Tužna priča o progonu najvećeg bunjevca

0
977

Ivica i Matica

tužna priča o progonu najvećeg bunjevca

Tovarnik, 2. travnja 2025. – Matica hrvatska neumorno nastavlja raditi na svom najvažnijem projektu u proteklih trideset pet godina, od obnove rada 12. prosinca 1989. do danas. A to je sramotni progon tovarničkog Društva Antuna Gustava Matoša, kako bi onemogućila završetak izgradnje, opremanje i otvaranje javnosti Matoševe spomen-kuće u Tovarniku. U bespućima međumreža odnekud se pojavilo pi smo ili, kako taj nevjerojatni dokument naziva njegov naručitelj, Predsjedništvo Matice hrvatske u Zagrebu, obrazloženje o povijesti nesretnog slučaja, trenutnom stanju i mogućnostima za rješenje dugogodišnjeg prijepora oko Matoševe rodne kuće .

Autor mu je naš poznanik Ivica Završki, pravnik iz Osijeka, čovjek bez svojstava, ali s iznimno razvijenim instinktom psa pasmine krvosljednik, kojemu je i najmanji trag žrtve krvi dovoljan za progon bez kraja.

Svakako, gospodin Ivica se na svom prozirnom zadatku iskazao, što je s obzirom na njegove osobine očekivano, no nas u ovoj šetnji gadarijama Ivice i Matice, nakon što smo dobro začepili nos, ipak više zanimaju oni koji zaključke i odluke zasnivaju na tim gadarijama. Zbog njih pišemo ovaj komentar.

Ivica Z.: Kao poticaj projektu[obnove i izgradnje rodne kuće AG Matoša]u prostorijama Matice hrvatske u Zagrebu svojedobno je osnovan i ogranak Matice hrvatske u Tovarniku.

Potpuna neistina. Ogranak Matice hrvatske Tovarnik osnovan je 17. lipnja 1990. Osnivačkoj skupštini, koja je održana na narodnom zboru ispred Osnovne škole Antuna Gustava Matoša u Tovarniku, u ime Središnjice MH nazočili su Petar Šegedin, predsjednik; Jozo Ivičević, glavni tajnik, i Vlado Gotovac, član Upravnog odbora. Društvo hrvatskih književnika zastupao je Josip Pavičić, potpredsjednik, a Ogranak Matice hrvatske Osijek Ante Fuštar, predsjednik.

Predsjednik Matice hrvatske Petar Šegedin: Matica hrvatska, ni onda, kada je bila ugušena, kada je prestala raditi, nije prestala živjeti u našim srcima. (…) Iznikla je jedna misao, jedna sugestija, po kojoj bi trebalo ovdje, baš u Tovarniku, dignuti spomenik velikom piscu i velikom čovjeku Gustavu Matošu. Mislim, da bi ovaj pododbor, ovaj naš ogranak, bio dužan da preduzme inicijativu za dizanje toga spomenika, da bi se ovdje, baš u njegovom rodnom mjestu, pokazalo koliko interesa imamo mi za njega i koliko poštovanja imamo prema njemu.

(Zapisnik Osnivačke skupštine Ogranka Matice hrvatske Tovarnik.)

Odbor za uređenje Spomen-kuće AG Matoša osnovan je pod predsjedanjem Dragutina Tadijanovića u zagrebačkom Hotelu Palace, 14. lipnja 1999. Taj je Odbor, u kojem su bili i urednici Matoševih sabranih djela Nikola Batušić, Vida Flaker, Dubravko Jelčić, Nedjeljko Mihanović, Dragutin Tadijanović i Lovro Županović, svi osim Davora Kapetanića koji je živio u Seattleu (WA) i Slavka Batušića (1902. – 1979.), zamislio Matoševu rodnu kuću kao nacionalni kulturni centar Matice hrvatske u Tovarniku, koji će posjetiteljima, ponajprije učenicima i studentima, predstaviti ličnost i opus Antuna Gustava Matoša te povijesno značenje i recentno djelovanje Matice hrvatske.

Ivica Z.: Već 13. ožujka 2002. godine Matica (…) posuđuje Ogranku Matice hrvatske u Tovarniku iznos od 26.884,00 eura za rješavanje imovinskopravnih odnosa.

Za pozajmljenih 197.102,38 kn, niti šestinu sredstava potrebnih za rješavanje imovinsko-pravnih odnosa s Družbom sestara Kraljice svijeta, Matica hrvatska postala je, preko svoga Ogranka u Tovarniku, vlasnik rodne kuće Antuna Gustava Matoša, kulturnog dobra od neprocjenjive vrijednosti za hrvatsku književnost i kulturu. Svakako veće od 26.884,00 €.

