošao javno savjetovanje (podcrtano). I ŠTO ĆEMO SAD? Činjenica je da DHMZ već 4 godine radi nezakonito u sprovođenju obrane od tuče, a Ministarstvo poljoprivrede ne provodi nadzor nad provođenjem tog zakona. Tko je zato kriv?

Kakva je to država koja izglasa zakon, a ne pridržava ga se?

Elaborat o učinkovitosti OT Tomislava Kovačića pod naslovom „Određivanje efekata OT u Hrvatskoj do 2000. godine „ koji pokazuje smanjenje broja dana sa tučom je falsificiran (tadašnji ravnatelj Gelo Branko traži da mu se rad preda u elektronskom obliku, što je već bilo sumnjivo) i kao takav je predan 11.01.2002. godine vladi RH.

Oformljen je tim, 2001. godine, koji je trebao utvrditi stupanj učinkovitosti i isplativosti sustava OT u Republici Hrvatskoj. U navedenom radu je, između ostalog, dokazano da je posljedica rada sustava obrane od tuče smanjenje broja dana s tučom za 17,9%, u odnosu na period kada OT nije radila. Rezultati rada nisu odgovarali tadašnjem ravnatelju. U izvješću Vladi RH, 2002. godine, ravnatelj neke od rezultata izostavlja, a neke modificira kako bi dokazao da je OT neučinkovita i neisplativa. Taj postupak je na vrijeme razotkriven i Vlada RH je upoznata s činjenicom, da to što je dobila, nije rezultat istraživanja nego falsifikat.

2001. Donosi se Zakon o sustavu OT u kojem sam i ja učestvovao kao član komisije za njegovo donošenje (NN 53/2001). Do 2001. godine Gradište i Osijek ne rade sa raketama (Osijek nema rakete na Baranji do 2023. godine). Od 2000 do 2004 vrši se konstantni pritisak ravnatelja na djelatnike radarskih centara u obliku mijenjanja radnog vremena s obzirom na prognozu vremena (DA/NE) DA-biti će nestabinosti, NE-neće biti nestabilnosti, pa time i korekcije radnih sati.

Uredbom o unutarnjem ustrojstvu DHMZ-a (NN 24/01) Odjelu za obranu od tuče (OOT) uzima sedam radnih mjesta visoke stručne spreme, jedno više i pet srednje stručne spreme i svodi ga sa odjela sa 110 radnih mjesta na odjel sa 97 radnih mjesta. Time narušava organizaciju i tehnološki proces, a time i sigurnost i pouzdanost sustava OT. Tijekom vremena pokazuje se da „novo ustrojstvo Zavoda“ izaziva kaos i blokadu poslovanja tako da ravnatelj donosi neprovodivu odluku da „svi rade kao što su i prije radili bez obzira na novo ustrojstvo“ (ožujak 2001)
Pravilnik o unutarnjem redu sadrži niz protuzakonitih odredbi, a sistematizacijom se bitno pogoršava kvalifikacijska struktura OOT i otežava istraživanje (travanj-svibanj 2001)
Sustavno se otežava priprema sustava za rad u sezoni OT u 2001. godini, a plan i program rada kao i financijski plan nisu dostavljeni nadležnim resorima i Vladi RH na usvajanje. Natječaji za nabavu raketa i otopine su raspisani, no ugovaranje se oteže tako da sustav radi samo na temelju nedovoljih zaliha iz prethodne godine, što smanjuje pouzdanost i isplativost sustava (travanj, svibanj, lipanj2001.)
31.5.2001. Hrvatski sabor donosi Zakon o sustavu obrane od tuče koji izlazi u NN 53/01 13. lipnja 2001. godine i stupa na snagu „osmog dana po objavi u novinama“

