HOROR: Svjetska zdravstvena organizacija financira studije kojima pokušava dokazati da RF zračenje mobilnih uređaja nije štetno za naše zdravlje

0
7885

vlasta

PIŠE : Vlasta Wünscher

 

Svjetska zdravstvena organizacija naručuje i financira studije kojima pokušava dokazati da RF zračenje mobilnih uređaja nije štetno za naše zdravlje

Zadnjih godina svjedočimo užurbanoj i sveobuhvatnoj digitalizaciji društva, kako kod nas tako i širom svijeta. Mobilna telefonija doživjela je procvat, a izloženost štetnom zračenju višestruko se povećala.

Brojna istraživanja i studije prate uvođenje novih tehnologija. Neke ne pronalaze ništa sporno no postoji respektabilan broj studija koje se temelje na dokazima o njihovoj štetnosti za naše zdravlje i okoliš.

tedros

Odabir prikladnih studija za WHO zbornik

Svjetska zdravstvena organizacija (World Health Organization) pokrenula je 2012. godine stručno savjetovanje o istraživanju utjecaja radiofrekventnih elektromagnetskih polja na zdravlje. Projekt je tada napušten zbog zabrinutosti oko kvalitete naručenih recenziranih radova. WHO je ponovno pokrenula projekt u 2019. godini naručivanjem deset sustavnih preglednih članaka o istraživanjima RF-EMF izloženosti i nepovoljnim biološkim i zdravstvenim ishodima kod laboratorijskih životinja, staničnih kultura i u ljudskoj populaciji.

Jedan od preglednih članaka pod naslovom „Učinci izloženosti RF elektromagnetskih polja na tinitus, migrenu i nespecifične simptome u općoj i radnoj populaciji: Sustavni pregled i meta-analiza opservacijskih studija“. (Röösli et al. 2024) objavljen je u online znanstvenom časopisu Environment Internacional (izdavač Elsevier, 2024).

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412023006116?via%3Dihub

Projekt je financirala Svjetska zdravstvena organizacija uz potporu fondova Swiss Tropical and Public Health Institute. Pri izradi studije WHO je primjenjivala strogi nadzor kako bi se osigurao usklađeni standard dobre prakse. WHO je u cijelosti osigurala bazu za protokol i metodološku podršku kroz sam proces.
Zaključak studije je da odsustvo dokaza sugerira kako RF-EMF nije uzrok tinitusu, migreni i bilo kakvim nespecifičnim simptomima. Studiju će koristiti Svjetska zdravstvena organizacija u svojim budućim preporukama.
Kao reakcija na studiju koju je naručila i financirala WHO, u srpnju 2024. objavljena je studija pod naslovom „Kritička procjena WHO 2024 sustavnog pregleda učinaka RF-EMF izloženosti na tinitus, migrenu/glavobolju, i nespecifične simptome“
https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/reveh-2024-0069/html

Studiju potpisuju znanstvenici John W. Frank, Ronald L. Melnick i Joel M. Moskowitz, a istraživanje je financirao Savez za elektromagnetsku sigurnost (Electromagnetic Safety Alliance).
Dr. Joel M. Moskowitz je direktor Centra za obiteljsko i javno zdravstvo pri Fakultetu za javno zdravstvo, Sveučilište Berkeley. Istraživačkim radom i programima prevencije bolesti bavi se više od 40 godina, a fokusiran je na štetne zdravstvene učinke kod izloženosti zračenju mobitela i bežičnoj radijaciji.

https://publichealth.berkeley.edu/people/joel-moskowitz

Dr. Ronald L. Melnick je neovisni konzultant koji je 28 godina bio viši toksikolog u Nacionalnom institutu znanosti o zdravlju okoliša. Za Nacionalni toksikološki program (NTP) vodio je studije o radiofrekvencijskom zračenju mobitela.
https://www.emfsa.co.za/videos/ronald-melnick-phd-on-the-nih-study-finding-cell-phone-radiation-causes-cancer/

Dr. John W. Frank, epidemiolog, profesor na Medicinskom fakultetu Edinburgh, professor emeritus na Sveučilištu u Torontu.

