HOP

Srpski šovinizam: Kako iz Hrvata Bunjevaca rade posebnu naciju, tako iz Bugara rade šopsku naciju

Učestali pokušaji popularizacije tzv. “šopske nacije” u krajevima gdje tradicionalno žive Bugari, iznošenje lažnih povijesnih činjenica i stvaranje umjetnih podjela, protivni su odredbama i duhu Ustava Republike Srbije i zakona koji štite prava nacionalnih manjina”, stoji u pismu bugarske manjine.

Bugari u Srbiji: Tvrde naš identitet, govori o “shopskoj zemlji”!
Slučajevi suspenzije, diskriminacije i asimilacije Bugara u Srbiji

“Iznenadni pokušaji promicanja tzv. Šopske nacije u područjima gdje Bugari tradicionalno žive u Srbiji , je  izvoz lažnih povijesnih činjenica i stvaranje umjetnih podjela, u suprotnosti su odredbama i duhu Ustava Republike Srbije . Srbi rade isti šoviništički pristup prema Bugarima, kao i prema Hrvatima bunjevcima.

U tekstu bugarske manjine  se izražava zabrinutost što se “u serijalu televizijskih emisija i medijskih sadržaja o l “Šop naciji” na RTS-u  u emisiji – “Kvadratura kruga”, na N1 – “Tko su Dućani iz šopske salate“, Telegraf – „Skrivena povijest dućana“,  „Ko su dućani i kako su postali dio našeg naroda“, kao i na predstavljanju knjiga („Šopologija – skrivena povijest dućana’ praistorija dućana” Jovana Igića, “Knjiga o Bosilegradu – zapisi iz prošlosti” Ivana Mitića), izjavama zvaničnika i sl. u srpskoj javnosti se promoviraju kvazinaučne teorije koje su u suprotnosti sa znanstveno utvrđenim činjenicama. i ugrožavaju nacionalni identitet i prava Bugara u Republici Srbiji”.

Potpisnici pisma su “posebno zabrinuti” što su Narodna biblioteka “Hristo Botev” u Bosilegradu kao izdavač, Opština Bosilegrad i Nacionalni savet bugarske nacionalne manjine, kao pokrovitelji “Knjige o Bosilegradu – napomena iz prošlost” autora Ivana Mitića uključili su se u promotivnu akciju “Shop nation”.
Navedeni su članci Ustava Republike Srbije koji jamče prava nacionalnih manjina, kao i odredbe Zakona o nacionalnim vijećima nacionalnih manjina kojima se nacionalnim vijećima daju javne ovlasti da sudjeluju u odlučivanju ili da samostalno odlučuju o određena pitanja.
U pismu se zatim pita: “kako je moguće da Nacionalno vijeće bugarske nacionalne manjine financira izdavanje knjige koja osporava nacionalni identitet .

U tekstu pisma također stoji: “Nacionalno vijeće bugarske nacionalne manjine svojim neodgovornim ponašanjem legitimizira olako izražena antibugarska mišljenja, stvara napetost u bugarskoj zajednici i srpsko-bugarskim odnosima te šteti pregovorima Srbije za članstvo u Europskoj uniji. Unija.”

U pismu se traže “objašnjenje i odgovornost od direktora Narodne biblioteke Hristo Botev u Bosilegradu, Gorana Milanova, kao izdavača, od predsednika opštine Bosilegrad, Vladimira Zaharieva i predsednika Nacionalnog saveta bugarske nacionalne manjine, Stefan Stojkov“, koji je financirao monografiju „Knjiga za Bosilegrad”.
Organizacije Bugara u Srbiji, koje su potpisale pismo, očekuju reakcije nadležnih državnih organa i institucija na “učestale slučajeve negiranja, diskriminacije i asimilacije Bugara u Srbiji”.
(BTA, Aleksandar Dimitrov, Bosilegrad)

Hop