2011.godine broj aktivnih GP (oko 580) i aktivnih LP (360) se stabilizira na navedenim brojevima, odlaskom ravnatelja smanjuje se kontinuirani pritisak na djelatnost OT, ali je on i dalje prisutan, jer njegov nasljednik vodi istu politiku prema OT kojeg se sustavno devastira. Novi ravnatelj Ivan Čačić zahtjeva od Ministarstva poljoprivrede da se ukinu rakete i ostane samo rad generatorske mreže. Apsurdno je to (i gle opet čuda, kao i bivši B. Gelo) da je navedeni ravnatelj započeo svoj radni vijek u DHMZ- u i to gdje dalje nego u odjelu OT, (njegov magisterij također obrađuje temu iz OT). Istina je i da je svoje radne dane večinom ostvarivao na službenim putovanjima po svijetu, a ne u DHMZ-u, a sada posljednjih godina u mirovini prezentira prognozu vremena na Novoj TV i daje izjave o vremenu i klimatskim promjenama u nekim medijima, no to je već druga tema za diskusiju.
Od 2017. do 2020. se prvo ukidaju rakete (manje su zalihe) na jednom dijelu teritorija (2018 i 2019, jer se ne kupuju nove, a zaliha se smanjuje), zatim ostaju raditi samo generatori (2020) i na kraju se ide na smanjenje broja GP za oko 50% (2021, 2022 i 2023.), time da zadnje četiri godine sezona OT počinje kasnije i to 8. lipnja 2020. zbog „pandemije“ 15. lipnja 2021. zbog vjerojatno nedostatka i na vrijeme nenabavljene otopine reagensa za generatore (rakete se ni ne spominju, a stoje u skladištu u Varaždinu, jest da im je istekao rok trajanja), te 2022. godine isto radi 300 GP i sezona opet bez razloga počinje kasnije 1. lipnja, (a najveća šteta je zabilježena 25. svibnja na pet županija sjeverozapadne RH)
U 2022. godini se nastavlja nezakoniti rad OT već četvrtu godinu (zakon nije ukinut), ne kupuje se nova količina otopine, a kamoli rakete, sistem je u lošem stanju (stari automobili s kojima se prevozi zapaljiva tekućine, radio veza ne radi, lansirne postaje su devastirane, manjka nove opreme i pripadnih dijelova i ostala oprema), te se traži da se broj GP još smanji !!! U ovim devastiranim uvjetima još se traži odgovorno i štedljivo poslovanje, a sezona počinje opet kasnije 1. lipnja, da bi bilo dovoljno otopine do kraja sezone, (znate onu mantru iz prošlih godina „ostanimo odgovorni“).

Nastavlja se i cenzura tekstova za zavodski bilten (izlazi mjesečno), te godišnje izvješće o radu OT za 2022. godinu koje se šalje županijama.

Ove 2023. godine je situacija ista, dolazi dopis iz Ministarstva poljoprivrede od 14.03.2023. u kojem se traži „da prilikom organiziranja i provedbe OT u 2023. godini treba prije svega voditi računa o potrošnji raspoloživih zaliha otopine reagensa AgI, te sukladno procjeni i potrebama sezone provesti njegove nabave kako bi se osiguralo provođenje OT“
Pa, jer znaju oni koliko traju natječaji? Bude to dobro za zimsku službu, do onda stigne i otopina. Tko je kriv što u proračunu za ovu godinu nije predviđen novac za nabavu sredstava djelovanja (Zimski san je bio dug i ugodan i sad odjedanput bliži se sezona OT). Inače postoji i odljev djelatnika iz odjela obrane od tuče (mirovine, otkazi), a nema novih zapošljavanja (djelomice se primaju djelatnici preko student servisa koje treba obučavati)

A od ovakve devastirane i prepolovljene OT u RH (nema raketa, otopina se ne nabavlja, ne obnavlja se radio veza, koriste se stari automobili za prevoz otopine koja se tretira kao zapaljiva tekućina itd, da sve na nabrajam) ne očekuje se niti neka učinkovitost, ali se uvijek može reći “evo vidite tuča pada, a OT je radila”. U takvim situacijama postoji velika mogućnost manipulacije podacima, a to u velikoj mjeri ovisi i o medijima na koji će se način predstaviti problem. Činjenica je da je ovo već četvrta godina da se ne radi po postojećem zakonu, jer se „čeka“ njegovo ukidanje, a godine prolaze i nitko nije zato odgovoran !!!