https://www.research.ed.ac.uk/en/persons/john-frank

https://orcid.org/0000-0003-3912-4214

hokus pokus

Autori studije prepoznaju da su znanstveni dokazi na ovom polju već dugo kontroverzni. Iz tog razloga traže kritičku procjenu znanstvene kvalitete studije Röösli i sur. uz korištenje standardnih, općeprihvaćenih kriterija razvijenih u Oxford Centre for Evidence – Based Medicine (CEBM). Nadalje, autori u zaključku navode „da je jasan način na koji epidemiološki neupućen čitatelj može ovom studijom biti zaveden“. U WHO studiji tvrdi se da skup znanstvenih dokaza podupire sigurnost trenutnih (ICNIRP) ograničenja izloženosti stanovništva RF-EMF. No, Moskowitz i kolege ističu „kako ovaj skup dokaza nije primjeren ni za potvrdu ni za opovrgavanje sigurnosti trenutnih granica izloženosti“.
Röösli i dr. izjavljuju da nemaju financijski interes ili osobni odnos koji bi mogao utjecati na njihovu studiju. Izjava ne odražava pravi opseg odnosa s telekomunikacijskim tvrtkama i njihovim matičnim institucijama, prije svega sa Swiss Research Foundation for Electricity and Mobile Communication (FSM). Ovaj potencijalni sukob interesa izaziva veliku zabrinutost!
Iz navedenih razloga znanstvenici John W. Frank, Ronald L. Melnick i Joel M. Moskowitz uložili su poziv na povlačenje studije autora Röösli i sur. koju je naručila i financirala Svjetska zdravstvena organizacija. Također pozivaju na nepristranu međunarodnu istragu koju bi provodili stručnjaci suprostavljenih pozicija na temelju svih trenutačno dostupnih dokaza o ovim pitanjima.
Drugi pregledni članak koji je naručila WHO za kompletiranje svog zbornika također je objavljen u online časopisu Environment International (Elsevier 2024) pod naslovom „Učinak izloženosti RF poljima na rizike od raka u općoj i radnoj populaciji: Sustavni pregled opservacijskih studija – I. dio: Najviše istraženi ishodi“

tedros who zbornik

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412024005695

Skupina autora predstavila je sintezu odabranih rezultata prethodnih istraživanja – 63 znanstvena rada objavljena u razdoblju od 1994. do 2022. godine. Projekt je djelomično financirala Svjetska zdravstvena organizacija (WHO), a sufinanciralo Ministarstvo zdravstva u Novom Zelandu te WHO suradnički centar ARPANSA (Australska agencija za zaštitu od radijacije i nuklearnu sigurnost). Iz ARPANSE dolazi znanstvenik prof. Ken Karipidis koji predvodi grupu australskih istraživača i autora gore navedene studije. Karipidis također obnaša funkciju potpredsjednika Međunarodne komisije za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (ICNIRP). S obzirom na način financiranja nije teško predvidjeti rezultate studije. Pogledajte najvažnije zaključke Karipidisa i suradnika:
⦁ Izloženost zračenju mobitela vjerojatno ne povećava rizik od tumora mozga
⦁ Izloženost baznim stanicama vjerojatno ne povećava rizik raka kod djece
⦁ Profesionalna izloženost možda neće povećati rizik od tumora mozga
WHO će rezultate ove studije, koja uz svaki svoj zaključak koristi priloge „vjerojatno i možda“, uklopiti u zbornik radova o zdravstvenim učincima izloženosti zračenju koji kompletira već 20 godina (Environmental Health Criterion Monograph).
Monografija će se oslanjati i na druge studije koje je naručila WHO, a koje ne pronalaze poveznicu između korištenja mobilnih telefona i nastanka raka.

Način na koji se financira Svjetska zdravstvena organizacija utječe na rezultate navedenih istraživanja i odabir studija
U proračun WHO-a države članice uplaćuju manje od 20% sredstava, a „ostatak“ se slijeva kroz dobrotvorne priloge iz privatnog sektora, međuvladinih organizacija, filantropskih zaklada i drugih izvora. Donatori povezani s telekomunikacijskim lobijem imaju značajan utjecaj na ishode istraživanja novih tehnologija. Među Top 15 donatora 2022/23. na visokom drugom mjestu pozicionirana je Europska komisija. Europska komisija kao donator WHO-a ujedno je i partner telekomunikacijske industrije!
Komisija je 2013. godine, u sklopu akcijskog plana „5G za Europu“, pokrenula javno-privatno partnerstvo sa telekomunikacijskom industrijom i državama članicama. Očekivani prihod od 225 milijardi eura u 2025. godini nedvojbeno određuje odabir i financiranje odgovarajućih znanstvenih istraživanja koja svojim rezultatima ne bi smjela naštetiti uspostavi europskog gigabitnog društva.