Pamtimo: osječki pravnik s položenim pravosudnim ispitom ne zna da se novac ne posuđuje nego pozajmljuje.

Ivica Z.: U projekt obnove Matoševe rodne kuće uloženo je, po priznanju samoga gospodina Željka Anića, 11.500.000 kuna državnog novca (…) uključilo navodno i put g Anića u Jasnu Poljanu u Rusiji gdje se nalazi rodna kuća Lava Nikolajeviča Tolstoja.

Nije tajna da je do sada u projekt uloženo 11.500.000,00 kn.

Odgovoran pristup ostvarenju projekta podrazumijevao je upoznavanje s dobrim primjerima spomen-kuća u praksi. Zato su pojedini članovi Odbora za izgradnju Spomen-kuće AG Matoša posjetili Brseč, Cavtat, Dubrovnik, Kumrovec, Lukovdol, Ogulin, Smiljan, Veliki Žitnik i Veliko Trgovišće, au inozemstvu su bili u Beogradu, Bonnu, Dublinu, Frankfurtu, Marbachu, Salzburgu i Stratfordu. Nažalost, Jasna Poljana nije na popisu.

Ivica Z.: Najvažniji investitori u kuću bili su Grad Zagreb, a znatno manjoj mjeri i Ministarstvo znanosti.

Stjecanje prava vlasništva Matice hrvatske nad Matoševom rodnom kućom i izgradnju nove samostanske kuće Družbe sestara Kraljice svijeta pomogli su Ministarstvo za javne radove, obnovu i graditeljstvo i Agencija za pravni promet i posredovanje nekretninama, u iznosu od 1.050.000,00 kn.

Građevinsko-obrtničke radove na spomen-kućima sufinancirali su Vlada Hrvatske i Grad Zagreb u jednakim iznosima, s ukupno 7.530.000,00 kn.

(Ugovor o sufinanciranju i korištenju sredstava… potpisali su ministar Petar Čobanković, u ime predsjednika Vlade, Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba, i Željko Anić, predsjednik Društva Antuna Gustava Matoša, 13. lipnja 2008., na 135. obljetnicu rođenja AG Matoša.)

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa nije bilo pozvano sudjelovati u realizaciji projekta. A Ministarstvo kulture u pismu tajniku Društva Marku Juriću, klasa: 612-10/18-01/0189, ur. broj: 532-01/9-18-2, 12. lipnja 2018., ističe: Kako i sami ispravno navodite, Ministarstvo kulture nije bilo neposredno uključeno u financiranje i realizaciju projekta .

Ivica Z.: (…) nekoliko članova ogranka Matice hrvatske iz Tovarnika, bez suglasnosti Matice hrvatske, gase ogranak i osnivaju novu udrugu građana Društvo Antun Gustav Matoša, a imovinu – Rodnu kuću AG Matoša, (…) prenose na novo Društvo!

Potpuna izmišljotina. SVI članovi Ogranka Matice hrvatske Tovarnik potpisali su skupštinsku odluku o pravnom sljedništvu i prestanku Ogranka, 7. kolovoza 2005.

(Rješenje Ureda državne uprave u Vukovarsko-srijemskoj županiji, Službe za opću upravu, klasa: UP/I-230-02/05-02/149, ur. broj: 2196-05-02-05-4, 29. kolovoza 2005.)

Društvo Antuna Gustava Matoša osnovano je 7. svibnja 2005.

(Rješenje Ureda državne uprave u Vukovarsko-srijemskoj županiji, Službe za opću upravu, klasa: UP/I-230-02/05-01/131, ur. broj: 2196-05-02-0524, 30. lipnja 2005.)

Ogranak Matice hrvatske Tovarnik na zakonit je način darovao Matoševu rodnu kuću Društvu Antuna Gustava Matoša.

(Rješenje Općinskog suda u Iloku, Zemljišnoknjižnog odjela, Z-209/05, 11. srpnja 2005. i Rješenje Ureda državne uprave u Vukovarsko-srijemskoj županiji, Službe za opću upravu, klasa: UP/I-230-02/06-01/198, ur. broj: 2196-05-02-06-7, 15. rujna 2006.)

Ivica Z.: Država niti Grad Zagreb više ne želi financirati projekt Udruge.

Obična izmišljotina. Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport obavijestio je Društvo Antuna Gustava Matoša, da je Grad Zagreb voljan i dalje sudjelovati u sufinanciranju troškova završetka građevinsko-obrtničkih radova i izvedbe spomen-postava Kuće AG Matoša – kulturnog centra u Tovarniku.