Ponavljam: kakva je to država koja donosi zakone, ali se njih ne pridržava?

U prijedlogu ukidanja piše da je obrana problematična sa stajališta očuvanja okoliša zbog „nekontroliranog zasijavanja srebrnim jodidom“. Naši stručnjaci koji rade u obrani su ravnopravni onima iz četrdeset zemalja svijeta koje provode obranu i ne može se reći da „nekontrolirano“ zasijavaju oblake. Riječ je o dva i pol grama srebrnog jodida (AgI) po hektaru u pet mjeseci sezone OT, ili pola grama mjesečno po hektaru, s tim da AgI ne spada u opasne ili otrovne tvari, jer je u medicini poznati antiseptik (za razliku od utroška tona pesticida koji se nalaze u tretiranim poljoprivrednim kulturama, a služe za ljudsku prehranu, te GMO sjeme, pa zadnje otkriće inspektora (zadnjih godina rade punom parom, prije nisam ni znao da postoje – čudno, da neke pekarnice koriste pšenicu iz Češke punu pesticida, a gdje je naša pšenica, valjda u Českoj, itd. – to već prelazi u drugu sferu zdravog života i zagađenja okoliša). Prof. Vrček tvrdi: „Svaka treća jabuka sadrži vrlo štetne pesticide“

Budući da nema dovoljno otopine od Ministarstva poljoprivrede se traži u 2023. godini odgovorno ponašanje u njenom trošenju, dok ne dođe nova količina (natječaj će biti kasno raspisan, jer se mislilo da će se ukinuti Zakon o OT).

2021. godine GP dobivaju po 20 litara otopine do 15. lipnja, kada bi trebala službeno početi sezona OT, a zaliha je zanemariva (inače godišnja prosječna potrošnja u proteklih 27 godina je bila 122 litre otopine po GP). U 2022. godini nema nove nabave otopine (iako u proračunu je predviđen novac za nju), nego se radi sa zalihom od prošle godine cca 20.000 litara.

I NA KRAJU SE PONAVLJA U 2021. GODINI, 2002.GODINA KADA SE REVIDIRA GODIŠNJE IZVJEŠĆE O RADU OOT (DA NE BUDE FALSIFIKAT DAJU SE REČENICE OD RUKOVODSTVA DHMZ U USTA ONIH KOJI SU PISALI
IZVJEŠĆE, DA GA PROMIJENE ONAKO KAKO ONI KAŽU, PA JE ONDA TO CENZURA IZRAŽAVANJA. KRASNO, JEDAN OBIČNI IZVJEŠTAJ O RADU OT KOJI SE PIŠE VIŠE OD 40 GODINA, PODSJEČA NA FALSIFICIRANJE KOJE JE 2002. GODINE UČINIO TADAŠNJI RAVNATELJ GELO BRANKO (danas već pokojni) ZA PROJEKT: Elaborat o učinkovitosti OT Tomislava Kovačića pod naslovom „Određivanje efekata OT u Hrvatskoj do 2000. godine „ koji pokazuje smanjenje broja dana sa tučom ali je falsificiran (Gelo) i kao takav predan, kako je već spomenuto 11.01.2002. godine vladi RH. Da li je to postalo zarazno?

ISTINE PROŠLOSTI KOJE ŠTETE, VEĆ IONAKO NARUŠENOM SUSTAVU OT

1. Ne postoji službeni dopis ravnateljice za smanjenje broja GP, pa je lopticu, usmeno, prebacila gospodinu Osmanu. I Maliću, koji tada nije prisutan, potvrđuje sam Malić.

2. Sezona OT ne počinje 1. svibnja nego tek 1., 8. i 15. lipnja. Nema dopisa ravnateljice.

3. Gospodin Osman je samo voditelj područne službe za OT Zagreb, a što je s istokom Osijek (Malić)?

 

4. Ovim činom narušava se već ionako slaba OT koja je na koljenima i održava se liječnički rečeno na aparatima. Na respiratoru (nešto poznato od prije).

