Prošla je 51 godina od pronalaska najstarijeg obrađenog zlata na svijetu.
Varnanska kalkolitička nekropola otkrivena je slučajno 1972. godine tijekom iskapanja za polaganje telefonskog kabela u Zapadnoj industrijskoj zoni.
Pronađeno je mnogo zlatnih predmeta, bakrenog i kremenog oruđa. To se pronašlo na sjevernoj obali jezera Varna, 200 m od vode. Iskopi površine 3000 m2. Na tom području su otkrivena ukupno 294 groba s velikim brojem zlatnih predmeta i nekoliko izoliranih nalaza koji se odnose na eneolitik – kraj kalkolitika – mlađe kameno i starije bakreno doba.
Dio nekropole uništilo je vrijeme. Glavni dio nalaza s nekropole nalazi se u Arheološkom muzeju u Varni, a manji dio u Nacionalnom povijesnom muzeju u Sofiji.
Prema istraživanju japanskih znanstvenika iz 1974. godine, radiokarbonskom metodom, većina predmeta s nekropole datirana je između 4600. i 4200. pr. Zlatni nalazi su teški 6,5 kg. u ukupno 3000 predmeta. Ova količina višestruko premašuje svo zlato koje je pronađeno iz razdoblja kameno-bakrenog doba u cijelom svijetu.
Zato se i zove blago. Ima najveću koncentraciju zlata. Zlatni ukrasi podijeljeni su u 28 vrsta. Bistrina je 23,5 karata – gotovo bistra. Vađenje takvog zlata zahtijevalo je puno vremena i strpljenja, kao i poznavanje specifičnih tehnika pročišćavanja.
Neznatan dio nalaza ima primjese srebra ili bakra, ali to je prirodni fenomen. U blizini nekropole pronađena su još tri groba koji joj ne pripadaju i još su starijeg datuma – iz srednjeg kalkolitika ili oko 5000 godina pr. U jednom od tih grobova pronađena je narukvica od nanizanih zlatnih cilindara.
Nalaz je od istog naroda koji je nastanjivao mjesto, ali iz ranijeg razdoblja. Narukvica je zapravo najstariji nalaz od svih izloženih u dvorani. Nalazi s nekropole nedvosmisleno upućuju na postojanje nekog oblika političkog života.
Igor Drenjančević
HOP -portal na telegramu