Istraživanja štetnosti umjetnih elektromagnetskih polja

Istraživanja povezanosti između izloženosti umjetnim EM poljima i pojave zloćudnih bolesti započela su već davne 1960. godine. Štetno djelovanje RF na zdravlje, opisano u brojnim znanstvenim radovima, dovelo je do klasifikacije RF mobilnih telefona u 2B grupu, što znači da je prepoznato kao moguće kancerogeno za ljude, posebno zbog povećanog rizika za razvoj tumora mozga (IARC, 2011).
Europski istraživački institut za rak i okoliš (European Cancer and Environment Research Institute – ECERI) financirao je četiri suradnička istraživačka projekta – ARTAC kojeg vodi prof. Belpomme u Parizu, projekt prof. Johanssona iz Karolinska Instituta i projekt prof. Hardella sa Zavoda Sveučilišne bolnice u Örebrou (Švedska) te projekt ICEMS (Međunarodna Komisija za Elektromagnetsku Sigurnost, Italija). Ciljevi istraživanja bili su prepoznati precizne biološke pokazatelje pomoću kojih elektromagnetska polja mogu pokrenuti razne štetne učinke, osobito pojavu raka kod ljudi.
ECERI publikacije o štetnim EMF zdravstvenim učincima objavljene su na stranici instituta: https://eceri-institute.org/en/_102.html
Europski znanstvenici, stručnjaci za elektromagnetska polja i zdravlje, obratili su se 2009. godine francuskom parlamentu deklaracijom o rizicima neograničene upotrebe bežične tehnologije (F. Adlkofer, D. Belpomme, L. Hardell, O. Johansson).

https://www.robindestoits.org/attachment/133675/
https://www.priartem.org/Qeclaration-du-23-mars-2009-champs.html

Profesor Olle Johansson vodeći je svjetski autoritet u istraživanju utjecaja EM zračenja na zdravlje. Objavio je više od 500 izvornih znanstvenih članaka, recenzija, poglavlja knjiga i konferencijskih izvješća iz područja primijenjene neuroznanosti.
Iz govora prof. Johanssona 2020. godine u britanskom parlamentu gdje je predstavio dokaze o štetnosti uvođenja 5G tehnologije: „WHO, tijela za zaštitu od zračenja, telekomunikacijska industrija, telekom operateri, osiguravajuća društva su veliki igrači. Jedna odluka velikih igrača mnogo je rječitija od bilo koje epruvete ili pokusa s miševima i štakorima.“
U nastavku su odabrane publikacije istraživanja prof. Johanssona o utjecaju umjetnih elektromagnetskih polja na zdravlje: https://www.conem.org/people/johanssonbio/
Znanstvenici Ramazzini Instituta iz Bologne proveli su najveću dugoročnu studiju o učincima RF zračenja mobilnih uređaja na pojavu tumora mozga i srca. Istraživanja su pokazala povećanje učestalosti tumora mozga i srca, a promatrani tumori imali su histološku podudarnost sa tumorima pronađenim kod korisnika bežičnih telefona. Ova studija osigurala je dovoljno dokaza za pozivanje na ponovnu procjenu zaključaka Internacionalne agencije za istraživanje raka (IARC) u vezi s kancerogenim potencijalom RF-a kod ljudi.