5. Ravnateljica i dalje krši postojeći zakon u „nadi“ da će se on kad tad ukinuti, ali to nikako nije razlog da se do ukidanja istog ne radi OT, i raketama i generatorima. Takvo stanje može potrajati godinama.

6. Ovim činom se ujedno ozbiljno narušava metodologija generatorske OT, jer GP mreža postaje rijetka kao sir s velikim rupama, popularni ementaler. (prilog su karte branjenog područja prije i poslije smanjenja broja postaja)

7. Da smo normalna država, zbog kršenja OT zakona, ne jednom, nego više puta, netko bi morao odgovarati.

8. Po kojem principu će ekipe radarskih centara preko noći odabirati dobre od zločestih poslužitelja?

9. Dva djelatnika visoke stručne spreme koji ove godine rade posao dežurnih meteorologa OT po novoj zavodskoj sistematizaciji nisu više u sklopu OT službe.

10. Kada padne prva veća tuča, u međuvremenu je pala u Zagorju 21. lipnja 2023. gdje je zabilježena šteta, biti će odmah prikazana kao da je OT neučinkovita.

11.¸ Dešava se odljev djelatnika (mirovina, otkazi), a novi se ljudi ne primaju u OOT.

I NA KRAJU, BITNO JE PITANJE, AKO JE OT NEUČINKOVITA, ZAŠTO SE PROJEKAT TOMISLAVA KOVAČIĆA „Određivanje efekata OT u Hrvatskoj do 2000. godine” DHMZ, Zagreb. 2002. KOJI POKAZUJE SMANJENJE BROJA DANA S TUČOM ZA 17,9 % U PERIODU KADA JE ONA RADILA, FALSIFICIRAO OD TADAŠNJEG RAVNATELJA I KAO TAKAV PREDAN VLADI RH POD ISTIM NAZIVOM ????
Ovo sve navedeno, a ponešto i zaboravljeno je postupno devastiralo kompletni sustav OT, a od kojeg se traži velika učinkovitost i efikasnost, naročito u ovoj 2023.godini.
Netko će se zapitati odakle mi svi ti podaci. Jednostavan je odgovor: pripadao sam četrdesetak godina sustavu OT, dežurao, radio i živio pod svim tim pritiscima kontinuiranog ukidanja. Izdržao sam, tražeći istinu. Ali priznajem: još uvijek, ni danas, kada sam u mirovini, nije mi jasan motiv ukidanja jedne duge tradicionalne nacionalne djelatnosti od velike važnosti za RH.

To je samo sažetak povijesti uništavanja hrvatske OT. Smatram da se Zakon o radu OT ne smije ukidati, nego dalje provoditi u onom obliku kako ga propisuju pojedini njegovi članci, s raketama i meteorološkom otopinom reagensa, ili poboljšati uz pripadajuće pravilnike (Pravilnik o operativnpm djelovanju sustava OT – NN36/02 i Pravilnik o tehničkim uvjetima za djelovanje sustava OT – NN75/02).
16.3.2023. dolazi odgovor (na upit ravnateljice DHMZ-a od 05.01.2023.) od Ministarstva poljoprivrede da OT nastavi sa radom u prošlogodišnjem obliku, znači narušene metodologije (rijetka mreža generatora) i bez raketa (opet nezakonito). Otopine na zalihi nema dovoljno (oko 2120 litara, 7 litara po GP, kanisteri su pakirani po 20 litara), a natječaj za kupovinu otopine još nije raspisan, a procedura traje mjesecima, tako da je neizvjesno kada će OT započeti u takvom devastiranom obliku. Kada padne tuča, znam, da će komentar biti: eto OT je radila, a tuča je pala. Pa ne može se u takvim uvjetima kada se još u dopisu traži i štednja otopine (a štediš kada imaš), očekivati efikasnost OT sa narušenom metodologijom djelovanja.
PITANJE JE: ZAŠTO U PRORAČUNU NISU OSIGURANA FINANCIJSKA SREDSTVA ZA OPERATIVNI RAD OT U 2023. GODINI U RH, NEGO SE SADA POD HITNO TRAŽI NOVAC (VIDLJIVO IZ DOPISA) ????
NE, OBRANA OD TUČE NE POČINJE, NI 15. LIPNJA 2023. GODINE