(Pismo Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport Grada Zagreba, klasa: 612-05/13-01/, ur. broj: 251-10-21/1-13-2, 12. srpnja 2013.)

Izvještaj o izvršenju Ugovora o sufinanciranju i korištenju sredstava… Društvo Antuna Gustava Matoša podnijelo je Vladi i Gradu Zagrebu 25. studenoga 2010. Prihvaćen je bez ijedne primjedbe.

Ivica Z.: Matica hrvatska tuži Društvo AGM i 2014. godine dobiva pravo na naknadu nevraćene pozajmice (…) sud određuje ovrhu na nekretnini.

Prvorazredna neistina. Matica hrvatska, nakon što je odbila sve dobronamjerne prijedloge o namirenju, tužila je svoj Ogranak Matice hrvatske Tovarnik, a ne tada nepostojeće Društvo Antuna Gustava Matoša, radi naplate četiri stope kredita u iznosu od 70.446,79 kn. Tužba, za koju nije bilo i nema nikakvog opravdanja, podnijeta je 4. svibnja 2004.

Ogranak Matice hrvatske Tovarnik, kako bi se opstao i obranio od zlonamjernog i jalnog tajnika za ogranke, bio je primoran podnijeti protutužbu protiv Matice hrvatske zbog nezakonite zabrane raspolaganja nakladom knjige Hrvatska riječ u Srijemu . Protutužba, kojom je od Matice hrvatske potraživano 623.410,40 kn, podnijela je 9. svibnja 2005. Nažalost, našem utemeljenom potraživanju Vrhovni sud je nepravedno odbio.

Do sada je Matica hrvatska tri puta podnijela prijedlog za sudsku zapljenu rodne kuće AGM-a, 2. lipnja 2014., 19. srpnja 2021. i 8. ožujka 2023.

Pamtimo: iskusni pravnik s položenim pravosudnim ispitom ne zna da sud ne određuje niti predlaže ovrhu.

Ivica Z.: Kako Matica hrvatska, naravno, ne želi prodavati Matoševu rodnu kuću na tržištu (…) svoje potraživanje formalno je prenijela na Općinu Tovarnik… Stranka u sporu dakle više neće biti Matica hrvatska, nego Općina Tovarnik (dakle Republika Hrvatska), pa očekujemo i službeno preuzimanje uloge vrhovnika od strane Općine. Matice hrvatske dakle u sporu više nema – njezino će mjesto preuzeti Općina.

Općina Tovarnik nije preuzela sramnu ulogu vrhovnika, izbjegavši današnju zamku koju su joj namjestili matičari na svojoj Glavnoj skupštini prije gotovo dvije i pol godine, 22. listopada 2022.

Ivica Z.: Pitanje obnove rodne kuće AG Matoša (…) Udruga AGM može riješiti u jednoj sekundi. Samo trebaju s Općinom postići sporazum o prijenosu vlasništva zgrade na Općinu i ovrha će odmah biti stavljena izvan snage!

Društvo Antuna Gustava Matoša prihvatilo je u rujnu 2023. prijedlog predsjednika Matice hrvatske da se odrekne vlasništva nad Matoševom spomen-kućom u korist Općine Tovarnik, ako revizija pokaže da je novac Matice hrvatske, Vlade Hrvatske i Grada Zagreba potrošen nenamjenski. Budući da je revizija utvrdila da su sredstva za kupnju, rekonstrukciju i izgradnju Matoševe spomen-kuće u cijelosti namjenski utrošena, nije bilo razloga za odreknuće od prava vlasništva.

Prema svemu sudeći, ovo su neki od razloga zbog kojih Matica inzistira da Općina Tovarnik bude nagrađena vlasništvom nad Kućom AG Matoša – kulturnim centrom u Tovarniku:

– zato što je odbila financijski poduprijeti obilježavanje 125. obljetnice rođenja AG Matoša i postavljanje brončane spomen-ploče na njegovu rodnu kuću , rad akademskog kipara Mladena Mikulina s tekstom Dragutina Tadijanovića ;

– zato što je od svih društvenih organizacija samo Ogranku Matice hrvatske Tovarnik uskratila financijsku potporu u vrijeme petogodišnjeg rješavanja imovinsko-pravnih odnosa s Družbom sestara Kraljice svijeta;

– zato što ni jednu kunu nije uložila u obnovu i izgradnju spomen-kuće;

