Šlajm je vrlo koristan – sluz zarobljava i zaustavlja bakterije kako ne bi došle do pluća, a enzimi ih ubijaju

0
3429

Šlajm – uzroci i kako ga se što brže riješiti

Vrijeme je prehlada i infekcija. Uz njih redovito dolazi i vrlo neugodno stvaranje sluzi u grlu i plućima koje nas tjera na kašalj. Na njemačkom jeziku se ta sluz naziva schleim, a mi smo taj pojam preuzeli i nazvali šlajm.

Što je šlajm?

Šlaj je sluz koju naše tijelo luči konstantno u dišnom sustavu. Iako može biti neugodan, šlajm je u stvari vrlo koristan. Sluz zarobljava i zaustavlja bakterije kako ne bi došle do pluća, a enzimi ih ubijaju. Također, šlajm vlaži sluznicu dišnih organa i zrak koji udišemo što još više pridonosi borbi protiv bolesti dišnih organa.

Naše tijelo prirodno proizvodi oko jedne litre šlajma dnevno.

Kada dolazi do problema?

Do problema dolazi prilikom bakterijskih infekcija ili pojačane iritacije dišnih organa. Organizam stvara više sluzi kako bi se borio s povećanim brojem bakterija. Velika količina šlajma iritira dišni sustav i tjera nas na kašalj kako bi izbacili višak. U ekstremnim slučajevima se stvara toliko sluzi da otežava disanje, a kašalj postaje neugodno čest, dugotrajan i snažan. Tada treba posjetiti medicinsku ustanovu ili kontaktirati liječnika online.

Kako olakšati kašalj i disanje?

Med je odlična namirnica koja smanjuje iritaciju grla i kašalj.
Uzimanje dovoljne količine tekućine sprečava nakupljanje šlajma. Deblje naslage je teže iskašljati.
Ispiranje sinusa ispire i alergene koji mogu uzrokovati povećanu proizvodnju šlajma.
Grgljanje slane vode ovlažuje sluznicu i otapa šlajm koji je onda lakše iskašljati.

Dakle, ne rješavamo se šlajma već samo njegovog viška. Šlajm je koristan i potreban, a sve što trebamo napraviti je smanjiti iritaciju dišnih puteva i olakšati iskašljavanje viška sluzi.
Vrijeme je prehlada i drugih bolesti respiratornog sustava. U svrhu bolje zaštite populacije napisali smo kratki članak o nečemu što se sada često spominje, ali su ljudi uglavnom krivo informirani. Radi se o šlajmu i njegovoj vitalnoj ulozi u obrani organizma. Također, osvrnuli smo se i na to kako si pomoći ukoliko krene izazivati probleme.
Matija Čaić i SEO specijalist  telemedicinski startup EUDoctor.org.

HOP

HOP -portal na telegramu

https://t.me/hopportal