 

Morao sam reagirati ponovno na odgovor DHMZ-a, na upit novinara kada počinje aktivna OT.
“Operativna obrana od tuče započet će 15. lipnja 2023. i to ne samo na području Krapinsko – zagorske županije, već na cijelom branjenom području, odnosno, na području dvanaest županija i Grada Zagreba”. Potvrdila je to za Zagorje.com Kornelija Špoler Čanić, voditeljica Službe za odnose s javnošću Državnog hidrometeorološkog zavoda. – Provedena je javna nabava za potrebne količine otopine srebrovog jodida koja je testirana, te se trenutno dostavlja poslužiteljima generatorskih postaja. Završeno je servisiranje uređaja za gašenje požara, te su pripremljeni ugovori za 600 operatora prizemnih generatora. (ovo je neistinito i upitno). Izjava je dana 6. lipnja 2023.godine.

Sve boldano i podcrtano je neistinito !!! (Da li treba tužiti za iznešene neistine glasnogovornicu DHMZ-a po novom Zakonu?) PA ŠALIM SE, NISAM JA OD TE SORTE !

Sve je to lijepo i krasno rečeno, ali stvarnost je sasvim drugačija, jer zbog kasnog raspisivanja natječaja za otopinu i novca izostavljenog iz plana proračuna DHMZ-a za ovu godinu, niti proizvođač otopine nije stigao na vrijeme napraviti toliku naručenu količinu otopine, pa tek 15. lipnja 2023. godine kamion dostavlja spomenutu otopinu u glavno skladište u Čepinu.
E, sada se može samo pretpostaviti kada će radarski centri biti snabdjeveni sa istom i osposobljene generatorske postaje za rad, uz traženje novih i starih poslužioca (I sama glasnogovornica navodi 600 “operatora” prizemnih generatora). To su isprintani papiri koje novi i stari poslužioci trebaju potpisati, a njih kako sam već spomenuo treba na terenu i pronaći. Druga priča su i dalje stara vozila koja voze zapaljivu tekućinu, (npr. vozilo sa radarskog centra Puntijarka je ostalo danas u kvaru)?! Znači, za to sve treba vremena, pa je neizvjesno kada će ovaj i tako prepolovljeni i devastirani sustav OT biti u “punom” pogonu na čitavom “branjenom” području.
Dakle, ponavljam ukratko poljoprivrednici i gradani pratite prognoze, upozorenja, gledajte “često” radarsku sliku, ako imate na čemu (jer sada imamo nove radare koji “sprečavaju” padanje tuče), naravno šalim se ili oni misle da odaslani elektromagnetski valovi uništavaju oluju (novi geoinženjering) i osigurajte usjeve, te molite Boga da tuča ne padne. To je ta novo “normalna” metodologija OT predložena od strane DHMZ-a.
Najbolji primjer takve novonormalne OT, je dan sa niže navedenim linkovima, gdje je tuča u dolini Neretve napravila milijunske štete. Tamo u blizini na lokaciji Uljenje (kod Stona) je montiran jedan od već spomenutih novih radara, koji ih je “obranio” od tuče, a to se najbolje vidi kako ih je obranio u emisiji HRT-a “Plodovi zemlje” od 11.6.2023. (kao drugi prilog u emisiji).

