Kronična izloženost – Dugogodišnje udisanje niske razine kadmija, kao što je slučaj s pušačima, ili konzumiranje kontaminirane hrane i vode u razinama koje se normalno nalaze u okolišu (kronična izloženost) može uzrokovati nakupljanje kadmija u tijelu i dovesti do: bolest bubrega (nefrotoksičnost) visoki krvni tlak (hipertenzija) kardiovaskularne bolesti osteoporoza tumori pluća
Kadmij (čiji je kemijski simbol Cd) je srebrnobijeli i kovak metal prisutan u tragovima u zemljinoj kori, u zraku i vodi. Njegovo ime potječe od imena grada Cadmusa, u blizini Tebe, gdje se vadio u antičko doba. Budući da lako reagira s drugim elementima stvarajući različite spojeve, od kojih su neki otrovni, kadmij se rijetko nalazi u svom čistom ili elementarnom obliku. Primarni mineralni oblik metala je kadmijev sulfid; Dva spoja kadmija koja se lako otapaju u vodi su kadmijev sulfat i kadmijev klorid. Kadmij se ispušta u tlo, vodu i zrak iz prirodnih izvora, ali prije svega nakon industrijskih procesa kao što su vađenje, rafiniranje i prerada obojenih metala, proizvodnja baterija i boja, proizvodnja i primjena umjetnih fosfatnih gnojiva , korištenje fosilnih goriva (kao što su ugljen i nafta), te spaljivanje i odlaganje otpada.
Kadmij se jednom emitira u zrak, širi se vjetrom, putujući na velike udaljenosti od mjesta emisije i taloži se na tlo ili na površinu vode. Više razine kadmija mogu se pronaći u tlu ili vodi u blizini industrijskih područja ili odlagališta opasnog otpada, u područjima u blizini prometnih cesta (zbog ispušnih plinova automobila) ili u gnojenom poljoprivrednom zemljištu. Kadmij se u tlu snažno veže na organsku tvar te ga apsorbiraju biljke i poljoprivredni usjevi te tako ulazi u hranidbeni lanac. Površinske vode također mogu sadržavati otopljeni kadmij i on se može akumulirati, općenito na niskim razinama, čak iu vodenim organizmima (kao što su mekušci i rakovi). Do sredine 20. stoljeća kadmij se uglavnom koristio za štavljenje kože ili kao pigment u bojama, no korištene količine bile su prilično ograničene.
Danas se kadmij uglavnom koristi u: punjive baterije (83%) bojila (8%) premazi i oplate (7%) stabilizatori za plastične materijale (1,2%) legure s drugim metalima za lemljenje, električne vodiče i druge namjene (0,8%) Budući da su potrošni proizvod za jednokratnu upotrebu, Ni-Cad (nikal-kadmijeve) baterije čine više od polovice proizvedenog kadmijevog otpada. Osim toga, neki metalni spremnici, poput pladnjeva, vrčeva, zdjela ili keramičkih predmeta mogu sadržavati male količine kadmija.
HOP