Kvantna teorija i um

0
1022

Kvantna medicina: put naprijed?

Medicinska praksa, za razliku od medicinskog znanja, varira s ljudskim kulturama, odražavajući temeljne vrijednosti svake populacije ili skupine. Obrazovanje je pridonijelo velikoj promjeni u načinu na koji pojedinci gledaju na medicinu.

Novo izvješće objavljeno u Journal of Clinical Medicine ispituje kako je kvantna fizika, posebno kvantna teorija i kvantna mehanika, doprinijela medicini.
Kvantna fizika je fizikalna znanost koja proizlazi iz kvantne teorije. Potonje se objašnjava, barem djelomično, principima koji se odnose na to kako se ponašaju materija i energija – principima koji čine kvantnu teoriju.

Jedinstveni atribut kvantne teorije je njezina upotreba diskretnih energetskih stanja za subatomske čestice koje definiraju valno stanje sa specifičnim rubnim uvjetima. Stoga se bavi diskretnim, a ne kontinuirano promjenjivim stanjima i usredotočuje se na vjerojatnosti položaja čestica, a ne na točne opise gibanja čestica.

U kvantnoj fizici fokus je na materiji na subatomskoj razini, baveći se temeljnim česticama materije, za razliku od klasične fizike. Njegove primjene u medicini su široke i vrlo značajne. Na primjer, karcinogeneza, neuronske mreže u središnjem živčanom sustavu i smanjenje telomera mogu se bolje razumjeti korištenjem okvira kvantne fizike.

Štoviše, mutacije i njihov utjecaj na DNK mogu se dublje proučavati. Kvantna teorija mogla bi pomoći u povećanju stope pretkliničke ili rane dijagnoze bolesti.

Kvantna teorija i um

Utvrđeno je da su kvantna teorija i ljudsko tijelo povezani na određene temeljne načine, što bi moglo pomoći u proučavanju, razumijevanju i ispravljanju abnormalnosti u funkcioniranju tijela.

Slično tome, mentalno funkcioniranje također je povezano s ljudskim zdravljem. Kognitivne studije, kao i one koje se provode pod promjenama svijesti, pomažu otkriti kako ljudi donose odluke i djeluju. One bi jednog dana mogle pomoći pacijentima da puno bolje podnose bolne ili stresne postupke, bilo u svakodnevnom životu ili kao dio potrebne medicinske skrbi.

Kvantna teorija uklapa se u područje neurološke i mentalne strukture i funkcije zbog svoje usklađenosti sa statističkom matematikom i oslanjanja na nju.

Redukcija kvantnog stanja izraz je poznat kvantnim fizičarima, koji objašnjava promjenu stanja sustava koji se mjeri zbog mjerenja i ovisno o rezultatu mjerenja.

Ovaj koncept je ključan za ispravno razumijevanje ljudske svijesti i uma, koji se odnose na stvarnost preko problema mjerenja.

Svjesno odlučivanje i kvantna teorija
Istaknuti znanstvenik John von Neumann mnogo je radio na svijesti i neuronskim sklopovima. Zaključio je da pri definiranju sustava mjerenog objekta u ulozi detektora promatranog sustava može biti ili detektor ili mozak promatrača – što je vrlo značajan zaključak.

Kolaps valne funkcije cilj je redukcije kvantnog stanja ili stvaranja jednog svojstvenog stanja iz niza različitih svojstvenih stanja.

To je dovelo do formuliranja jednadžbi koje bi pomogle u opisivanju takvih mjerenja, a koje mogu “pomoći u opisivanju kako dolazi do sklapanja neurona u odnosu na to kako svjesno ponašanje doseže jedinstveno konačno stanje u interakciji s vanjskim podražajem.”

Kako bi se bolje simulirali i objasnili biološki fenomeni, potrebno je uključiti različite mrežne modele.

Neurodegenerativne bolesti i popratne promjene u neuronskoj mreži koje utječu na svjesno donošenje odluka mogle bi se bolje ispitati korištenjem kvantne teorije u neurologiji. Iako je potrebno golemo istraživanje da bi se potvrdio ovaj pristup, on ilustrira potencijalnu učinkovitost primjene kvantne teorije u medicini.

Razumijevanje staničnih procesa
S kvantnog gledišta, stanice s velikim električnim poljem na svojim površinama mogu se proučavati kao aktivni centri koji mogu primati informacije iz DNK zajedničke svakoj stanici istog organizma.

To bi dovelo do toga da se geni koji kodiraju proteine promatraju kao “transformacija kvazi-kontinuiranog spektra energije koji prelazi u diskretni spektar koji je svojstven samo ovom specifičnom organizmu.”

Rana dijagnoza u kvantnom smislu
Prijevod, odnosno sinteza proteina iz dekodiranog genetskog materijala, tako postaje kvantna mehanička transformacija energije.
U integrativnoj medicini, na primjer, gdje treba uzeti u obzir više aspekata fizičkog organizma, takav bi pristup mogao postati vrlo važan za pravilno dijagnosticiranje i liječenje pacijenata.

Do efekata superpozicije dolazi jer kvantne čestice mogu biti na više mjesta istovremeno sve dok su unutar zona vjerojatnosti. To bi u određenim okolnostima moglo dovesti do mutacije. Načela superpozicije mogu pomoći u rješavanju ili liječenju problema određenih zloćudnih bolesti.

Kvantna entropija ili Von Neumannova entropija i sposobnost poništavanja povezanih promjena mogle bi pomoći u smanjenju aktivnosti telomeraze, čime se sprječava skraćivanje telomera povezano s karcinogenezom.

Slično tome, fenomen nazvan Levinthalov paradoks, iako neriješen, može objasniti određene životne procese. Temelji se na kvantnom holografskom okviru koji objašnjava makroskopske kvantne fenomene.

Prema autorima, ovaj pristup bi mogao omogućiti bolje razumijevanje psihosomatske bolesti i ponuditi bolje liječenje.

Iako je kvantni pristup medicini privlačan jer je inovativan i pomaže u objašnjenju određenih problema ljudske svijesti i biologije, on je u ranoj fazi razvoja kada je u pitanju etička primjena u području medicine. Tehnološka podloga još ne postoji.

Medicinski stručnjaci nisu obučeni za razumijevanje ili korištenje kvantne fizike u svom pristupu skrbi za pacijente, što predstavlja zastrašujuću krivulju učenja ako to ikada postane standard skrbi.

Sama cijena takvog prekidača također je velika briga. I konačno, ideološki pomak potreban za prihvaćanje pristupa integralne medicine neće biti lako postići.

Napisala:

dr. Liji Thomas

Dr. Liji Thomas je akušer ginekolog, koja je 2001. diplomirala na Državnom medicinskom koledžu, Sveučilište Calicut, Kerala. Liji je nekoliko godina nakon diplome radila kao stalni savjetnik za opstetriciju/ginekologiju u privatnoj bolnici . Savjetovala je stotine pacijentica koje su se suočavale s problemima vezanim uz trudnoću i neplodnošću, te je vodila više od 2000 poroda, uvijek nastojeći postići normalan porod, a ne operativni.

HOP

HOP -portal na Telegramu

https://t.me/hopportal