LINK: https://youtu.be/44C2_QXFClc Plodovi zemlje (HRT) 11.6.2023.- drugi prilog

“Posljedice padanja tuče u Metkovičkom kraju i okolici”. Nevrijeme je bilo 9.6.2023. godine.
https://dubrovacki.slobodnadalmacija.hr/dubrovnik/zupanija/neretva/gdje-su-nam-generatori-sa-srebrnim-jodidom-u-dalmaciji-ih-nema-ali-zato-imamo-milijunske-stete-1297199

Velike šteta koje su nastale od tuče ove srijede u Zagorju, kao i nepostojanje aktivne i sustavne obrane od tuče koja je propisana zakonom, bile su teme današnje izvanredne konferencije za medije koju su na Bedekovčanskim jezerima održali saborski zastupnik III. izborne jedinice Davor Dretar, vijećnik Županijske skupštine KZŽ Marijan Tupek (DP) te predsjednik Udruge raketara protugradne obrane Hrvatske, Josip Salatko.

Josip Salatko je podsjetio kako se već godinama bezuspješno bore za opstanak sustava obrane od tuče, ali, kako se slikovito izrazio, bore se ‘s vjetrenjačama’.
– Štete od posljednje tuče su neizmjerne, a prema prognozama koje redovito pratim, nešto slično nas očekuje i danas – rekao je Salatko.
Vijećnik Tupek je podsjetio da je u bivšoj državi postojao sustav obrane od tuče, a da danas, u 21. stoljeću, taj sustav ne postoji.- To je jad i bijeda ove politike koja dozvoljava da se maltretira Hrvatsko zagorje. Zanemaruje se šteta, zanemaruje se poljoprivreda, zanemaruju se ljudi i njihova imovina. Mi nećemo stati na ovoj konferenciji, već ćemo odmah nakon sljedeće tuče, na koju, eto, izgleda, nećemo morati dugo čekati, ići na organiziranje mirnog prosvjeda uz zahtjev da se vrati sustav obrane od tuče protugradnim raketama jer su generatori manje učinkoviti – najavio je Tupek.
Salatko je još jednom podsjetio da je operativna obrana od tuče obavezna sukladno Zakonu o sustavu obrane od tuče kojeg je donio Hrvatski sabor. – Zakon svi trebamo poštivati. I vi, i mi. Svi. Međutim, Državni hidrometeorološki zavod je zadužen za provedbu tog zakona, ali DHMZ taj zakon ne provodi. Sustavno i namjerno krši zakon. Isto tako, DHMZ konstantno plasira dezinformacije i laži kako obrana od tuče nije učinkovita, a nema za to kontraargument. Obrana od tuče je trebala početi još 01, svibnja, ali nije – podsjetio je Salatko te poslao poruku i Vladi RH, i premijeru Plenkoviću.
-Poručujem Vladi Republike Hrvatske i premijeru Plenkoviću: Kad padne sljedeća tuča, idemo u prosvjed i znajte da neće biti dobro. Znate da počinje turistička sezona. Mi smo kadri zatvoriti autocestu Zagreb – Macelj. Pa da vidite veselja. To nije prijetnja, nego poruka da se primite posla – oštar je bio Salatko.
Saborski zastupnik Davor Dretar je istaknuo kako kroz pune dvije godine legitimne borbe, kroz Hrvatski sabor i kroz institucije, tijekom kojih su zahtijevali od Vlade RH i nadležnih institucija da pokrenu operativnu obranu od tuče, nije se dogodilo apsolutno ništa.
-Tuča koja je pogodila Hrvatsko zagorje nanijela je ogromne štete, a mi, nažalost, možemo samo čekati iduću tuču, koja će biti u Zagorju, varaždinskom kraju, međimurskom kraju ili bilo kojoj drugoj županiji u Hrvatskoj. A koje vam rješenje nudi Vlada Andreja Plenkovića. Kad vam tuča uništi usjeve on će doći i vašim će novcima, dragi narode, dati vama obeštećenje. Što ćete vi napraviti s tim obeštećenjem? Ići u strane trgovačke lance i kupovati iste one proizvode koje vam je tuča upravo uništila? Je li to rješenje Andreja Plenkovića? Je li to ona samodostatnost u proizvodnji hrane, koje su njemu puna usta? – zapitao se saborski zastupnik Dretar. Zbog toga, kaže, više ne vidi mogućnost, nakon dvije godine truda, nastaviti borbu za sustav obrane od tuče demokratskim putem. -Javno pozivam premijera, ministricu poljoprivrede i nadležne u DHMZ-u, da pod hitno pokrenu obranu od tuče. U protivnom će se suočiti s dobrim, potpuno legitimnim i intenzivnim prosvjedom. Za sada ovdje u Zagorju, a s vremenom i u ostalim dijelovima Hrvatske. Taj prosvjed će se dogoditi nakon prve sljedeće velike tuče koja će nanijeti velike štete. Nažalost, bojim se, do tog trenutka, nećemo dugo čekati – najavio je saborski zastupnik III. izborne jedinice, Davor Dretar. I nismo dugo čekali jer je isti dan novo nevrijeme sa tučom i štetom zahvatilo područjr Međimurske, Varaždinske i Krapinsko-zagorske županije.
https://www.zagorje.com/clanak/vijesti/najavljen-prosvjed-vratite-obranu-od-tuce-ili-zatvaramo-autocestu-usred-sezone