– zato što je odbila financijski poduprijeti izradu Idejnog rješenja izložbe stalnog postava i opreme interijera Spomen-kuće Antuna Gustava Matoša u Tovarniku i izradu studija Kuća AG Matoša u Tovarniku – strateško planiranje kulturno-turističkog proizvoda ;

– zato što je odlučila svoju prepoznatljivost graditi na najtežim bundevama umjesto na AGM-u;

– zato što je godinama, do lešinarskog uključivanja u prvi završni postupak na temelju prava prvokupa, javno zagovarala i predlagala pretvaranje Matoševe spomen-kuće u starački dom pod geslom – Tovarniku trebaju radna mjesta, a ne Matoš! …

Ivica Z.: Što se pak tiče revizije poslovanja Udruge AGM, koju je naručio od privatne revizorske tvrtke i platio g. Željko Anić u ime udruge, suprotno dogovoru s Općinom Tovarnik da će isto učiniti Općina…

Notorna laž. Ekonomsko-financijsko vještačenje utroška sredstava Matice hrvatske, Vlade Republike Hrvatske i Grada Zagreba, umjesto Općine Tovarnik, naručilo je i platilo Društvo Dragutina Tadijanovića iz Rastušja.

(Račun tvrtke Tensit.com doo broj 590-1-1 od 12. lipnja 2024. i univerzalni nalog za plaćanje predan Poslovnici Zagrebačke banke dd u Slavonskom Brodu, 25. lipnja 2024. u 9:43 sati.)

Načelnik Općine Tovarnik kukavički pogazio je svoje obećanje, javno izrečeno pred televizijskim kamerama 19. rujna 2023., da će naručiti i platiti reviziju. Tek pod pritiskom Povjerenika za informiranje morao je obavijestiti Društvo Antuna Gustava Matoša da Općina Tovarnik ne vidi razlog ili bilo kakvu obvezu provođenja postupka revizije .

(Pismo Općine Tovarnik, klasa: 612-03/23-01/01, ur. broj: 2196-28-01-22-10, 3. lipnja 2024.)

Ivica Z.: Ponovno naglašavamo da se pitanje rodne kuće Ant Gustava Matoša može riješiti bez suda samo odlukom Udruge AGM. Ministarstva su voljne pomoći Općini u dovršenju projekta, a njegovu realizaciju onemogućuje samo Društvo AGM.

Sto posto netočno. Nitko osim Matice hrvatske, koja je osnovana radi promicanja narodnog i kulturnog identiteta hrvatskoga naroda, nije aktivno onemogućavao niti onemogućuje dostojno obilježavanje mjesta rođenja Antuna Gustava Matoša. Potvrđuju, uz obijesno vođenje krivičnih, parničnih i ovršnih postupaka koji traju od 2004. godine, brojni dokazi zastrašujuće klevetničke kampanje, nedostojne ustanove za promicanje kulture, u kojoj su se ničim izazvani uključili brojni matičari, predvođeni četvoricom bivših i sadašnjim predsjednikom.

Ovako je prije petnaest godina znameniti matičar Dubravko Jelčić, za Obzor Večernjeg lista , 6. veljače 2010., opisao međuljudske odnose i atmosferu u Matici hrvatskoj: Iz nje[Matice hrvatske]sasvim je ispao duh suradništva, koji je nekada vladao u njoj. Samo stariji članovi MH, koji su u njoj djelovali i surađivali i prije četrdesetak, pedeset godina, znaju što je MH bila svima nama. U njoj smo svi bili suradnici i prijatelji, od predsjednika do svakog njezina člana pojedinačno. (…) Nisam jedini koji primjećuje da su od nekog vremena iu njoj zavladali birokratska hijerarhija, drskost, samovolja i nasilje.

I tako, dok se Ivica i Matica svim silama obračunavaju s jednim velikim Bunjevcem i Hrvatom, jedna druga Matica, akademski mirno i tiho, upravo gospodski, za to vrijeme uspješno obavlja svoj dio posla na izdvajanju bačkih Bunjevaca iz hrvatskoga korpusa. Lakše je i isplativije udariti na Hrvata.

Nesmetanu i po Hrvatskoj prijeteću izgradnju četrdeset srpskih ‘kulturnih’ centara (plan Z-40), koju Matica hrvatska već dugo pognute glave nije smjela ni spomenuti u izjavi Glavnog odbora, 7. listopada prošle godine, ovom prigodom nećemo spominjati. I ovo sa AGM-om je previše.

Željko Anić, predsjednik

Društva Antuna Gustava Matoša

Marko Jurić, tajnik