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0013935118300367

Od 24. do 27. listopada održana je godišnja znanstvena konferencija pod nazivom Ramazzini Days 2024 u Carpi, talijanskom gradu u pokrajini Modena.
https://collegiumramazzini.org/ramazzini-days/all-abstracts/2022

Na konferenciji je predstavljeno deset sažetaka o radiofrekventnim elektromagnetskim poljima. Dr. Melnick, predsjednik Međunarodne komisije za biološke učinke elektromagnetskih polja (ICBE-EMF) i suradnik Collegiuma Ramazzini, prezentirao je rad o granicama izloženosti neionizirajućem zračenju naslova Pretpostavke na kojima se temelje FCC i ICNIRP granice izloženosti nisu važeće (Assumptions Underlying the FCC and ICNIRP Exposure Limits for RF EMF are Not Valid).
Šest talijanskih sudova presudilo je da mobiteli uzrokuju tumore mozga
Sud u Bresciji 2009. godine odbacio je studije koje je financirala industrija – proglašavajući ih pristranima – i umjesto toga oslonio se na stručno mišljenje švedskog profesora Lennarta Hardella, specijalista onkologije fokusiranog na okolišne čimbenike rizika za rak. Presude temeljene na povezanosti korištenja mobitela i nastanka bolesti donijeli su i sudovi u Firenci (2017.), Monzi (2019.) i Torinu (2020.) kao i Vrhovni sud Italije.
Nakon razmatranja svih dokaza i mišljenja dva sudska vještaka, drugostupanjski sud u Torinu potvrdio je presudu iz 2017. godine uz priopćenje da „postoji uzročna veza između izloženosti osobe radiofrekvenciji s mobilnih telefona i bolesti koja je nastala“.
Prema torinskom sudu, studije ICNIRP-a i SCHENIHR-a (European Commission’s Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risks) predstavljaju sukob interesa, jer te organizacije također dobivaju sredstva od industrije. Unatoč tome, Internacionalni EMF projekt Svjetske zdravstvene organizacije i mnogih zemalja širom svijeta usvojio je ICNIRP-ove preporuke kao svoje sigurnosne smjernice.
https://childrenshealthdefense.org/news/six-italian-courts-have-ruled-that-cell-phones-cause-brain-tumors/

Profesor Olle Johansson najbolje je opisao zabrinjavajući trend promoviranja studija financiranih od telekomunikacijske industrije ovim riječima:
„Umirujuća izvješća o neškodljivosti mobilnih telefona, koja objavljuje ili podržava industrija mobilnih telefona, mogu biti samo iluzija. Ustvari, rezultati izvješća mogu biti indikator tihog porasta incidencije raka mozga i kože, koji bi u budućnosti mogao prerasti u epidemiju.“

V. W.

Izvori:
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0160412023006116?via%3Dihub
https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/reveh-2024-0069/html
https://www.linkedin.com/pulse/prof-olle-johansson-thierry-hertoghe-md

Joel Moskowitz


https://www.omicsonline.org/scientific-reports/2155-9546-SR-449.pdf
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2569116/
https://www.theguardian.com/science/article/2024/sep/04/mobile-phones-not-linked-to-brain-cancer-biggest-study-to-date-finds
https://www.aaem.pl/Effects-of-2-4-GHz-radiofrequency-electromagnetic-field-RF-EMF-on-glioblastoma-cells,176405,0,2.html
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19328536/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34617575/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0013935118300367
https://www.research.ed.ac.uk/en/persons/john-frank
https://orcid.org/0000-0003-3912-4214
https://www.robindestoits.org/attachment/133675/
https://www.priartem.org/Qeclaration-du-23-mars-2009-champs.html

About us


https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0013935118300367

NTP Study on Cell Phones and Cancer 2018


https://committees.parliament.uk/writtenevidence/725/pdf/
https://www.google.com/search?client=firefox-b-e&q=iarc
https://www.researchgate.net/publication/348608797_Electromagnetic_fields_5G_and_health_what_about_the_precautionary_principle

Six Italian Courts Have Ruled Cell Phones Cause Brain Tumors


https://www.youtube.com/watch?v=uwHY4v0q9co
https://www.youtube.com/watch?v=B9ycyWd8GMs
https://www.who.int/about/funding/contributors
https://www.who.int/about/funding/flexible-funding
https://ehtrust.org/wp-content/uploads/ICBE-EMF-to-Italy-Letter-of-support-for-the-6×6-Network-Appeal-opposing-the-new-Italian-law-that-increases-radiofrequency-radiation-RFR-exposure-limits.-.pdf
https://collegiumramazzini.org/ramazzini-days/all-abstracts/2022

 

HOP

HOP -portal na Telegramu

https://t.me/hopportal