https://youtu.be/DxzBa4fmIhE video 23.6.2023.

Obradio sam podatke Ministarstva financija iz famozne „Analize“ u periodu od 1995. do 2016. godine o procijenjenim štetama (u kunama) za RH koje daju slijedeće srednje postotke vrijednosti učešća štete od tuče koje su karakteristične za naše branjeno i nebranjeno područje:

Tablica 1. Ukupne štete i samo one od tuče na branjenom i nebranjenom području od 1995. do 2016. godine

Screenshot_20230624-084603_Microsoft 365 (Office)

Vidljivo je da je prvih 5 godina udio šteta od tuče bio i više od 50%, a razlog je poslijeratni period, nedostatak raketa, povećan broj dana sa nestabilnostima, mali broj GP-a i LP-a, postojanje UNPA zone i drugi otežavajući faktori, da bi se prema 2016. godini on smanivao kako se branjeno područje obnavljalo i snabdjevalo otopinom i raketama, pa je realni srednji postotak šteta od tuče u odnosu na ukupne štete od elementarnih nepogoda na branjenom području 18.8 %.
Tablica 2. Godišnje izvršenje proračuna obrane od tuče (iznosi u kunama):
godina izvršenje plana

2018 0
2017 13,934.719,90
2016 13,870.049,73
2015 17,430.020,79
2014 23,628.859,08
2013 14,905.745,42
2012 14,787.221,91
2011 15,106.935,03
2010 19,324.167,70
2009 21,339.414,89

suma 154,537.133,35

Primjetan je pad prihoda kako se ide prema današnjem vremenu, da bi u 2018. godini bio 0,0 kuna (više se nisu kupovale rakete) što čini godišnji srednjak od 15,453.700,00 kuna, a iz višegodišnjeg niza (tablica 1.) dobiva se iznos procijenjene štete od 242,722.383,00 kune, što čini da je srednji proračun OT samo 6,4%. od srednjih šteta, pa neka sada netko kaže da je obrana od tuče „neisplativa i skupa“, a za okoliš neka brinu više oni koji često koriste zrakoplove, pa i skupovi „klimatskih birokrata“ pod nazivom COP (sada su prešli na sastanke svake godine), normalno neće biciklima i pedalinama, nego „električnim“ zrakoplovima. Ove godine na brzinu je dobiveno oko 1,3 miliona eura (oko 9,8 miliona kuna), da bi se mogla kupiti otopina i platiti poslužioce generatora.

Evo zadnje tablice (obećavam neću više, da zamaram one koji brojke ne vole)

Tablica 3. Razdoblje od 1994. – 2022. godine (prosjek za 29 godina rada generatorima)

Screenshot_20230624-084623_Microsoft 365 (Office)

S/G je omjer broja dana sezone i broja dana sa radom generatora
G/Š je omjer broja dana rada generatora i broja dana sa zabilježenom štetom
Uh, za danas dosta matematike i statistike !!

Gerber Zorislav

 

HOP na Telegramu

https://t.me/hopportal